درس‌نامه‌های روزنامه‌نگاری علمی

Journalism

برگرفته از وب‌سایت پوریا ناظمی

اگر از علاقه‌مندان به نجوم یا به طور کلی‌تر به علم هستید و تمایل دارید که آن را از راه نگارش ترویج دهید فرصت مناسبی برای‌تان فراهم شده است که اصول کلی روزنامه‌نگاری علمی را به‌طور رایگان و به‌زبان شیوای فارسی بیاموزید.

 پوریا ناظمی٬ روزنامه‌نگار علمی٬ به طور رسمی درس‌نامه‌های فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاری علمی را به‌زبان فارسی برگردانده است که اخیراً در وب‌سایت این فدراسیون بر استفاده‌ی عموم به‌طور رایگان قرار داده شده است. ناظمی در این‌باره در وب‌سایت خود می‌نویسد: «این دروس، اصول اولیه روزنامه نگاری علمی را مطرح می کند از ساختار بندی گرفته تا نحوه های گزارشگری مختلف و تا پاسخ دادن به این پرسش که اصولا علم چیست؟ همچنین به موضوعات خاصی نظیر گزارشگری موضوعات مناقشه برانگیز و سیاست های علمی پرداخته شده است و از اصول ساخت گزارش های تلوزیونی و یا استفاده از شبکه های اجتماعی و همچنین مهمتر از همه شناسایی منابع سخن گفته است. خواندن این دروس به تنهایی کسی را روزنامه نگار علمی نمی کند اما قطعا کمک می کند تا دید بسیار موثری درباره این کار در اختیار مخاطب قرار بگیرد. همچنین مطالعه آن نه فقط برای روزنامه نگاران علمی که برای روزنامه نگاران حوزه عمومی و همچنین جامعه علمی مفید است. اهمیت آن برای جامعه علمی در این است که بدون ورود به جزییات فنی متوجه شوند روزنامه نگاران علمی چه کسانی هستند و وظایفشان چیست؟ »

در صورتی که علاقه‌مند به مطالعه‌ی این درس‌نامه‌ها هستید ۳ راه پیش روی‌تان قرار داده شده است: نخست این‌که به ‌وب‌سایت فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاری علمی بروید و از همان‌جا به طور آنلاین درس‌نامه‌ها را مطالعه کنید. دوم این‌که در همان سایت‌ مذکور نسخه‌ی Epub یا کتاب الکترونیک آن قرار داده شده تا با تلبت‌ها یا دستگاه‌های الکترونیکی کتاب‌خوان آن‌ها را مطالعه کنید. البته ممکن است در دو روش نخست اشتباهاتی وجود داشته باشد که معلول آشنا نبودن عومل فنی وب‌سایت فدراسیون به‌ زبان فارسی است. روش سوم که مناسب‌ترین آن‌هاست دانلود نسخه‌ی PDF این درس‌نامه‌هاست که علاوه‌بر وب‌سایت فدراسیون روزنامه‌نگاری می‌توانید  در انتهای همین نوشته فایل فشرده‌شده‌ Zip همه‌ی ‬PDF ها را یک‌جا دانلود کنید. فایل PDF نسبت به دو نسخه‌ی دیگر بیشتر مرور و ویرایش شده است اما با همه‌ی این‌ها همچنان امکان وجود اشتباه وجود دارد. ناظمی‌ می‌گوید: «با همه مرور ها و ویرایش ها قطعا موارد اشتباه ممکن است در متن نهایی وجود داشته باشد که یکی از دلایل اصلی آن انجام بخش فنی توسط دوستان فدراسیون بدون آشنایی با زبان فارسی است. تعدادی از این موارد اصلاح شده اما اگر در طول مطالعه – به خصوص بر مبنای متن پی دی اف – با مواردی از این دست مواجه شدید ممنون می شوم به من اطلاع دهید تا در ویرایش بعدی درس ها آن ها را اصلاح کنیم.»  در صورتی که با اشکالی در این متون مواجه شدید می‌توانید از همین‌جا یا با مراجعه به‌ وب‌سایت پوریا ناظمی٬ آن را به وی اطلاع دهید. 

شما می‌توانید از طریق این‌ آدرس مجموعه‌ی درس‌نامه‌های روزنامه‌نگاری علمی را یک‌جا در قالب فایل فشرده‌شده Zip دانلود کنید. 

 

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress