ویجر۱ از مرز گذشت!

Voyager 1

سرانجام دانشمندان و محققان مأموریت ویجر امروز به طور رسمی اعلام کرده‌اند که فضاپیمای ویجر ۱ پس از ۳۶ سال از منظومه‌ی شمسی خارج شده و وارد فضای میان‌ستاره‌ای شده است. جالب است بدانید این در حالی اتفاق می‌افتد که کمتر از یک هفته از ۳۶‌امین سالروز پرتاب این فضاپیما می‌گذرد.

سال‌ها بود که بر سر خروج ویجر۱ از منظومه‌ی شمسی بحث و مناقشه وجود داشت و هیچ کس نمی‌توانست با اطمینان کامل خروج ویجر۱ را تأیید کند. اما سرانجام٬ اد استون سرپرست مأموریت ویجر در ‌‌JPL ناسا خبر خروج ویجر ۱ از منظومه‌ی شمسی را اعلام کرد تا برگ زرین دیگر در تاریخ کاوش‌های فضایی ثبت شود. 

اما آن‌چه مهر تأیید را بر گذرنامه‌ی ویجر منقوش کرد٬‌ تاج‌فشان خورشید CME بود. در مارس ۲۰۱۲ خورشید تاج‌فشان قدرتمندی را در فضا فوران کرد. این تاج‌فشان حدود ۱۳ ماه بعد در آوریل ۲۰۱۳ به ویجر رسید و پلاسمای پیرامون آن را ملتهب کرد و سبب نوسان آن شد. ویجر۱ این نوسان را به کمک آشکارساز موج پلاسمای خود که در آنتن ۱۰ متری‌اش نصب شده است ثبت کرد و آن را به زمین فرستاد. دانشمندان با بررسی این موج موفق شدند چگالی پلاسمای محل حضور ویجر را محاسبه کنند. نتیجه شگفت‌انگیز بود: پلاسمایی که اکنون ویجر به آن  آغشته است ۴۰ بار چگال‌تر از پلاسمایی است که این فضاپیما در لایه‌های بیرونی خورسپهر تجربه‌اش می‌کرد و این به معنی خروج ویجر از منظومه‌ی شمسی است. 

ویجر ۱ دورترین و سریع‌ترین فضاپیمای ساخته‌ی دست بشر است. این فضاپیما با سرعتی بالغ بر ۱۷ کیلومتر بر ثانیه در حالی که بخشی از تاریخ انسان را در سینه‌ی خود دارد منظومه‌ی شمسی را ترک کرده است و اکنون دوره‌ی تازه‌ای از سفر خود به سوی منظومه‌ی ستاره‌ای دیگری را تجربه می‌کند. 

درباره نویسنده

174مطلب نوشته است .

[email protected]

 • امیر حسین

  تحت تاثیر قرار گرفتم

 • iman

  فقط امریکا. حالا هی بگید مرگ بر امریکا

 • یگانه میرآفتاب

  به امید روزی که ویجر ۱ فرازمینی را رصد کند! : -) …من دوست دارم عنوانـی که به این ماموریت داده میشه:”ماموریتی به گستره تمـامی بلند پروازی های بشر” بـاشه! : -)… شاید سایت بسیار جالبgoldenrecord.org بتونه بیشتر ایـن عنوان رو توصیف کنه.

 • آرنولد

  داش من ی صفینه ساختم با سرعت۱۰۸۰۰۰۰۰۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت میکنه ولی جون من ب کسی نگی میان میدوزنم

 • هومن

  این خبر خیلی هیجان انگیز است. امیدوارم همچنان بودجه لازم برای این سفر تامین شود و پروژه رها نگردد.

 • Amin

  خدا نگهدارش باشه.باعث افتحار بشریته.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress