اینفوگرافی: سنگ شیطان به هدف نخواهد خورد!

apophis asteroid infography

برای دیدن نمایی بزرگ‌تر روی تصویر کلیک کنید

اندازه‌ی سیارک «آپوفیس»  ۳/۵ برابر یک زمین فوتبال است و در ژوئن سال ۲۰۰۴ میلادی/خرداد۱۳۸۳ شمسی کشف شد. محاسبات اولیه نشان داد این سیارک با ضریب احتمال ۲٫۷ درصد ممکن است در تاریخ ۲۰۲۹/۴/۱۳ ( ۱۴۰۸/۱/۲۵) با زمین برخورد کند. مدار این سیارک به گونه‌ای است که پس از ۷ سال مجدداً به سوی زمین بازخواهد گشت و مشاهدات راداری صورت گرفته با تلسکوپ گلداستون احتمال برخورد را پس از بازگشت و در سال ۲۰۳۶ پیش بینی کرد. طبق بررسی انجام شده اگر این سیارک در سال ۲۰۲۹ از حفره‌ی گرانشی‌ای به قطر ۸۰۰ متر که به “سوراخ کلید” شهرت یافته عبور کند در نتیجه‌ی تعاملات گرانشی با آن در ملاقات بعدی‌اش احتمالا  با زمین با آن برخورد خواهد کرد. اگر از درصد پایینی که برای برخورد در نظر گرفته شده چشم‌پوشی کنیم این سیارک احتمالاً از فاصله‌ی حدود ۳۱،۳۰۰هزار کیلومتری زمین عبور خواهد کرد. این فاصله بسیار کم و پایین‌تر از مدار ماهواره‌های زمین ثابت است.

اخترشناسان٬ مدار سیارک‌های نزدیک به زمین یا «NEA» را پس از کشف به‌دقت بررسی می‌کنند و احتمال برخورد آن‌ها با زمین را در بوته‌ی آزمون قرار می‌دهند. در تاریخ ۲۰۱۳/۲/۱۵ (حدود ۷ ماه پیش) سیارک تازه کشف شده‌ی «۲۰۱۲DA14» نیز از ارتفاعی برابر با ۳۵،۷۸۶ متر، پایین‌تر از مدار ماهواره‌های زمین‌ ثابت عبور کرد که البته هیچ خطر برای زمین به همراه نداشت.

دنباله‌دار‌ها نیز می‌توانند منبع تهدید دیگری برای زمین به شمار روند اما بررسی‌ها نشان ‌می‌دهد در این ناحیه از منظومه‌ی شمسی (موقعیت مکانی زمین) احتمال برخورد دنباله‌دار‌ها نسبت به سیارک‌ها، ۱ به ۱۰۰ است.

درباره نویسنده

85مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress