آب پنهان مریخ پیدا شد

Scoop

تصویری از محل نمونه‌برداری مریخ‌نورد کنجکاوی از ناحیه‌ی Rocknest – امیتاز تصویر: ناسا

تحقیقات اخیر دانشمندان روی داده‌های ۱۰۰ روز نخست مأموریت مریخ‌نورد کنجکاوی نشان داده که حدود ۲ درصد از کل خاک این سیاره از آب تشکیل شده است. این پژوهش به همراه ۴ پژوهش دیگر درباره‌ی داده‌های کنجکاوی٬ در ژورنال ساینس منتشر شد.

هنگامی که صحبت از آب روی مریخ می‌شود به ناگه یاد رودخانه‌ها و آب‌راهه‌هایی می‌افتیم که روزی روی این سیاره‌ برهوت در جریان بوده است. شاید این شرایط در میلیون‌ها سال پیش برای مریخ امکان‌پذیر بوده است اما با وجود شرایط کنونی مریخ٬ امکان میزبانی از آب مایع برای این سیاره وجود ندارد. اما این معنی‌اش این نیست که مریخ اکنون آب ندارد. دانشمندان با کمک مریخ‌نورد کنجکاوی که مانند آزمایشگاه سیار و کوچکی در مریخ در حال فعالیت است به این نتیجه رسیدند که در حال حاضر خاک مریخ حاوی آب است و فضانوردان راهی مریخ درآینده می‌توانند از گل‌ولای مریخی‌ کفش‌های خود آب تأمین کنند!

حدود ۳ ماه پس از این‌که مریخ‌نورد کجکاوی روی مریخ فرود آمد به منطقه‌ای موسوم به خلیج یلونایف Yellow Knife وارد شد و در آن‌جا با کمک نمونه‌بردار خود٬ مقداری از خاک مریخ را به آزمایشگاه SAM منتقل کرد. در این آزمایشگاه کوچک خاک مریخ تا دمای ۸۳۵ درجه سلسیوس داغ شد. در پی این فرآیند گازهای دی‌اکسیدکربن٬ اکسیژن٬ ترکیب‌های گوگرد و مقدار فراوانی بخار آب آزاد شدند. همچنین SAM نشان داد که آب موجود در خاک مریخ سرشار از  دوتریم است. دوتریم نوعی ایزوتوپ سنگین هیدروژن است که یک پرتون و یک نوترون دارد برخلاف عنصر هیدروژن که هیچ نوترونی ندارد. جالب است بدانید که جوّ نازک مریخ نیز به همین نسبت دوتریم دارد. به گفته‌ی سرپرست پژوهش خاک مریخ مانند اسفنجی عمل می‌کند که آب جوّ را جذب می‌کنند. محاسبات پژوهش‌گران به سرپرستی لاری لشین نشان می‌دهد که حدود ۲ درصد از خاک مریخ از آب تشکیل شده است. به عبارت دیگر در هر ۰/۰۳ مترمکعب٬ یک لیتر آب یافت خواهد شد.

دانشمندان با کمک مریخ‌نورد کنجکاوی که مانند آزمایشگاه سیار و کوچکی در مریخ در حال فعالیت است به این نتیجه رسیدند که در حال حاضر٬ خاک مریخ آب دارد و فضانوردان راهی مریخ٬ درآینده می‌توانند از گل‌ولای مریخی‌ کفش‌های خود آب تأمین کنند!

علاوه‌ بر این کشف بزرگ٬ ٱزمایشگاه SAM دست‌آوردهای دیگری را برای زمینی‌ها به ارمغان آورده است. این آزمایشگاه در حین بررسی نمونه‌های مریخی٬ نوعی مواد شیمیایی کربن‌دار را آشکار کرد که به نظر می‌آمد بلو‌ک‌های اولیه‌ی برای شکل‌گیری حیات‌اند. اما بعدها دانشمندان اذعان کردند که این‌ها٬ مواد آلی کلری ساده‌ای هستند که هیچ ربطی به حیات در مریخ ندارند. لشین معتقد است که این نوع مواد٬ عمدتاً کلرات یا پرکلرات هستند که برای بدن انسان بسیار مضر است. نخستین‌بار مریخ‌نورد فونیکس خبر از وجود پرکلرات‌ها روی مریخ داد. اما به نظر می‌رسد که این ماده در همه‌ی کره‌ی مریخ گسترده شده است. به این ترتیب با وجود این‌که تأمین آب برای فضانوردان مسافر مریخ آسان شده باشد اما نحوه‌ی ارتباط با خاک مریخ برا‌شان دشوار خواهد بود. چون پرکلرات ماده‌ی سمی برای انسان‌ها تلقی می‌شود.

اکنون مریخ‌نورد کنجکاوی در مسیر خود به سوی هدف‌ از پیش تعیین شده یعنی کوه شارپ قرار دارد و حدوداً ۲۰ درصد از مسیر ۸/۵ کیلومتری خود را طی کرده است. وی تاکنون در طول مسیر پرده از رازهای بسیاری برداشته است. دانشمندان امیدوارند که با رسیدن این مریخ‌نورد به کوه شارپ و بررسی لایه‌های گوناگون این کوه٬ بتوانند به عمق تاریخ مریخ نفوذ کنند و اسرار این سیاره را هویدا کنند.

 

درباره نویسنده

174مطلب نوشته است .

[email protected]

  • برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا مقاله اینجانب با عنوان زیر را بادانلود رایگان ملاحظه فرمائید:
    A suitable solution for finding transposition phase of exchanging solar wind ions to chemical molecules ,H2O,NH3,CH4

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress