چگونه فضانورد شویم؟

81e6f91f9d554557b466c39e9f95deb7

شاید بارها از خود یا دیگران پرسیده باشید که چگونه می‌توانیم فضانورد شویم؟ در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم چگونه یک شخص می‌تواند فضانورد بشود و چگونه برای فعالیت‌های فضایی مثل رفتن به ایستگاه بین‌المللی فضایی آماده می‌شوند.

سال اول: آزمون‌، تمرین، و بازهم آزمون!

اگر بخواهیم از مرحله‌ی مبتدی شروع کنیم ابتدا باید در یک سری آزمون‌های ورودی (مثل آزمون کنکور سراسری که ما در ایران داریم) شرکت نموده تا از لحاظ علمی سنجیده شوید. همچنین باید از آزمایش‌های فیزیکی و بدنی اولیه نیز سربلند درآمد تا توان انجام فعالیت‌های سخت فیزیکی در فضا را داشته باشید. این افراد مبتدی دوره‌ای یک‌ساله را می‌گذرانند تا از بین‌شان نامزدهایی برای مراحل بعدی انتخاب شود.

1 

سال دوم و سوم: منتخبین اولیه

 کسانی که در این مرحله انتخاب می‌شوند نیازمند فراگیری درس‌هایی هستند که آنها را در فعالیت‌های فضایی یاری دهد. به طور کلی از فناوری فضایی و علوم فضایی گرفته تا مهارت‌های پزشکی اولیه و این‌که چگونه ایستگاه‌ فضایی کار می‌کند در این سا‌ل‌ها تدریس می‌شود. دوره‌های بی‌وزنی هم وجود دارد که در قالب کلاس‌های غواصی در زیر آب و یا بوسیله‌ی پروازهای ریزگرانشی تدریس و انجام می‌شود.2

در مرحله بعد کسانی که مراحل اولیه را با موفقیت می‌گذرانند وارد دوره‌های پیشرفته می‌شوند که حدود دو سال یا گاهی بیشتر طول می‌کشد. در این دوره با دقت بیشتری روی بخش‌های مختلف ایستگاه فضایی بین‌المللی کار می‌کنند. درباره‌ی آزمایشات علمی‌ای که قرار است انجام شود بیشتر فراگرفته و با وسایل حمل‌ونقلی که در فضا استفاده می‌شود، آشنا می‌شوند. همین‌طور در قالب درس مخابرات درباره‌ی نحوه‌ی ارتباط با ایستگاه زمینی مطالعه نموده و به صورت عملی به تمرین ارتباط با ایستگاه زمینی می‌پردازند.

 3

سال‌های آتی: دوره‌های پیشرفته

پس از گذراندان این دو دوره و با توجه به فعالیت‌ها و توانایی‌هایشان، آن‌ها را به ماموریت‌های خاصی که برای‌شان در نظر گرفته شده ارجاع می‌دهند. در این مرحله آن‌ها یاد می‌گیرند که چگونه با سایر اعضای گروه کار کند و این‌که چگونه کارهای خاصی از ماموریت‌های خاص را انجام دهند. در طول تمامی این سال‌ها کلاس‌های درس همچنان ادامه داشته و تمرینات ویژه‌ی عملی نیز ادامه می‌یابد تا فضانوردان برای ارسال به فضا آماده گردند.

 5

چه دروسی باید خواند؟

اگر دوست دارید بیشتر بدانید تا شما به عنوان یک فرد مبتدی باید چه دروسی را بگذانید می‌توان از علوم زمین‌شناختی، اقلیم‌شناسی، آب‌و‌هواشناسی، علوم فضایی و مهندسی فضایی یاد کرد. به جز این دروس، در این مدت به یادگیری یک زبان به جز انگلیسی هم می‌پردازند. اکثراَ زبان روسی را یاد می‌گیرند تا بتوانند در شرایط خاص با مرکز کنترل روسیه هم صحبت کرده و ارتباط برقرار کنند. امداد پزشکی هم جز درس‌هایی است که در کنار این دروس به صورت عمومی باید آموخته شود.

چه تمریناتی باید انجام داد؟

به عنوان یک فضانورد، به جز دروسی که در کلاس یاد می‌گیرید باید با انجام تمرینات فیزیکی در شرایط گوناگون جسم و ذهن خود را آماده سازید. این تمرینات در چهار دسته‌ی مختلف انجام می‌شود: ۱) تمرینات بر روی زمین، ۲) درون و روی آب، ۳) در هوا ۴) و در حالت معلق (بی‌وزنی).

تمرین‌های زمینی

شما باید یاد بگیرید چگونه اجرام خیلی بزرگ را حرکت دهید. درست است که در پروازهای فضای فضایی احساس جاذبه ندارید و اجرام بزرگ به نظر بی‌وزن6 هستند، اما حرکت دادن این اجرام بزرگ می‌تواند کاری سخت و طاقت‌فرسا باشد. به طور مثال فرض کنید که یخچالی بادکنکی را می‌خواهید با دقت جابه‌جا نمایید. شما براحتی می‌توانید آن‌را حرکت دهید، اما به‌همان مقدار هم برایتان سخت خواهد بود تا آن‌را از حرکت باز دارید و در موقعیتی دقیق و از پیش تعیین شده قرار دهید. این تمرینات را در پیست‌های بزرگی مانند پیست‌های هاکی بر روی یخ انجام می‌دهند که به‌راحتی آن اجرام می‌تواند روی‌شان حرکت کنند و لیز بخورند. شما باید بتوانید آن اجرام را جا‌به‌جا و کنترل نمایید؛ اجرامی بسیار بزرگ‌تر از شما.

علاوه بر تمرین با اجرام بزرگ، شبیه‌سازهایی وجود دارند که شاتل‌‌های فضایی و ایستگاه بین‌المللی فضایی را شبیه‌سازی می‌نمایند. به این شبیه‌سازها «ماک‌آپ» نیز می‌گویند. سه نوع ماک‌آپ وجود دارد که بسته به نیاز مربوطه برای تمرین انتخاب می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد: ماک‌آپ‌های که حرکت می‌کنند، ماک‌آپ‌هایی که ثابت هستند و ماک‌آپ‌هایی که علمیاتی هستند. ماک‌آپ‌های متحرک را برای تمرین و شناسایی بیشتر با شرایط فضا و اتفاق‌های که در فضا ممکن است رخ دهد استفاده می‌کنند. در واقع شما در داخل آن‌ها صدا، نویز، حرکت‌ و تصاویری که احتمالاٌ در فضا ممکن است با آن‌ها برخورد کنید را تجربه می‌نمایید. در آن شرایط عکس‌العمل‌های شما سنجیده می‌شود و تمرین می‌کنید و یاد می‌گیرد که چطور رفتار کنید. از ماک‌آپ‌های ثابت برای یادگیری شرایط در ملاقات‌های فضایی و همین‌طور در ماموریت‌هایی که انتقال محموله وجود دارد استفاده می‌شود. به طور مثال در آن‌ها آموزش می‌بینید تا بتوانید با بازوهایی روباتیک کاری به خصوص را انجام دهید. در ماک‌آپ‌های علمیاتی شما یک ماک‌آپ ثابت دارید که در داخل آن یک سری آزمایشگاه‌های فضایی تعبیه شده است. با توجه به نقش شما در مأموریتی خاص، شما به عنوان یک فضانورد باید با چگونگی انجام آن عملیات و آزمایشات در ماک‌آپ‌های عملیاتی آشنا گردید.

 7

تمریناتی هم در اعماق زمین، جایی که تاریکی مطلق و سکوت حکمفرماست، انجام شده تا فضانوردان برای زندگی در شرایط فضا آماده گردند.

 

تمرین‌های آبی88

در تمرین‌های آبی شما روی آب (درست همانند شناگرها) حرکاتی را انجام می‌دهید که بیش‌تر تمرینات فیزیکی هستند برای تقویت فیزیک بدن شما. البته به خاطر داشته باشید که در اکثر تمرینات شما مجبور به پوشیدن لباس‌فضایی خود نیز هستید و باید خود را برای شرایط اضطراری نیز در آب آماده نمایید.

 

تمرین‌های هوایی

تمریناتی نیز ظراحی شده‌اند که در هوا و با هواپیما انجام می‌شود. یکی از معروف‌ترین تمرینات هوایی، پرواز با هواپیما به همراه سایر افراد تیم می‌باشد. این تمرین برای آشنایی و همدلی شما با سایر افراد گروه طراحی شده و روحه‌ی کارگروهی را در شما بالا می‌برد.

 9

تمریناتی هم برای خلبان‌های شاتل‌ها وجود داشته که آن‌ها را برای برخواستن از و فرود بر زمین آماده می‌ساختند. کسانی که در گذشته شاتل‌ها را پرواز می‌دادند و می‌نشاندن می‌بایست حداقل ۱۰۰۰ بار هواپیماهای آموزشی را فرود آورده باشند.

تمرین‌ها در شرایط بی‌وزنی

تمرین در شرایط معلق می‌تواند در آب یا هواپیما باشند. اگر در هواپیما باشد همان‌طور که اشاره کردم می‌تواند در شرایط ریزگرانشی باشد، یعنی هواپیما بلند می‌شود و سپس در یک ارتفاع خودش را به پایین پرت می‌کند در آن لحظه که حدود ۲۰ تا ۲۵ ثانیه طول می‌شود شما احساس معلق بودن می‌کنید. فضانوردان هواپیمایی که این مانور را انجام می‌دهد را «دنباله‌دار تهوع‌برانگیز» نام نهاده‌اند. چون معمولاً فضانوردانی که برای نخستین بار پرواز در این شرایط را تجربه می‌کنند با تکرار این تمرین دچار تهوع می‌شوند.

 10

شرایط بی‌وزنی را در آب هم می‌توانیم ایجاد کنیم. به طور مثال «آزمایشگاه تعلیق خنثی» در تگزاس آمریکا یکی از مکان‌هایی است که فضانوردان در آن‌جا این تمرینات را انجام می‌دهند. آن‌ها لباس‌های فضانوردی می‌پوشند و وارد آب می‌شوند. وزن لباس و نیروی مقاوم آبی که در مقابل آن‌ها قرار می‌گیرد، شرایطی که در فضا ممکن است برایشان به وجود آید را شبیه‌سازی می‌کند و با این کار به طور فیزیکی و ذهنی برای شرایط راه‌پیمایی‌های فضایی آشنا می‌شوند. همچنین در همان‌ شرایط زیر آب تمریناتی را برای آشنایی با سیستم‌های مخابراتی، تصویری، و نگهداری سیستم‌های تخصصی که در آن فضا با آن مواجه می‌شوند انجام می‌دهند. تمرین با سیستم‌های روباتیکات نیز بخش مهمی از این سلسله تمرینات زیر آب می‌باشد.

چند نوع فضانورد داریم؟

اگر این پرسش برایتان پیش آمده که آیا همه‌ی فضانوردان یکسانند و یا اینکه چند نوع فضانورد داریم، پاسخ این است که ما دو نوع فضانورد داریم: فضانوردانی که Pillot یا خلبان هستند و فضانوردانی که Mission Specialist یا متخصصان یک ماموریت هستند. فضانوردان خلبان کسانی هستند که برای پرواز دادن و نشاندن شاتل‌ها و سیستم‌های مشابه استفاده می‌شوند و کسانی هستند که ماموریت را مدیریت می‌کنند. اما متخصصان یک ماموریت عموماً مهندسان پروازی هستند که راه‌پیمایی‌های فضایی، ماموریت‌های روباتیک و یا همچنین تحقیقات علمی را انجام می‌دهند.

نگران دندان پرکرده‌ی خود نباشید!12

امیدوارم با دانستن این اطلاعات علاقه‌تان به فضانوردی بیشتر شده باشد و اگر قصد دارید دو یا سه سال از عمرتان را برای فضانورد شدن بگذارید با انرژی بیشتر این کار را انجام دهید. خاطرتان باشد اگر دندان‌تان پُرشده است یا این‌که عینکی هستید باز هم می‌توانید فضانورد شوید. این موضوع که اگر این دو مشکل را دارید نمی‌توانید فضانورد شوید، شایعه‌ای بیش نیست. شما به راحتی می‌توانید چشمتان را عمل جراحی کنید و یا دندان‌تان را به گونه‌ای ترمیم کنید تا در پروازهای فضایی مشکلی پیش نیاید. امیدتان را از دست ندهید و به سمت هدفتان پیش بروید.

 

برچسب :

درباره نویسنده

4مطلب نوشته است .

 • من یه روز فضانورد میشم…

  سلام..خوااااهش میکنم اگه اطلاعات درست دارید به سوالم جواب بدید و نظرمو زودتر تایید کنید.

  من یه دختر ۱۵ سالم که درحال حاضر سوم راهنماییم..میدونم برای فضانورد شدن اول باید رشته ریاضی فیزیک بخونم..
  بعدشم تو بهترین دانشگاه ها رشته هوافضا قبول شم و حداقل ارشدشو بگیرم..معدلم بیسته از این نظر مشکلی ندارم ولی نگرانیم اینه که اطلاع ندارم بعد از فارغ التحصیل شدن چی میشه!؟ من میخوام فضانورد بشم نه اینکه تو شاخه های مهندسی و سازه های پروازی و آیرودینامیک مشغول به کار بشم..این طور که شما نوشتید باید تست بدیم و تو یه آزمونی مث کنکور قبول شیم..میخواستم بدونم بعد از اتمام دانشگاه جایی هست که آزمون بدیم یا مستقیما وارد سازمان هوافضا میشیم؟؟ کلا وضعیت بعد از فارغ التحصیل شدن چطوریه و من باید چیکار کنم؟؟؟

  • مهدی نجفی زیازی

   برای فضانورد شدن الزامی وجود ندارد که حتماً مهندس هوافضا باشید. شما می‌توانید زمین‌شناس٬ زیست‌شناس، اخترشناس، فیزیک‌دان ٬ شیمی‌دان٬ ریاضی‌دان، مهندس علوم کامپیوتر و متخصص دیگر زمینه‌های علمی و مهندسی باشید و همچنان به فضا بروید. برای مثال، یکی از فضانوردان کنونی ایستگاه فضایی (اکسپدیشن ۵۰) ٬ پگی ویستون، فارغ‌التحصیل دکتری رشته‌ی زیست‌شیمی است. علاوه بر این می‌توانید با مرور زندگی زنان فضانورد ببینید آن‌ها چرا رشته‌ای خوانند تا به شما برای تصمیم‌گیری کمک کند: زنان فضانورد – کانوت

   در حال حاضر سازمان‌های فضایی ناسا (آمریکا)، اسا (اروپا)٬ راسکاسموس (روسیه)٬ سی‌اس‌ای (کانادا)٬ جاکسا (ژاپن) و چین برنامه‌ی تعلیم فضانوردها را دارند که به جز چین بقیه با یکدیگر هماهنگ هستند. باید توجه کنید که این سازمان‌ها در عمده‌ی موارد فضانوردان را از میان شهروندان کشورهای خود‌شان انتخاب می‌کنند.

  • canot

   برای فضانورد شدن الزامی وجود ندارد که حتماً مهندس هوافضا باشید. شما می‌توانید زمین‌شناس٬ زیست‌شناس، اخترشناس، فیزیک‌دان ٬ شیمی‌دان٬ ریاضی‌دان، مهندس علوم کامپیوتر و متخصص دیگر زمینه‌های علمی و مهندسی باشید و همچنان به فضا بروید. برای مثال، یکی از فضانوردان کنونی ایستگاه فضایی (اکسپدیشن ۵۰) ٬ پگی ویستون، فارغ‌التحصیل دکتری رشته‌ی زیست‌شیمی است. علاوه بر این می‌توانید با مرور زندگی زنان فضانورد ببینید آن‌ها چرا رشته‌ای خوانند تا به شما برای تصمیم‌گیری کمک کند: زنان فضانورد – کانوت

   در حال حاضر سازمان‌های فضایی ناسا (آمریکا)، اسا (اروپا)٬ راسکاسموس (روسیه)٬ سی‌اس‌ای (کانادا)٬ جاکسا (ژاپن) و چین برنامه‌ی تعلیم فضانوردها را دارند که به جز چین بقیه با یکدیگر هماهنگ هستند. باید توجه کنید که این سازمان‌ها در عمده‌ی موارد فضانوردان را از میان شهروندان کشورهای خود‌شان انتخاب می‌کنند.

 • آوين

  سلام من ١٠ سال دارم و خیلی دوست دارم فضا نورد شم ریاضی أم خیلی خوب است  فقط نمی دانم از الان باید چه کار هایی انجام دهم؟؟

 • خدا کنه

 • بچه ها دعا کنیم که بریم فضا وبه آرزومون برسیم الهی آمین خدا کنه من آرزوم فقط همینه فقط همین

 • alireza

  سلام من رشتم ریاضیه امسال کنکور میدم .
  تو چه دانشگاهی چه رشته‌ای بخونم تا فضانورد شوم؟؟

  • من یه روز فضانورد میشم…

   رشته مهندسی هوافضا باید بخونی..ریاضی سخته؟؟

 • Nilou

  سلام
  منم خیلی دوست دارم فضانورد بشم
  از برگی همه دندان هام رو سالم نگه داشتم

 • The DARK knight

  به نظر تو بالن روان اون فشار خلعو داره؟

 • مهدی پرنده

  سلام من میخام بخونم میخام واقعا بخونمو فضانورد بشم چطوری شروع کنم کجا و چه رشته ای ثبت نام کنم .خواهش میکنم بگید
  شمارمم میزارم برا تلگرام

 • فضانورد رویدر

  تا چن سال دیگه من از فضا براتون عکس میفرستم

 • مریم

  خیلی درباره فضانوردی و شرایطش تحقیق کردم ولی تو انترنت مطالب پراکنده و اشتباه زیاده و اطلاعات هم خیلی محدوده  به خاطر همین الان  ۶ ماهه که دارم دنبال یه شماره تلفن یا ایمیل یا هرچیزه دیگه ای که بشه با یه فضانورد ارتباط برقرار کرد پیدا کنم ولی فایده ای نداشت . 
  اگه کسی چیزی تو این مایه ها داره لطفا بگه .

  • من یه روز فضانورد میشم…

   وااای شرایطت دقیقا مث منههه!! منم دو سه ساااله دارم تحقیق میکنم از زمانی که پایه هفتم بودم تا الان که پایه نهمم و برای سال بعد انتخاب رشته دارم..منم دنبال یه دانشجوی رشته هوافضا میگردم اگه چیزی پیدا کردی به منم خبر بده لطفا..
   البته تا اینجای تحقیقاتم فقط نا امیدی نصیبم شد چون هوافضا تو ایران پیشرفتی نداره و تا حالا هم از ایران کسی به فضا نرفته..حالا اون ایرانیای مقیم خارج که هیچی ولی ما بدبختا با آرزوی بزرگمون چه کنیم؟ … خیلی دردناکه … 🙁

 • احد سهرابی پور

  سلام تشکر می کنم که مرا کمک کردید

 • دادا

  دادا با چی میری فضا ؟
  مام بدمون نمیاد بریم ، منتها من جنبشو ندارم فک کنم سالی ۳۰_۴۰ برم

  • مریم

   😐😐😐😐

 • Hananeh NASA

  سلام من سیزده سالمه و خیلی دوست دارم فضانورد بشم من کلاس نجوم میرم و میخواستم بدونم مدارکی مثل موفقیت در المپیاد نجوم مفید هست برای فضانورد شدن؟؟

  • An astronaut

   برای بدست اوردن پیش نیازهای فضانوردی آره ، چیزایی مثل رفتن به دانشگاه های معتبر دنیا و داشتن نمره ۱۰۰ ( یا همون بیست خودمون ) در تمامی سال های تحصیلی دبیرستان و … میتونه کمک کنه ولی فکر نکنم مستقیما رو رفتن به ناسا تاثیر داشته باشه.

 • مریم

  به سایت http://www.aerospacetalk.ir مراجعه کن درباره شرایط و پیش نیازها بیشتر توضیح داده این سایت بیشتر درباره ی دوره های اموزشی توضیح داده

 • احمد

  آخر سر ما باید تو دبیرستان چه رشته ای برداریم تو دانشگاه چی؟؟

 • مریم

  من ۱۵ سالمه ضریب هوشیم همیشه بین ۱۳۵تا ۱۴۰هستش ریاضی و فیزیکم هم خیلی خوبه همه ی شرایط ورودی روهم از تو خود سایت ناسا خوندم همه رو دارم فقط چشمام ضعیفه به نظرتون ممکنه موفق بشم ؟
  واقعا آرزومه که فضانورد بشم ولی خیلی نگرانم که نشه دعام کنید😔😞😧

  • مهدی نجفی زیازی

   این تصویر فضانورد آمریکایی اسکات کلی که نزدیک به یک سال در فضا بود با عینک

   اسکات کلی

  • من یه روز فضانورد میشم…

   منم هم سنتم و مثل تو عاااشق فضام..درسمم خوبه..
   امیدوارم موفق بشی برا منم دعا کن…

 • یوسف

  برای استخدام شدن در ناسا باید تبعیت امریکیی داشت

 • شبگرد

  سلام من ۱۵سالمه و چند روزه دگه باید انتخاب رشته به نظر شما برای فضانورد شدن رشته فیزیک بهتر است یا تجربی اخه من ریاضیم زیاد خوب نیست

  • احمد

   با هردوش میتونی فضانورد شی فقط باید ازشون حداقل لیسانس رو داشته باشی

  • من یه روز فضانورد میشم…

   نخیر ریاضی فیزیکو انتخاب کن..منم ازش بدم میاد ولی باید اونو انتخاب کنم..چرا؟ چون اگه از تجربی بخوای تو دانشگاه هوافضا بخونی باید کنکور ریاضی بدی و برات خیییلی سخت میشه چون خیلی از درسای ریاضی رو تو تجربی نمیخونیم..

 • monir

  سلام من در دبیرستان رشته ی تجربی میخونم . میخواستم ببینم از این رشته هم میشه فضانورد شد ؟؟؟؟

  • من یه روز فضانورد میشم…

   آره ولی به سختی..باید کنکور ریاضی بدی با اینکه درسای ریاضی رو بلد نیستی!

 • Hani

  من همش ناراحت بودم که اگه دندونمو پر کنم نمیتونم به آرزوم برسم…..اما الان خیلی خوشحاللللللللم

 • mars walker

  سلام با تشکر از سایت خوبتون
  ببخشید یه سوالی دارم …
  شما مطمئن هستید که با داشتن دندون پر کرده
  میشه فضانورد شد ??!
  آخه حتی خلبانان جنگنده هم نباید دندون پر کرده داشته باشن و اگه داشته باشن مردود میشن….!
  منظر جوابتون هستم ، ممنون

  • مریم

   ببین در حالت کلی داشتن این جور مشکلات محدودیت زیادی به وجود نمیاره اونا بیشتر با قدرت ذهنی ( خییییییییییلی مهم ) و قدرت بدنی ( بدنی و عصبی و … ) کار دارن هر چند هممون می دونیم که زمانی که داوطلب ها بیشتر و قوی تر باشن شانس کمتری هست و اکثر کسایی که با وجود مشکل سلامتی تونستن فضانورد شن ( مثل اسکات کلی ) از لحاظ هوشی فوووق العاده بالا بودن که تونستن بشن . به هر حال شانس کمتری هست .

 • Sepide ast.NASA

  رشته ی فضانوردی تو ایران نداریم. توی دبیرستان باید ریاضی بخونی. توی دانشگاه هم باید مهندسی یا ساینس بخونی.. ولی چیزی که مهمه اینه که باید از معتبرترین دانشگاه های دنیا فارغ التحصیل بشی و نمره های دبیرستانت هم عالی باشه… اینا رو از سایت wikihow خوندم. یه سایت انگلیسیه .. اگه واقعا اینطو باشه که خیلی سخته، نه؟ من دارم کم کم ناامید می شم. لطفاً یکی بهم بگه اینا حقیقت نداره.

  • مریم

   ممنون که این سایتو معرفی کردی خیلی کمکم کرد😙

  • من یه روز فضانورد میشم…

   اینا بخشیش حقیقت داره و بخشیش حقیقت نداره.. درست خوبه؟ میدونی میتونی؟ به خودت ایمان داری؟ پس برو دنبالش..درسته که تو ایران هوافضا پیشرفتی نداره و یه رشته ی جدیده ولی اینکه وجود نداره اشتباهه..تو اگه تلاش کنی میتونی قبول شی و بورسیه بگیری و به آرزوت برسی.. منم گاهی نا امید میشم ولی یه نصیحت؛ویدیو های انگیزشی ببین تا تجدید قوا کنی و مصمم تر به راحت ادامه بدی.. موفق باشی..برای منم دعا کن 🙂

 • دختر آرزو به گور

  سلام من عاشق فضانوردی هستم اما متاسفانه رشتم انسانی هس ومیدونم مخ ریاضی ندارم:-(

  تازه اونقدر پولدار نیستم برم خارج…

  دیگه اینکه دوس دارم پولدارشم دندونمو ارتودنسی کنم تا بتونم حرف “س”رو درست تلفظ کنم

  واقعا آبروم میره:-(خجالت میکشم.

 • Nasir

  سلام مطلب فوق العاده بود
  فقط سوالی که زهن منو مشغول مرده این هست که برای فضانورد شدن در ناسا حتما باید سیتیزن امریکا بود یا نه؟
  و اینکه محدودیت سنی داره یا نه؟

  • مهدی نجفی زیازی

   بله، برای فضانورد شدن در ناسا حتماً باید سیتیزن آمریکا باشید. 

   خیر، محدودیت سنی خاصی درج نشده. معمولاً فضانوردهایی که به فضا رفته اند سن شان بین ۲۶ تا ۴۶ بوده . میانگین سنی هم ۳۴ سال است.

 • mosammnf

  یکی جواب بده :

  یعنی میشه دندان ها را جرم گیری کرد؟

  • میثم

   جرمگیری آخه؟ داره میگه اگه دندون پر هم بکنی می تونی بری جرم گیری که دیگه سهله. الان تو فقط لنگه جرم گیری هستی؟ 🙂 🙂

 • سلام ببخشید براى رشته فضانوردی توى دبیرستان باید چه رشته ایى رو انتخاب کنیم

  • میثم

   معلومه دیگه. یا باید ریاضی فیزیک بخونی یا علوم تجربی. به هر حال اگه تو هر کدوم از این رشته ها فرد شاخصی بشی به عنوان فضانورد ممکنه بفرستنت فضا.

   به هر حال تو فضا علاوه بر این که به مهندس مکانیک و برق و هوافضا و … نیاز هست مثلا به زیست شناس و زمین شناس و جانورشناس و … هم نیازه. ولی تو دبیرستان باید از ریاضی- فیزیک یا علوم تجربی شروع کرد.

 • محمد

  من ۱۴ سالمه تا چند سالگیم فضا نبرد میشوم؟رشتهی ریا ضی فیزیک رو باید تو دبیرستان انتخواب کنم؟چرا زبان روسی مگه ایران امکاناتش رو نداره؟

 • محمد

  من ۱۴ سالمه تا چن سالگیم فضا نبرد میشم؟تو دبیرستان باید رشته ریاضی فیزیک انتخواب کنم؟چرا زبان روسی مگه تیران امکاناتشو نداره؟

 • Amir

  Salam hich vaght omidetoon ro az dast nadid man zamani ke dore rahnamee boodam mikhastam khalaban sham vali enghad behem goftan dandoonat oomadam biroon az fekresh ta in ke raftam reshte mohandesi omran va fogh lisans omran az daneshgah haye us gereftam va raftam nasa test dadam ghabool shodam . Alanam faza navardam too sal 3ta 4 bar mirambfaz age mikhayd boors shid be daneshgahaye us ya jaye dg zabanetoono khoob konid va berid emtehan tafel bedid va say konid nomre beyne100 ta 120 begirid bekhoda darso alaki nagirid omid var bashid.omid varam harfam komaketoon karde bashe va man dar honarestanaye tehran dars khoondam esmesh fajr bood mantaghe 4 seraj jaye khoobi bood age alanam hast bazam kheyli khoobe be omid didar va movafaghiyat dar kar hatoon

  • Astronaut Mahdi

   امیر جان ممنون از امیدی که به من دادی من در آینده همکارت میشم

  • Sepide ast.NASA

   سلام امیر جان شما واقعا فضانورد هستی؟ توی ناسا؟؟؟ من توی یه سایت خارجی خوندم که فقط اگه نمره هاتون عالی باشه و از دانشگاه های معتبر دنیا فارغ التحصیل بشید امکان فضانوردشدنتون هست … حالا شما واقعا فضانوردی الان؟ اینایی که می گن راسته؟ آخه من کنکوری هستم و میترسم دانشگاهی که می خوام قبول نشم … و همه ی آرزوهام به باد بره … من خیلی غمگینم در این رابطه.

   • سهراب

    یعنی تو واقعا الان فک کردی این فضانورده و سالی سه و چهار بار میره فضا؟؟؟؟ مگه اینکه چیزی بزنه خخخخخخخ 
    همین ستون  چپ زندکی نامه فضانوردا هس برو اونا رو بخون باز یه چیزی یاد بکیری

    • Sepide ast.NASA

     بله درسته اصلا هیچ فضانوردی سالی ۳، ۴ بار نمیره فضا… اما چیزی ک هست اینه ک ایرانی های زیادی تو ناسا کار میکنن گفتم شاید اونجا بودن و دارن اموزش میبینن… بهرحال من فکر نمیکردم ادما بتونن در این حد بیکار باشن.

 • ارین

  ببخشید همه کار هایی که باید بکنیم تا فضانورد بشیم کلش بازداشتگاه آموزه و… چند سال میشه

 • ارسلان

  سلام. من ۱۶ سالمه و میخواستم بدونم که ناسا پزشکم قبول می کنه ایا من رشتم تجربیه

 • بامداد

  من بامداد هستم و تقریبا از وقتی که ۶ ساله بودم تو فکر فضانوردی بودم ممنون میشم برام آرزوی موفقیت کنین و اینکه اینجور آزمایش ها بیشتر به آدم انگیزه میده واسه ی فضانوردی

 • هانیه

  به نظر من خیلی عالیه بهتر ازاین مگه داریم مگه میشه اما یه سوال میمونه برایه رشته فضا نوردی باید از دبیرستان چی بخونیم تو دانشگاه چی بخونیم؟

 • خونم خیلی بزرگه….فضا رو میگم

  واقعا دیگه با این مطالب امید وار شدم که ۱۰۰%در آینده میرم فضا من خیلی برای این آرزوم دارم تلاش میکنم ومطمئنم بالاخره به آرزوم میرسم ممنون به خاطر این مطالب عالی شما باید این حرف ها رو با طلا نوشت

 • عاطفه

  عالیییییییییییییی بود من ارزو دارم که در اینده فضانورد بشم

 • zoolopolo

  وااااای این سایت عالیه من تازه اینجارو پیدا کردممممممم…. ایول….

 • عرفان

  دمت گرم. مطالبت قوف العاده بود

 • ندا فضایی

  man taze vared jame shoma faza dostan shodam be omid ruzi ke hame onay ke dos daran beran faza. mataleb kheyli kamel va alli bud merccccc

  • تحریریه‌ی کانوت

   خوش آمدید دوست عزیز. ممنون از توجه‌اتون.

 • نیلوفر

  عالی بود.

 • z

  سلام من فکر میکردم دخترا نمیتونن این رشته رو بخونن ولی حالا که فهمیدم خیلی خوشحال شدم 🙂

 • رامین

  خیلی خوب بود ممنون عاشق سایتهای تم

 • ممنون از وب لاگی که ساختین آموزنده بود

 • کسی که فضارو خانه ی خودش می دونه

  ممنون استفاده کردیم

 • پسری که میره فضا

  خانم زردپوش این ازمایشات عشق ادمو زیاد میکنه برای فضا

 • فاطمه

  عالی بود
  خیلی جالبه

 • دختری زرد پوش عاشق فضااگرواقعاعاشق فضانوردی باشی باهمه ی این آزمایشها انگیزه ات بیشترمیشه وبیشترلذت میبری مثل اینکه شمازیادهم علاقه مند نیستید؟!

 • دختری زرد پوش عاشق فضا

  آدم رو تیکه تیکه میکنن بعدمی فرستند انواع آزمایش ها ولی درعوزش می ری فضا فکر نکنم هر کاری دلت می خواد بکنی فقط ماموریت سال های سال باید آزمایش بشی اونم فقط تاایستگاه فضایی عید بهاروتابستان پیش خانواده نیستی برای امتحان سه ماه تو اقیانوس خیلی سخته

 • پسری که میره فضا

  به نظرتون اگه ما با بالن هواشناسی تا ارتفاع ۳۰ کیلومتری بریم و بعد به اون موشک اضافه کنیم بطوری که اطاقک و موشک چسبیده به بالن که از نیروی پیشرانش جلو گیری بشه میشه رفت فضا

 • صنم قدیانی

  اگه من عینکی ام حتما باید چشممو عمل کنم؟

  • پسری که میره فضا

   جدیدا یک نوع عینک ناسا اختراع کرده که مشکلی نداشته باشی

 • “دخترک عشق فضا”

  من یکی از دندونامو پر کردم و همش نگران بودم که نکنه همین موضوع منو به آرزوم نرسونه…اگه بدونین چقدر خوشــــــــــــــــــــــــــــحالم!

  • ali

   vay manam khoshahalam

 • fatemeh

  ممنون عالیه
  عاشق اینم ک منم بالاخره برم فضا!!!!!!

  • ali

   toam miri fgazaaa

  • خونم خیلی بزرگه….فضا رو میگم

   مطمئنم هممون یه روزی به آرزوی رفتن به فضامون میرسیم

 • هادي

  ممنون از وبسایت خوبتون. مطالبتون بسیار آموزنده است

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress