چگونه فضانورد شویم؟

81e6f91f9d554557b466c39e9f95deb7

شاید بارها از خود یا دیگران پرسیده باشید که چگونه می‌توانیم فضانورد شویم؟ در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم چگونه یک شخص می‌تواند فضانورد بشود و چگونه برای فعالیت‌های فضایی مثل رفتن به ایستگاه بین‌المللی فضایی آماده می‌شوند.

سال اول: آزمون‌، تمرین، و بازهم آزمون!

اگر بخواهیم از مرحله‌ی مبتدی شروع کنیم ابتدا باید در یک سری آزمون‌های ورودی (مثل آزمون کنکور سراسری که ما در ایران داریم) شرکت نموده تا از لحاظ علمی سنجیده شوید. همچنین باید از آزمایش‌های فیزیکی و بدنی اولیه نیز سربلند درآمد تا توان انجام فعالیت‌های سخت فیزیکی در فضا را داشته باشید. این افراد مبتدی دوره‌ای یک‌ساله را می‌گذرانند تا از بین‌شان نامزدهایی برای مراحل بعدی انتخاب شود.

1 

سال دوم و سوم: منتخبین اولیه

 کسانی که در این مرحله انتخاب می‌شوند نیازمند فراگیری درس‌هایی هستند که آنها را در فعالیت‌های فضایی یاری دهد. به طور کلی از فناوری فضایی و علوم فضایی گرفته تا مهارت‌های پزشکی اولیه و این‌که چگونه ایستگاه‌ فضایی کار می‌کند در این سا‌ل‌ها تدریس می‌شود. دوره‌های بی‌وزنی هم وجود دارد که در قالب کلاس‌های غواصی در زیر آب و یا بوسیله‌ی پروازهای ریزگرانشی تدریس و انجام می‌شود.2

در مرحله بعد کسانی که مراحل اولیه را با موفقیت می‌گذرانند وارد دوره‌های پیشرفته می‌شوند که حدود دو سال یا گاهی بیشتر طول می‌کشد. در این دوره با دقت بیشتری روی بخش‌های مختلف ایستگاه فضایی بین‌المللی کار می‌کنند. درباره‌ی آزمایشات علمی‌ای که قرار است انجام شود بیشتر فراگرفته و با وسایل حمل‌ونقلی که در فضا استفاده می‌شود، آشنا می‌شوند. همین‌طور در قالب درس مخابرات درباره‌ی نحوه‌ی ارتباط با ایستگاه زمینی مطالعه نموده و به صورت عملی به تمرین ارتباط با ایستگاه زمینی می‌پردازند.

 3

سال‌های آتی: دوره‌های پیشرفته

پس از گذراندان این دو دوره و با توجه به فعالیت‌ها و توانایی‌هایشان، آن‌ها را به ماموریت‌های خاصی که برای‌شان در نظر گرفته شده ارجاع می‌دهند. در این مرحله آن‌ها یاد می‌گیرند که چگونه با سایر اعضای گروه کار کند و این‌که چگونه کارهای خاصی از ماموریت‌های خاص را انجام دهند. در طول تمامی این سال‌ها کلاس‌های درس همچنان ادامه داشته و تمرینات ویژه‌ی عملی نیز ادامه می‌یابد تا فضانوردان برای ارسال به فضا آماده گردند.

 5

چه دروسی باید خواند؟

اگر دوست دارید بیشتر بدانید تا شما به عنوان یک فرد مبتدی باید چه دروسی را بگذانید می‌توان از علوم زمین‌شناختی، اقلیم‌شناسی، آب‌و‌هواشناسی، علوم فضایی و مهندسی فضایی یاد کرد. به جز این دروس، در این مدت به یادگیری یک زبان به جز انگلیسی هم می‌پردازند. اکثراَ زبان روسی را یاد می‌گیرند تا بتوانند در شرایط خاص با مرکز کنترل روسیه هم صحبت کرده و ارتباط برقرار کنند. امداد پزشکی هم جز درس‌هایی است که در کنار این دروس به صورت عمومی باید آموخته شود.

چه تمریناتی باید انجام داد؟

به عنوان یک فضانورد، به جز دروسی که در کلاس یاد می‌گیرید باید با انجام تمرینات فیزیکی در شرایط گوناگون جسم و ذهن خود را آماده سازید. این تمرینات در چهار دسته‌ی مختلف انجام می‌شود: ۱) تمرینات بر روی زمین، ۲) درون و روی آب، ۳) در هوا ۴) و در حالت معلق (بی‌وزنی).

تمرین‌های زمینی

شما باید یاد بگیرید چگونه اجرام خیلی بزرگ را حرکت دهید. درست است که در پروازهای فضای فضایی احساس جاذبه ندارید و اجرام بزرگ به نظر بی‌وزن6 هستند، اما حرکت دادن این اجرام بزرگ می‌تواند کاری سخت و طاقت‌فرسا باشد. به طور مثال فرض کنید که یخچالی بادکنکی را می‌خواهید با دقت جابه‌جا نمایید. شما براحتی می‌توانید آن‌را حرکت دهید، اما به‌همان مقدار هم برایتان سخت خواهد بود تا آن‌را از حرکت باز دارید و در موقعیتی دقیق و از پیش تعیین شده قرار دهید. این تمرینات را در پیست‌های بزرگی مانند پیست‌های هاکی بر روی یخ انجام می‌دهند که به‌راحتی آن اجرام می‌تواند روی‌شان حرکت کنند و لیز بخورند. شما باید بتوانید آن اجرام را جا‌به‌جا و کنترل نمایید؛ اجرامی بسیار بزرگ‌تر از شما.

علاوه بر تمرین با اجرام بزرگ، شبیه‌سازهایی وجود دارند که شاتل‌‌های فضایی و ایستگاه بین‌المللی فضایی را شبیه‌سازی می‌نمایند. به این شبیه‌سازها «ماک‌آپ» نیز می‌گویند. سه نوع ماک‌آپ وجود دارد که بسته به نیاز مربوطه برای تمرین انتخاب می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد: ماک‌آپ‌های که حرکت می‌کنند، ماک‌آپ‌هایی که ثابت هستند و ماک‌آپ‌هایی که علمیاتی هستند. ماک‌آپ‌های متحرک را برای تمرین و شناسایی بیشتر با شرایط فضا و اتفاق‌های که در فضا ممکن است رخ دهد استفاده می‌کنند. در واقع شما در داخل آن‌ها صدا، نویز، حرکت‌ و تصاویری که احتمالاٌ در فضا ممکن است با آن‌ها برخورد کنید را تجربه می‌نمایید. در آن شرایط عکس‌العمل‌های شما سنجیده می‌شود و تمرین می‌کنید و یاد می‌گیرد که چطور رفتار کنید. از ماک‌آپ‌های ثابت برای یادگیری شرایط در ملاقات‌های فضایی و همین‌طور در ماموریت‌هایی که انتقال محموله وجود دارد استفاده می‌شود. به طور مثال در آن‌ها آموزش می‌بینید تا بتوانید با بازوهایی روباتیک کاری به خصوص را انجام دهید. در ماک‌آپ‌های علمیاتی شما یک ماک‌آپ ثابت دارید که در داخل آن یک سری آزمایشگاه‌های فضایی تعبیه شده است. با توجه به نقش شما در مأموریتی خاص، شما به عنوان یک فضانورد باید با چگونگی انجام آن عملیات و آزمایشات در ماک‌آپ‌های عملیاتی آشنا گردید.

 7

تمریناتی هم در اعماق زمین، جایی که تاریکی مطلق و سکوت حکمفرماست، انجام شده تا فضانوردان برای زندگی در شرایط فضا آماده گردند.

 

تمرین‌های آبی88

در تمرین‌های آبی شما روی آب (درست همانند شناگرها) حرکاتی را انجام می‌دهید که بیش‌تر تمرینات فیزیکی هستند برای تقویت فیزیک بدن شما. البته به خاطر داشته باشید که در اکثر تمرینات شما مجبور به پوشیدن لباس‌فضایی خود نیز هستید و باید خود را برای شرایط اضطراری نیز در آب آماده نمایید.

 

تمرین‌های هوایی

تمریناتی نیز ظراحی شده‌اند که در هوا و با هواپیما انجام می‌شود. یکی از معروف‌ترین تمرینات هوایی، پرواز با هواپیما به همراه سایر افراد تیم می‌باشد. این تمرین برای آشنایی و همدلی شما با سایر افراد گروه طراحی شده و روحه‌ی کارگروهی را در شما بالا می‌برد.

 9

تمریناتی هم برای خلبان‌های شاتل‌ها وجود داشته که آن‌ها را برای برخواستن از و فرود بر زمین آماده می‌ساختند. کسانی که در گذشته شاتل‌ها را پرواز می‌دادند و می‌نشاندن می‌بایست حداقل ۱۰۰۰ بار هواپیماهای آموزشی را فرود آورده باشند.

تمرین‌ها در شرایط بی‌وزنی

تمرین در شرایط معلق می‌تواند در آب یا هواپیما باشند. اگر در هواپیما باشد همان‌طور که اشاره کردم می‌تواند در شرایط ریزگرانشی باشد، یعنی هواپیما بلند می‌شود و سپس در یک ارتفاع خودش را به پایین پرت می‌کند در آن لحظه که حدود ۲۰ تا ۲۵ ثانیه طول می‌شود شما احساس معلق بودن می‌کنید. فضانوردان هواپیمایی که این مانور را انجام می‌دهد را «دنباله‌دار تهوع‌برانگیز» نام نهاده‌اند. چون معمولاً فضانوردانی که برای نخستین بار پرواز در این شرایط را تجربه می‌کنند با تکرار این تمرین دچار تهوع می‌شوند.

 10

شرایط بی‌وزنی را در آب هم می‌توانیم ایجاد کنیم. به طور مثال «آزمایشگاه تعلیق خنثی» در تگزاس آمریکا یکی از مکان‌هایی است که فضانوردان در آن‌جا این تمرینات را انجام می‌دهند. آن‌ها لباس‌های فضانوردی می‌پوشند و وارد آب می‌شوند. وزن لباس و نیروی مقاوم آبی که در مقابل آن‌ها قرار می‌گیرد، شرایطی که در فضا ممکن است برایشان به وجود آید را شبیه‌سازی می‌کند و با این کار به طور فیزیکی و ذهنی برای شرایط راه‌پیمایی‌های فضایی آشنا می‌شوند. همچنین در همان‌ شرایط زیر آب تمریناتی را برای آشنایی با سیستم‌های مخابراتی، تصویری، و نگهداری سیستم‌های تخصصی که در آن فضا با آن مواجه می‌شوند انجام می‌دهند. تمرین با سیستم‌های روباتیکات نیز بخش مهمی از این سلسله تمرینات زیر آب می‌باشد.

چند نوع فضانورد داریم؟

اگر این پرسش برایتان پیش آمده که آیا همه‌ی فضانوردان یکسانند و یا اینکه چند نوع فضانورد داریم، پاسخ این است که ما دو نوع فضانورد داریم: فضانوردانی که Pillot یا خلبان هستند و فضانوردانی که Mission Specialist یا متخصصان یک ماموریت هستند. فضانوردان خلبان کسانی هستند که برای پرواز دادن و نشاندن شاتل‌ها و سیستم‌های مشابه استفاده می‌شوند و کسانی هستند که ماموریت را مدیریت می‌کنند. اما متخصصان یک ماموریت عموماً مهندسان پروازی هستند که راه‌پیمایی‌های فضایی، ماموریت‌های روباتیک و یا همچنین تحقیقات علمی را انجام می‌دهند.

نگران دندان پرکرده‌ی خود نباشید!12

امیدوارم با دانستن این اطلاعات علاقه‌تان به فضانوردی بیشتر شده باشد و اگر قصد دارید دو یا سه سال از عمرتان را برای فضانورد شدن بگذارید با انرژی بیشتر این کار را انجام دهید. خاطرتان باشد اگر دندان‌تان پُرشده است یا این‌که عینکی هستید باز هم می‌توانید فضانورد شوید. این موضوع که اگر این دو مشکل را دارید نمی‌توانید فضانورد شوید، شایعه‌ای بیش نیست. شما به راحتی می‌توانید چشمتان را عمل جراحی کنید و یا دندان‌تان را به گونه‌ای ترمیم کنید تا در پروازهای فضایی مشکلی پیش نیاید. امیدتان را از دست ندهید و به سمت هدفتان پیش بروید.

 

برچسب :

درباره نویسنده

4مطلب نوشته است .

۷۰ نظر درباره‌ی “چگونه فضانورد شویم؟”

 • هادي wrote on ۲۰ مهر, ۱۳۹۲, ۱۰:۳۶

  ممنون از وبسایت خوبتون. مطالبتون بسیار آموزنده است

  [پاسخ]

 • fatemeh wrote on ۴ آبان, ۱۳۹۲, ۱۶:۴۹

  ممنون عالیه
  عاشق اینم ک منم بالاخره برم فضا!!!!!!

  [پاسخ]

  ali پاسخ در تاريخ دی ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۱:۱۶ ب.ظ:

  toam miri fgazaaa

  [پاسخ]

  خونم خیلی بزرگه....فضا رو میگم پاسخ در تاريخ آذر ۲۹ام, ۱۳۹۴ ۹:۰۲ ب.ظ:

  مطمئنم هممون یه روزی به آرزوی رفتن به فضامون میرسیم

  [پاسخ]

 • "دخترک عشق فضا" wrote on ۲۱ آبان, ۱۳۹۲, ۱۸:۳۳

  من یکی از دندونامو پر کردم و همش نگران بودم که نکنه همین موضوع منو به آرزوم نرسونه…اگه بدونین چقدر خوشــــــــــــــــــــــــــــحالم!

  [پاسخ]

  ali پاسخ در تاريخ دی ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۱:۱۷ ب.ظ:

  vay manam khoshahalam

  [پاسخ]

 • صنم قدیانی wrote on ۲۸ بهمن, ۱۳۹۲, ۱۹:۱۸

  اگه من عینکی ام حتما باید چشممو عمل کنم؟

  [پاسخ]

  پسری که میره فضا پاسخ در تاريخ اسفند ۲۲ام, ۱۳۹۲ ۴:۰۸ ب.ظ:

  جدیدا یک نوع عینک ناسا اختراع کرده که مشکلی نداشته باشی

  [پاسخ]

 • پسری که میره فضا wrote on ۲۳ اسفند, ۱۳۹۲, ۲۲:۳۱

  به نظرتون اگه ما با بالن هواشناسی تا ارتفاع ۳۰ کیلومتری بریم و بعد به اون موشک اضافه کنیم بطوری که اطاقک و موشک چسبیده به بالن که از نیروی پیشرانش جلو گیری بشه میشه رفت فضا

  [پاسخ]

 • دختری زرد پوش عاشق فضا wrote on ۲ فروردین, ۱۳۹۳, ۱۵:۴۷

  آدم رو تیکه تیکه میکنن بعدمی فرستند انواع آزمایش ها ولی درعوزش می ری فضا فکر نکنم هر کاری دلت می خواد بکنی فقط ماموریت سال های سال باید آزمایش بشی اونم فقط تاایستگاه فضایی عید بهاروتابستان پیش خانواده نیستی برای امتحان سه ماه تو اقیانوس خیلی سخته

  [پاسخ]

 • Astronaut wrote on ۹ فروردین, ۱۳۹۳, ۱۳:۱۰

  دختری زرد پوش عاشق فضااگرواقعاعاشق فضانوردی باشی باهمه ی این آزمایشها انگیزه ات بیشترمیشه وبیشترلذت میبری مثل اینکه شمازیادهم علاقه مند نیستید؟!

  [پاسخ]

 • فاطمه wrote on ۱۴ فروردین, ۱۳۹۳, ۲۰:۰۵

  عالی بود
  خیلی جالبه

  [پاسخ]

 • پسری که میره فضا wrote on ۲۱ فروردین, ۱۳۹۳, ۱۰:۴۰

  خانم زردپوش این ازمایشات عشق ادمو زیاد میکنه برای فضا

  [پاسخ]

 • کسی که فضارو خانه ی خودش می دونه wrote on ۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۳, ۲۰:۱۷

  ممنون استفاده کردیم

  [پاسخ]

 • محیا wrote on ۱۱ مهر, ۱۳۹۳, ۱۴:۰۸

  ممنون از وب لاگی که ساختین آموزنده بود

  [پاسخ]

 • رامین wrote on ۱۷ مهر, ۱۳۹۳, ۱:۲۲

  خیلی خوب بود ممنون عاشق سایتهای تم

  [پاسخ]

 • z wrote on ۱۵ اسفند, ۱۳۹۳, ۱۵:۳۰

  سلام من فکر میکردم دخترا نمیتونن این رشته رو بخونن ولی حالا که فهمیدم خیلی خوشحال شدم 🙂

  [پاسخ]

 • نیلوفر wrote on ۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۴, ۱۱:۰۷

  عالی بود.

  [پاسخ]

 • ندا فضایی wrote on ۱۷ تیر, ۱۳۹۴, ۲۳:۳۴

  man taze vared jame shoma faza dostan shodam be omid ruzi ke hame onay ke dos daran beran faza. mataleb kheyli kamel va alli bud merccccc

  [پاسخ]

  تحریریه‌ی کانوت پاسخ در تاريخ تیر ۱۸ام, ۱۳۹۴ ۱۰:۵۹ ق.ظ:

  خوش آمدید دوست عزیز. ممنون از توجه‌اتون.

  [پاسخ]

 • عرفان wrote on ۲۴ مرداد, ۱۳۹۴, ۱۵:۱۲

  دمت گرم. مطالبت قوف العاده بود

  [پاسخ]

 • zoolopolo wrote on ۲۳ آبان, ۱۳۹۴, ۰:۱۵

  وااااای این سایت عالیه من تازه اینجارو پیدا کردممممممم…. ایول….

  [پاسخ]

 • عاطفه wrote on ۲۵ آبان, ۱۳۹۴, ۲۳:۴۶

  عالیییییییییییییی بود من ارزو دارم که در اینده فضانورد بشم

  [پاسخ]

 • خونم خیلی بزرگه....فضا رو میگم wrote on ۲۹ آذر, ۱۳۹۴, ۲۰:۴۵

  واقعا دیگه با این مطالب امید وار شدم که ۱۰۰%در آینده میرم فضا من خیلی برای این آرزوم دارم تلاش میکنم ومطمئنم بالاخره به آرزوم میرسم ممنون به خاطر این مطالب عالی شما باید این حرف ها رو با طلا نوشت

  [پاسخ]

 • هانیه wrote on ۱۵ دی, ۱۳۹۴, ۷:۳۷

  به نظر من خیلی عالیه بهتر ازاین مگه داریم مگه میشه اما یه سوال میمونه برایه رشته فضا نوردی باید از دبیرستان چی بخونیم تو دانشگاه چی بخونیم؟

  [پاسخ]

 • بامداد wrote on ۱۸ دی, ۱۳۹۴, ۱۵:۳۶

  من بامداد هستم و تقریبا از وقتی که ۶ ساله بودم تو فکر فضانوردی بودم ممنون میشم برام آرزوی موفقیت کنین و اینکه اینجور آزمایش ها بیشتر به آدم انگیزه میده واسه ی فضانوردی

  [پاسخ]

 • ارسلان wrote on ۲۸ دی, ۱۳۹۴, ۲۱:۵۰

  سلام. من ۱۶ سالمه و میخواستم بدونم که ناسا پزشکم قبول می کنه ایا من رشتم تجربیه

  [پاسخ]

 • ارین wrote on ۱۵ بهمن, ۱۳۹۴, ۰:۵۶

  ببخشید همه کار هایی که باید بکنیم تا فضانورد بشیم کلش بازداشتگاه آموزه و… چند سال میشه

  [پاسخ]

 • Amir wrote on ۲۹ بهمن, ۱۳۹۴, ۰:۱۶

  Salam hich vaght omidetoon ro az dast nadid man zamani ke dore rahnamee boodam mikhastam khalaban sham vali enghad behem goftan dandoonat oomadam biroon az fekresh ta in ke raftam reshte mohandesi omran va fogh lisans omran az daneshgah haye us gereftam va raftam nasa test dadam ghabool shodam . Alanam faza navardam too sal 3ta 4 bar mirambfaz age mikhayd boors shid be daneshgahaye us ya jaye dg zabanetoono khoob konid va berid emtehan tafel bedid va say konid nomre beyne100 ta 120 begirid bekhoda darso alaki nagirid omid var bashid.omid varam harfam komaketoon karde bashe va man dar honarestanaye tehran dars khoondam esmesh fajr bood mantaghe 4 seraj jaye khoobi bood age alanam hast bazam kheyli khoobe be omid didar va movafaghiyat dar kar hatoon

  [پاسخ]

  Astronaut Mahdi پاسخ در تاريخ اسفند ۲۶ام, ۱۳۹۴ ۱۲:۱۸ ب.ظ:

  امیر جان ممنون از امیدی که به من دادی من در آینده همکارت میشم

  [پاسخ]

  Sepide ast.NASA پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۸ام, ۱۳۹۵ ۷:۴۸ ب.ظ:

  سلام امیر جان شما واقعا فضانورد هستی؟ توی ناسا؟؟؟ من توی یه سایت خارجی خوندم که فقط اگه نمره هاتون عالی باشه و از دانشگاه های معتبر دنیا فارغ التحصیل بشید امکان فضانوردشدنتون هست … حالا شما واقعا فضانوردی الان؟ اینایی که می گن راسته؟ آخه من کنکوری هستم و میترسم دانشگاهی که می خوام قبول نشم … و همه ی آرزوهام به باد بره … من خیلی غمگینم در این رابطه.

  [پاسخ]

  سهراب پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۱ام, ۱۳۹۵ ۳:۱۱ ب.ظ:

  یعنی تو واقعا الان فک کردی این فضانورده و سالی سه و چهار بار میره فضا؟؟؟؟ مگه اینکه چیزی بزنه خخخخخخخ 
  همین ستون  چپ زندکی نامه فضانوردا هس برو اونا رو بخون باز یه چیزی یاد بکیری

  [پاسخ]

  Sepide ast.NASA پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۱ام, ۱۳۹۵ ۸:۱۱ ب.ظ:

  بله درسته اصلا هیچ فضانوردی سالی ۳، ۴ بار نمیره فضا… اما چیزی ک هست اینه ک ایرانی های زیادی تو ناسا کار میکنن گفتم شاید اونجا بودن و دارن اموزش میبینن… بهرحال من فکر نمیکردم ادما بتونن در این حد بیکار باشن.

 • محمد wrote on ۱۵ اسفند, ۱۳۹۴, ۱:۵۵

  من ۱۴ سالمه تا چن سالگیم فضا نبرد میشم؟تو دبیرستان باید رشته ریاضی فیزیک انتخواب کنم؟چرا زبان روسی مگه تیران امکاناتشو نداره؟

  [پاسخ]

 • محمد wrote on ۱۵ اسفند, ۱۳۹۴, ۱:۵۹

  من ۱۴ سالمه تا چند سالگیم فضا نبرد میشوم؟رشتهی ریا ضی فیزیک رو باید تو دبیرستان انتخواب کنم؟چرا زبان روسی مگه ایران امکاناتش رو نداره؟

  [پاسخ]

 • Fateme Mousavi wrote on ۲۹ اسفند, ۱۳۹۴, ۲۰:۱۴

  سلام ببخشید براى رشته فضانوردی توى دبیرستان باید چه رشته ایى رو انتخاب کنیم

  [پاسخ]

  میثم پاسخ در تاريخ فروردین ۴ام, ۱۳۹۵ ۷:۳۷ ب.ظ:

  معلومه دیگه. یا باید ریاضی فیزیک بخونی یا علوم تجربی. به هر حال اگه تو هر کدوم از این رشته ها فرد شاخصی بشی به عنوان فضانورد ممکنه بفرستنت فضا.

  به هر حال تو فضا علاوه بر این که به مهندس مکانیک و برق و هوافضا و … نیاز هست مثلا به زیست شناس و زمین شناس و جانورشناس و … هم نیازه. ولی تو دبیرستان باید از ریاضی- فیزیک یا علوم تجربی شروع کرد.

  [پاسخ]

 • mosammnf wrote on ۵ فروردین, ۱۳۹۵, ۱۲:۰۸

  یکی جواب بده :

  یعنی میشه دندان ها را جرم گیری کرد؟

  [پاسخ]

  میثم پاسخ در تاريخ فروردین ۱۱ام, ۱۳۹۵ ۹:۴۰ ب.ظ:

  جرمگیری آخه؟ داره میگه اگه دندون پر هم بکنی می تونی بری جرم گیری که دیگه سهله. الان تو فقط لنگه جرم گیری هستی؟ 🙂 🙂

  [پاسخ]

 • Nasir wrote on ۲۶ فروردین, ۱۳۹۵, ۲:۳۷

  سلام مطلب فوق العاده بود
  فقط سوالی که زهن منو مشغول مرده این هست که برای فضانورد شدن در ناسا حتما باید سیتیزن امریکا بود یا نه؟
  و اینکه محدودیت سنی داره یا نه؟

  [پاسخ]

  مهدی نجفی زیازی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۵ ۱۱:۵۰ ق.ظ:

  بله، برای فضانورد شدن در ناسا حتماً باید سیتیزن آمریکا باشید. 

  خیر، محدودیت سنی خاصی درج نشده. معمولاً فضانوردهایی که به فضا رفته اند سن شان بین ۲۶ تا ۴۶ بوده . میانگین سنی هم ۳۴ سال است.

  [پاسخ]

 • دختر آرزو به گور wrote on ۱۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۲:۱۳

  سلام من عاشق فضانوردی هستم اما متاسفانه رشتم انسانی هس ومیدونم مخ ریاضی ندارم:-(

  تازه اونقدر پولدار نیستم برم خارج…

  دیگه اینکه دوس دارم پولدارشم دندونمو ارتودنسی کنم تا بتونم حرف “س”رو درست تلفظ کنم

  واقعا آبروم میره:-(خجالت میکشم.

  [پاسخ]

 • Sepide ast.NASA wrote on ۱۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵, ۱۹:۳۷

  رشته ی فضانوردی تو ایران نداریم. توی دبیرستان باید ریاضی بخونی. توی دانشگاه هم باید مهندسی یا ساینس بخونی.. ولی چیزی که مهمه اینه که باید از معتبرترین دانشگاه های دنیا فارغ التحصیل بشی و نمره های دبیرستانت هم عالی باشه… اینا رو از سایت wikihow خوندم. یه سایت انگلیسیه .. اگه واقعا اینطو باشه که خیلی سخته، نه؟ من دارم کم کم ناامید می شم. لطفاً یکی بهم بگه اینا حقیقت نداره.

  [پاسخ]

  مریم پاسخ در تاريخ تیر ۱۰ام, ۱۳۹۵ ۱:۵۶ ق.ظ:

  ممنون که این سایتو معرفی کردی خیلی کمکم کرد😙

  [پاسخ]

 • mars walker wrote on ۶ خرداد, ۱۳۹۵, ۱۹:۴۷

  سلام با تشکر از سایت خوبتون
  ببخشید یه سوالی دارم …
  شما مطمئن هستید که با داشتن دندون پر کرده
  میشه فضانورد شد ??!
  آخه حتی خلبانان جنگنده هم نباید دندون پر کرده داشته باشن و اگه داشته باشن مردود میشن….!
  منظر جوابتون هستم ، ممنون

  [پاسخ]

  مریم پاسخ در تاريخ شهریور ۱۹ام, ۱۳۹۵ ۹:۳۲ ب.ظ:

  ببین در حالت کلی داشتن این جور مشکلات محدودیت زیادی به وجود نمیاره اونا بیشتر با قدرت ذهنی ( خییییییییییلی مهم ) و قدرت بدنی ( بدنی و عصبی و … ) کار دارن هر چند هممون می دونیم که زمانی که داوطلب ها بیشتر و قوی تر باشن شانس کمتری هست و اکثر کسایی که با وجود مشکل سلامتی تونستن فضانورد شن ( مثل اسکات کلی ) از لحاظ هوشی فوووق العاده بالا بودن که تونستن بشن . به هر حال شانس کمتری هست .

  [پاسخ]

 • Hani wrote on ۸ خرداد, ۱۳۹۵, ۱۹:۲۶

  من همش ناراحت بودم که اگه دندونمو پر کنم نمیتونم به آرزوم برسم…..اما الان خیلی خوشحاللللللللم

  [پاسخ]

 • monir wrote on ۲۰ خرداد, ۱۳۹۵, ۰:۱۵

  سلام من در دبیرستان رشته ی تجربی میخونم . میخواستم ببینم از این رشته هم میشه فضانورد شد ؟؟؟؟

  [پاسخ]

 • شبگرد wrote on ۲۶ خرداد, ۱۳۹۵, ۱۴:۲۸

  سلام من ۱۵سالمه و چند روزه دگه باید انتخاب رشته به نظر شما برای فضانورد شدن رشته فیزیک بهتر است یا تجربی اخه من ریاضیم زیاد خوب نیست

  [پاسخ]

  احمد پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۵ ۱:۴۶ ب.ظ:

  با هردوش میتونی فضانورد شی فقط باید ازشون حداقل لیسانس رو داشته باشی

  [پاسخ]

 • یوسف wrote on ۴ تیر, ۱۳۹۵, ۱۸:۴۶

  برای استخدام شدن در ناسا باید تبعیت امریکیی داشت

  [پاسخ]

 • مریم wrote on ۱۰ تیر, ۱۳۹۵, ۱:۴۸

  من ۱۵ سالمه ضریب هوشیم همیشه بین ۱۳۵تا ۱۴۰هستش ریاضی و فیزیکم هم خیلی خوبه همه ی شرایط ورودی روهم از تو خود سایت ناسا خوندم همه رو دارم فقط چشمام ضعیفه به نظرتون ممکنه موفق بشم ؟
  واقعا آرزومه که فضانورد بشم ولی خیلی نگرانم که نشه دعام کنید😔😞😧

  [پاسخ]

  مهدی نجفی زیازی پاسخ در تاريخ تیر ۱۰ام, ۱۳۹۵ ۶:۵۸ ب.ظ:

  این تصویر فضانورد آمریکایی اسکات کلی که نزدیک به یک سال در فضا بود با عینک

  اسکات کلی

  [پاسخ]

 • احمد wrote on ۱۲ تیر, ۱۳۹۵, ۲۲:۳۲

  آخر سر ما باید تو دبیرستان چه رشته ای برداریم تو دانشگاه چی؟؟

  [پاسخ]

 • مریم wrote on ۱۸ تیر, ۱۳۹۵, ۱۶:۱۷

  به سایت http://www.aerospacetalk.ir مراجعه کن درباره شرایط و پیش نیازها بیشتر توضیح داده این سایت بیشتر درباره ی دوره های اموزشی توضیح داده

  [پاسخ]

 • Hananeh NASA wrote on ۲۷ تیر, ۱۳۹۵, ۲۳:۳۲

  سلام من سیزده سالمه و خیلی دوست دارم فضانورد بشم من کلاس نجوم میرم و میخواستم بدونم مدارکی مثل موفقیت در المپیاد نجوم مفید هست برای فضانورد شدن؟؟

  [پاسخ]

  An astronaut پاسخ در تاريخ مرداد ۴ام, ۱۳۹۵ ۶:۲۷ ب.ظ:

  برای بدست اوردن پیش نیازهای فضانوردی آره ، چیزایی مثل رفتن به دانشگاه های معتبر دنیا و داشتن نمره ۱۰۰ ( یا همون بیست خودمون ) در تمامی سال های تحصیلی دبیرستان و … میتونه کمک کنه ولی فکر نکنم مستقیما رو رفتن به ناسا تاثیر داشته باشه.

  [پاسخ]

 • دادا wrote on ۱۲ مرداد, ۱۳۹۵, ۴:۰۷

  دادا با چی میری فضا ؟
  مام بدمون نمیاد بریم ، منتها من جنبشو ندارم فک کنم سالی ۳۰_۴۰ برم

  [پاسخ]

  مریم پاسخ در تاريخ مرداد ۳۰ام, ۱۳۹۵ ۸:۵۵ ب.ظ:

  😐😐😐😐

  [پاسخ]

 • احد سهرابی پور wrote on ۳۱ مرداد, ۱۳۹۵, ۱۱:۵۹

  سلام تشکر می کنم که مرا کمک کردید

  [پاسخ]

 • مریم wrote on ۲ شهریور, ۱۳۹۵, ۱۷:۳۸

  خیلی درباره فضانوردی و شرایطش تحقیق کردم ولی تو انترنت مطالب پراکنده و اشتباه زیاده و اطلاعات هم خیلی محدوده  به خاطر همین الان  ۶ ماهه که دارم دنبال یه شماره تلفن یا ایمیل یا هرچیزه دیگه ای که بشه با یه فضانورد ارتباط برقرار کرد پیدا کنم ولی فایده ای نداشت . 
  اگه کسی چیزی تو این مایه ها داره لطفا بگه .

  [پاسخ]

 • فضانورد رویدر wrote on ۴ شهریور, ۱۳۹۵, ۲۰:۴۸

  تا چن سال دیگه من از فضا براتون عکس میفرستم

  [پاسخ]

 • مهدی پرنده wrote on ۱۰ مهر, ۱۳۹۵, ۲۰:۱۰

  سلام من میخام بخونم میخام واقعا بخونمو فضانورد بشم چطوری شروع کنم کجا و چه رشته ای ثبت نام کنم .خواهش میکنم بگید
  شمارمم میزارم برا تلگرام

  [پاسخ]

 • The DARK knight wrote on ۲۷ آذر, ۱۳۹۵, ۲۳:۰۲

  به نظر تو بالن روان اون فشار خلعو داره؟

  [پاسخ]

 • Nilou wrote on ۱۶ دی, ۱۳۹۵, ۰:۴۹

  سلام
  منم خیلی دوست دارم فضانورد بشم
  از برگی همه دندان هام رو سالم نگه داشتم

  [پاسخ]

 • alireza wrote on ۱۶ دی, ۱۳۹۵, ۲:۰۷

  سلام من رشتم ریاضیه امسال کنکور میدم .
  تو چه دانشگاهی چه رشته‌ای بخونم تا فضانورد شوم؟؟

  [پاسخ]

 • من عاشق فضاام (مریخ) wrote on ۲۴ دی, ۱۳۹۵, ۱۲:۴۵

  بچه ها دعا کنیم که بریم فضا وبه آرزومون برسیم الهی آمین خدا کنه من آرزوم فقط همینه فقط همین

  [پاسخ]

 • من عاشق فضاام (مریخ) wrote on ۲۴ دی, ۱۳۹۵, ۱۲:۴۸

  خدا کنه

  [پاسخ]

  من عاشق فضاام (مریخ) پاسخ در تاريخ دی ۲۴ام, ۱۳۹۵ ۱۲:۴۹ ب.ظ:

  خدا کنه من فضا نورد بشم لطفا دعا کنید

  [پاسخ]

 • آوين wrote on ۲۵ دی, ۱۳۹۵, ۱۹:۴۲

  سلام من ١٠ سال دارم و خیلی دوست دارم فضا نورد شم ریاضی أم خیلی خوب است  فقط نمی دانم از الان باید چه کار هایی انجام دهم؟؟

  [پاسخ]

نوشتن دیدگاه

لطفاً دیدگاه های خود را به «فارسی» بنویسید و از نوشتین «فینگلیش» پرهیز کنید؛ در غیر این صورت دیدگاه تان منتشر نخواهد شد. شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress