کشف بزرگ‌‌ترین ستاره‌ی کیهان

Surprise Cloud Around Vast Star

منجمان با تلسکوپ عظیم VST در شیلی (متعلق به رصدخانه‌ی جنوبی اروپا) موفق به کشف بزرگ‌ترین ستاره­‌ی کیهان به­نام W26 شدند. این ستاره ۱۵۰۰ بار گسترده‌­تر از خورشید است و بررسی آن به دانشمندان کمک می­‌کند تا از چگونگی مرگ یک ستاره عظیم و کاشتن احتمالی بذر سیاره‌­های خاکی و یا حیات از باقیمانده‌­های آن، درک بهتری داشته باشند.

 دانشمندان با بررسی خوشه‌ی ستاره­‌ای وسترلوند یک (Westerlund 1) که بزرگ‌ترین خوشه ستاره‌­ای کهکشان راه شیری، با بیش از چندصد هزار ستاره و در فاصله ۱۶،۰۰۰ سال نوری است، موفق به کشف این اَبَرغول قرمز (W26) شدند. این غول قرمز در اواخر عمر خود بوده و بزودی به صورت یک ابرنواختر منفجر خواهد شد.

ستاره‌­هایی با جرمی ۱۰ برابر خورشید و یا بیشتر در مقایسه با دیگر ستاره­‌های کم جرم، عمری بسیار کوتاه خواهند داشت. برخی فقط چند میلیون سال عمر می­‌کنند و سپس سوخت هسته­‌ای خود را به صورت یک ابرنواختر منفجر می­‌کنند. این ستاره­‌ها در مراحل پایانی عمر خود بسیار ناپایدار بوده و مواد را از لایه­‌های خارجی خود به بیرون پرتاپ می­‌کنند.

دانشمندان با مشاهده W26 در این خوشه متوجه شدند که این ستاره با ابری بزرگ و درخشان از گاز هیدروژن احاطه شده است که بسیار عجیب است. این نخستین بار است که یک سحابی یونیزه در اطراف یک ستاره ابر غول قرمز پیدا شده است . این ستاره خیلی سردتر از آن است که بتواند باعث تابش گاز شود. منجمان بر این باورند که منبع این تابش، دیگر ستاره­‌های آبی داغ آن خوشه و یا یک همدم کم نور ولی کوچک و داغ است. عکس­‌های جدید نشان می‌دهد که این سحابی به رنگ سبز تابش می­‌کند.

منبع: Space.com

درباره نویسنده

12مطلب نوشته است .

  • آنید

    واقعا عالیه من واقعا خیلی خوش حالم من یه دختر ۱۳ ساله خیلی کنجکاوم و به ستاره ها علاقه زیادی دارم و علاقه من بعد از خوندن داستان شازده کوچولو بیشتر شد به خاطر اطلاعات ممنون.

  • farnoosh

    سلام
    این خوشه ستاره ای در کدوم صورت فلکی قرار داره؟

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress