سازوکار سفر در زمان :سفر به گذشته

آسمان شب بر فراز آریزونا. تماشای ستاره‌ها درواقع سفر به گذشته است.

آسمان شب بر فراز آریزونا. تماشای ستاره‌ها درواقع سفر به گذشته است.

در این مجموعه‌ مقاله، به زندگی واقعی نگاهی می‌اندازیم، به روش‌های هرروزه‌ی سفر در زمان در عالم خودمان، و همچنین به برخی از روش‌های بعید گشت‌وگذار در میان بُعد چهارم.

ترجمه: شادی حامدی

سفر به گذشته

دیدیم که سفر به آینده مدام اتفاق می‌افتد. دانشمندان آن را در آزمایش‌های خود اثبات کردند و این ایده وجهی بنیادین از نظریه‌ی نسبیت اینشتین است. می‌توان به آینده سفر کرد؛ پرسش فقط این‌جاست که انجام‌دادن این سفر با چه سرعتی ممکن است؟ اما سفر به گذشته چی‌؟ نگاهی به آسمان شب پاسخ شما را می‌دهد.

پهنای کهکشان راه‌شیری ما حدود ۱۰۰ هزار سال نوری است، پس نور دورترین ستاره‌های آن هزاران هزار سال تا رسیدن به زمین در راه خواهند بود. اگر به این نور نگاه کنید، درواقع در حال تماشای گذشته هستید. وقتی اخترشناسان تابش ریزموج زمینه‌ی کیهان را می‌سنجند، به بیش از ۱۰ میلیارد سال پیش، به دوران‌های نخستینِ کیهان، چشم دوخته‌اند. اما آیا می‌شود سفری بهتر از این به گذشته داشت؟

در نظریه‌ی اینشتین هیچ‌چیز جلودار سفر به گذشته نیست اما این فرض، که با فشار دکمه‌ای به دیروز برویم، مشخصاً موجب نقض قانون علیّت، یا همان قانون علت و معلول، می‌شود. رویدادی در عالم ما رخ می‌دهد و در سلسله‌ای یک‌طرفه و بی‌پایان از رویدادها موجب رویدادی دیگر می‌شود. در هر مثال، علت پیش از معلول (نتیجه) رخ می‌دهد. فقط سعی کنید واقعیت متفاوتی را تصور کنید؛ مثل این‌که قربانی قتلی پیش از آن‌که به او شلیک شود بر اثر «جراحات وارده» بمیرد! این مثال ناقض واقعیتی است که برای ما آشناست؛ به همین سبب، بسیاری از دانشمندان سفر به گذشته را ناممکن می‌دانند.

برخی از دانشمندان ایده‌ی سفر سریع‌تر از سرعت نور را برای رفتن به گذشته مطرح کرده‌اند. اگر با رسیدن به نزدیکی سرعت نور زمان کند می‌شود، آیا ممکن است با گذشتن از این سرعت زمان به عقب برگردد؟ البته، وقتی سرعت جسمی به سرعت نور نزدیک می‌شود، جرم نسبیتی آن افزایش می‌یابد تا زمانی که درست در سرعت نور جرمش بی‌نهایت می‌شود. شتاب‌دادن به جسمی با جرم بی‌نهایت ناممکن است. فناوری‌های تاب‌دادن یا واپیچش سرعت در تئوری می‌تواند، با حرکت‌دادن حبابی از فضا-زمان در میان عالم، حدّ جهانی سرعت را پشت سر بگذارد. اما حتی چنین کاری هزینه‌های سرسام‌آور تأمین انرژی را در پی دارد.

اما اگر سفر در زمان به سوی گذشته و آینده کمتر به فناوری رانش فرضی فضا و بیشتر به پدیده‌های موجود در کیهان وابسته باشد، تکلیف چیست؟ مثلاً سیاهچاله‌ها را در نظر بگیرید.

قسمت بعدی «سازوکار سفر در زمان» را چهارشنبه در کانوت دنبال کنید.

درباره نویسنده

146مطلب نوشته است .

 • علی

  اگر سفر به گذشته ممکن بشه خیلی چیز ها بهتر می شه به جای اینکه فکر کنید چه سوء استفاده هایی می شه به این فکر کنید که چه کار های مفیدی می شه انجام داد چون بیشتر فیلم های علمی تخیلی این قضیه را فقط به عنوان وسیله سوء استفاده نشان می دهند.
  یک مثال ساده برای استفاده مفید از سفر به گذشته این است که شما می توانید با سفر به گذشته کشاورزی را متحول کنید یعنی به گذشته بروید و بذر های گیاهان آینده را بکارید و به آینده برگردید و آن ها را برداشت کنید در واقع یعنی کشاورژی در چند ساعت.
  همینطوری می توانید خیلی پیشرفت در زمینه های مختلف بکنید.
  دنیا خیلی جای بهتری می شود اگر به راهی ساده برای سفر به گذشته دست پیدا کنیم.

 • kasra

  این فیلم رو حتما نگاه کنید
  donnie darko
  جواب همه ی سوالاتتون راجب سفر در زمان در این فیلم میگیرین

 • احسان

  یک توضیح کوتاه انسان میتواند که هر انچیزی که در ذهنش قابل شدنه مثلا پرواز بدون بال یا سفر به گزشته یا اینده یا الکی پولدار بودن و هزارو یک خیال بافی دیگه رو که بدونه هیچ منطقی تو ذهنش انجام میده دقیقا تو حقیقتم انجام بده توجه کنید هرکاری یعنی هر اونچیز مسخره ای هم که فک کنین مثلا از هیچ طلا بسازین . توضیح این قدرت از نظر دین:خداوند از روح خودش در انسان دمید معنای این حرف چیه اینه که یعنی انسان در واقع دسته کمی از خدا نداره خوب خدا هم قدرت کن فیکون داره یعنی هرچیزی بخواد درجا میشه جالبه بدونین توی قران هم نوشتس که خدا گفته(وما هر انچیز که بخواهیم به محض خواستن موجود میشود) در این جمله از کلمه من استفاده شده خدا که یکی هستش پس باید میگفت من ولی نه منظورش خودش و انسانهاست چون انسانها هم از روح خودشن پس خدا و ما هرکاری دوس داشته باشیم میکنیم . حتما میپرسید چطور اینجا جاش نیست بگم فقط اینو بگم برین طرف خدا و عبادت غرق در عبادت بشین زندگی انقدر زیبا میشه که حتی به سنگ عشق میورزید همیشه عاشق در بغل معشوقید همه چیز عشق تو و در بر تو و به فرمان تو اما توضیح علمی زندگی هرفرد زاییده افکار خودشه انسان اطراف من و هر انچیزی که هست و اتفاقات خوب و بد زایده افکارشه و همینطور اتفاقاتبد و خوب که از ذهن ماساخته شده ما بخاطر اگاهی نداشتن از مغز و روح ناخوداگاه اتفاقات خوب یا بد رو برا خودمون ساختیم ساده بگم یک ناراحتی درون به هر دلیلی مثلا من ناراحتم چون بدهکارم باعث میشه امواجدر کیهان صادر کنم این امواج تبدیل بهاتفاقاتی میشه که شاید یک سال دیگه بیاد طرفم شایدم همین فردا و اتفاقات بد دوباره حال منو بدتر میکنه و این روند ادامه داره چون من اگاهی ندارم و نمیدونم این اتفاقات بد با امواج مغز و زهن خودم از قبل بوده اما اگه اگاه باشیم هرگز تحت هیچ شرایطی ناراحت نمیشیم و خوشحال میشیم چون اگاهی داریم که خوشحالی امواج مغز ما رو در کیهان پخش میکنه و به اتفاقات قشنگ تبدیل میشه و خوشحال تر میشیم بگزریم وقتی میگم هرچی اطرافمون هست زایده زهن ماست یه نگاه به ساختو ساز بندازین همش یه زمانی فقط تو زهن بود که حالا ساخته شده بگزریم حالا چیکار کنیم که ماهم کن فیکون کنیم هر چی خواستیم درجا بشه انسان عادی بلفرض همچین قدرتی داشته باشه ظرفیتشو نداره پس باید ظرفیتشو اولبدست بیاره بعد قدرت اما لازم نیست اینکارو بکنین چون وقتی شما تمرین کنین واسه قدرت گرفتن ذهن یا همون روح ظرفیتشم پیدا میکنین واسه قدرت گرفتن هم باید روی دین و عبادت و شناخت خدا کار کنیم ما انسانها خیلی احمقیم که خیال میکنیم دین و علم جداست در صورتی که مادر علمها دینه وای انسان در حدی نیست درکش کنه بجز انسانهای بسیار کمی این درکو دارن من نمونه بارز یکیشون من با دین مسلط شدم بهبسیاری از علمها حتی به گزشته رفتم و حتی میتونستم بر نگردم و زندگیمو همونجا دوباره شروع کنم این یه چیز بسیار ساده بود چیزایی کشف کردم که واسه مغز انسان امروزی واقعا قابل تحمل نیست خلاصه اخرش به جایی رسیدم که دیدم خدا هستم البته این یه بحث فلسفی و همه چیز دست من بود هر غلطی دوس داشتم رو افرینش میکردم اما در نهایت برگشتم سر زندگی طبیعی خودم چون لذت بخشتر سادگی بهتر و قصد رفتم گناه کردم تا قدرتا ازبین رفتن تامثل ادم عادی زندگی کنم چون همنشینب با خدا یا احساس کنی جای خدایی واقعا ترسناک و درد ناکه فقط خوده خدا تحملش داره شایدم فک کنین توهم میزنم ولی برام مهم نیست راحت باشین بای

 • محمد شعبان زاده

  سلام خدمت دوستان عزیز

  بیشتر از ۷ سال هستش که درباره سفر در زمان و موضوعاتی دیگر نظیر بشقاب پرنده ها و مثلث برمودا تحقیق میکنم

  نتیجه اینکه: بله سفر در زمان امکان پذیر هستش !

  بطور خلاصه بگم :

  انیشتین در نظریه نسبیت پس از توصیف ماهیت نیرویه گرانش به عنوان انحنایه فضا و زمان توسط جرم و انرژی نیز سعی داشت در تئوری به این راز پی ببره که چه ارتباطی بین نیرویه گرانشی ((جاذبه)) با سایر نیروها نظیر الکترو مغناطیس وجود داره ……

  یعنی اینکه مثلا چطور میشه توسط نیروهایه الکترو مغناطیسی بر نیرویه گرانش غلبه کرد و یک سیستم ضد گرانشی ساخت و یا مثلا راهی برایه ایجاد یک تونل فضا زمانی برایه سفر در زمان ایجاد کرد ! …….

  اما به هیچ وجه موفق نشد ……

  و دلیل این موضوع این بود که ماهیت نیرویه گرانش به خوبی درک نشده بود !

  و در نتیجه باعث انتقاداتی از جانب دیگر فیزیکدانها به شخص انیشتین مبنی بر ناتوانی نظریه نسبیت در توضیح گرانش شد !

  آقایه انیشتین در پاسخ به فیزیک دان ها اینطوری یک جواب دندان شکن داد :

  انیشتین :
  من در نظریه نسبی هیچ توصیفی از واقعیت فیزیکی نمیبینم ! ! …..بلکه نسبیت اساسا
  ارتباطی که ما بین دو یا چند دیدگاه از یک واقعیت مشترک وجود دارد را به ما نشان میدهد ! ! درست همانطور که ما امروزه به گرانش به عنوان انحنایه فضا و زمان نگاه میکنیم…. اما در آینده ممکن است درباره ماهیت گرانش به عنوان اثرات میدان هایی که در سراسر فضا وجود دارد نگریده شود ! ! .

  بنابر اصل نسبیت خاص انیشتین قوانین فیزیک در همه جایه جهان یکسان هستند !
  و تنها تفاوت در دیدگاه هایه متفاوت هست که وجود دارد !

  و به همین دلیل قوانین نظریه نسبیت بر مبنایه یک اصل برابری بنا شده و اعتقاد داره که ما نسبت به هر پدیده میتوانیم از دیدگاه هایه گوناگون به آن بنگریم بدون اینکه در اصل قضیه خطایی ایجاد شود !

  البته به شرط اینکه درست بنگریم !

  خب بگذریم …..

  نتیجه تمام این حرفا این شد که به مدت یک قرن ما تنها درکی که از گرانش داشته باشیم این باشه که گرانش انحنایه فضا و زمان هستش …..

  اما حالا بعد از یک قرن یکی دیگه از پیش بینی هایه انیشتین درست از آب در اومده !
  یعنی اینکه میشه به پدیده ها از دیدگاه هایه مختلف نگاه کرد بدون اینکه در اصل قضیه خطایی ایجاد بشه ! !

  معادلات نظریه الکترومغناطیس ماکسول پیش بینی میکنه که میدان هایه الکترو مغناطیسی نه فقط به صورت ((عرضی ))بلکه به صورت ((طولی )) هم قابل تولید هستند ! !

  ۱ _ میدان هایه عرضی

  ۲ _ میدان هایه طولی

  اما وجود نوع دوم این میدان ها یعنی نوع طولی برایه خود ماکسول هم باور نکردنی بود و اون رو فقط یک احتمال ریاضی میدونست نه یک واقعیت !

  و در اینجا دو تا نکته جالب وجود داره اونم اینه که:

  اولا انیشتین با تفکر عمیق رو نظریه الکترو مغناطیس ماکسول تونست به نظریه نسبیت دست پیدا کنه !

  دوما در معادلات نظریه نسبیت امکان سفر در زمان پیش بینی شده بود و این برایه انیشتین باور نکردنی بود و سفر در زمان رو فقط یک احتمال ریاضی میدونست نه یک واقعیت !

  و حال امروزه فیزیک دان ها پس از حدود یک قرن به این حقیقت پی پردند که ماهیت نیرویه گرانش علاوه بر اینکه انحانیه فضا و زمان هستش نیز بلکه یک موج الکترو مغناطیسی از ((نوع طولی)) نیز هست !

  و این دقیقا یعنی همان دیدگاه نسبیت گرایی انیشتین !

  بنا بر این همانطور که نظریه نسبیت به ما میگه برایه سفر در زمان باید فضا رو از نظر هندسی تغییر شکل داد تا راهی برایه سفر در زمان به یک بعد دیگه باز بشه

  و از همین رو با تغییر دیدگاه نسبت به مفهوم گرانش به راحتی میشه فهمید

  اولا : اگه بخواهیم راهی برایه سفر در زمان در فضا باز کنیم باید بتونیم میدان هایه الکترومغناطیسی رو بصورت طولی تولید کنیم !

  ((یعنی دقیقا همان اتفاقی که در مناطقی بر رویه کره زمین مانند مثلث برمودا و مثلث اژدها می افتد و کشتی ها و هوا پیماها ناپدید میشوند بدون هیچ اثری و گذر زمان کند میشود و کشش گرانشی ایجاد میشود و دستگاه هایه الکترونیکی از کار می افتند ! ))
  یعنی یک میدان گردابی یا مارپیچی !

  دوما : میدان الکترو مغناطیسی که به صورت طولی تولید شود نیز امواج الکترو مغناطیسی تولید میکند که آن هم طولی خواهند بود !
  یعنی با منتشر کردن امواج الکترومغناطیسی طولی هم میتوان بر گرانش اثر گذاشت و همچنین در زمان سفر کرد !

  بنا بر این در یک توصیف کلی باید گفت میدان ها و امواج الکترو مغناطیسی طولی اساسا بر گرانش و فضا زمان اثر کاملا مستقیم میذارند

  چون گرانش یا همان انحنایه فضا زمان در حقیقت خود موج طولی الکترومغناطیس هستش !

  نتیجه کلی تر :
  گرانش و میدان هایه الکترو مغناطیس و امواج الکترومغناطیس و انرژی و جرم و بطور کلی تمامی نیرو ها چیزی نیستند جز خوده انحنایه فضا و زمان !
  که این موضوع در نظریه نسبیت پیش بینی شده است !

  به همین دلیل انیشتین در اواخر عمر خود بخاطر نتیجه گیری هایه عجیب از نظریه نسبیت سعی داشت نظریه نسبیت را کامل تر کند و به یک تئوری همه چیز ((تئوری میدان واحد یا وحدت ))که بتواند روابطی بین تمامی نیروهایه طبیعت را در قالب یک نظریه کلی تر توضیح دهد نیز دست یابد …
  ولی موفق نشد…

  خب

  از وقتی با این موضع آشنا شدم که میدان هایه طولی الکترومغناطیسی وجود دارند نیز سعی کردم به دنبال درک این موضوع و پی بردن به راز تولید چنین میدان هایی باشم

  تا کنون مرحله پیشرفت زیادی رو در این زمینه پشت سر گذاشتم و تقریبا در یک مدت ۲ ساله تونستم درکش کنم و در عمل تا حدودی زیادی پیش رفتم یعنی مهمترین قسمت تحقیقاتم در همین دوسال آخر اتفاق افتاده
  فقط کمی به گذاشتن وقت نیاز دارم تا دست به آزمایش بزنم
  چون بیشتر وقتمو در ابتدایه این قضیه باید اول صرف درک میدان هایه الکترو مغناطیسی میکردم

  اما در خصوص تکنولوژی سفر در زمان باید یه نکته مهم رو خدمتتون عرض کنم

  روش میدانی برایه سفر در زمان روش مناسبی نیست
  یعنی استفاده از خود میدان الکترومغناطیسی طولی برایه شکاف فضا و زمان روش به درد بخوری نیست

  البته نه اینکه نشه با اون در زمان سفر کرد بلکه به این دلیل که با این روش درست مثل فیلم هایه علمی تخیلی ما عملا باید یک ماشین زمان بسازیم و در داخل اون وارد بشیم !

  بنا بر این نمیشه یک ماشین زمان ساخت که بشه اون رو تو دستمون یا جیبمون با خودمون هر کجا دلمون میخواد ببریم و حمل کنیم
  به عبارتی روش میدانی تنها بدیش همینه ولی در عوض برایه ضد گرانش مناسبه !
  چون من خودم همیشه دوست داشتم یه ماشین زمان داشته باشم که بشه مثل یک گوشی موبایل اونو با خودم حمل کنم

  و بلاخره بعد از سا لها دارم به رازش پی میبرم

  بنا بر این نوع اصلی ماشین زمان که نه فقط میتونه مارو به گذشته و آینده ببره بلکه میشه با اون در فضا مسافتهایه کیهانی رو فقط در کسری از ثانیه طی کرد !

  این نوع تکنولوژی که همون امواج طولی الکترو مغناطیس هست و در فیزیک کوانتومی بخاطر ناشناخته بودن ماهیتش تا قبل از این با چند اسم مختلف به نام هایه (( انرژی منفی یا انرژی خلا یا انرژی نقطه صفر یا انرژی درخشنده یا انرژی رسوبی یا انرژی اسکالر (نرده ای) )) میشناختنش و البته هنوز هم خیلی از فیزیکدان ها به وجودش شک دارند نیز

  در حقیقت چیزی نیست جز نوعی انرژی برق ! !

  که اولین بار بصورت کاملا تجربی و کاملا اتفاقی در سال ۱۸۹۵ میلادی توسط یک مهندس برق و مکانیک نابغه به نام نیکلاس تسلا ((مخترع صربستانی و کاشف جریان متناوب برق و رقیب توماس ادیسون )) کشف شد !

  اما تسلا تا زمان مرگش راز این انرژی رو لو نداد تا بلا خره بعد از مرگش مقامات دولت آمریکا تمام دست نوشته ها و مقالاتش رو تصرف کردند واین راز از دسترس عموم به دور ماند .

  این انرژی که دارایه یک درخشندگی خاص هستش و نور اون همانند وقتی که رعد و برق در آسمان زده میشه و به یک باره همه جا روشن میشه عمل میکنه اما هیچ آسیبی و یا شوکی مانند جریان برق به ما وارد نمیکنه چون اساسا نوع موج اون متفاوته !

  خب بیشتر از این تا زمانی که خودم اینو کشفش نکنم هیچ توضیح اضافه تری نمیدم بهتون چون پررو میشین خخخخخ
  شوخی کردم خخخخ

  من به شخصه با جدیت تمام قصد دارم این انرژی رو کشفش کنم چون اساسا زندگی بشر رو تغییر
  خواهد داد .
  و اصلا جدا از موضوع سفر در زمان همان طور که گفتم قابلیت تله پورت ((جابه جایی در فضایه غیر مادی)) کردنش رو به چشم خودم در بعضی از ویدیو هایه واقعی دیدم
  با وجود این انرژی که یک نوع انرژی برق هستش فقط با تخلیه اون میتونین در کسری از ثانیه به مسافرت در فضا و زمان بپردازین و به وسایل نقلیه ای مانند هواپیما و قطار و ماشین و موتور و فضا پیما نیازی نیست فقط کافیه تا یک بشمارین بعد غیب میشین از هر کجا که بخواین میتونین سر در بیارین و هیچ مانع دیواری هم معنی نداره ! !
  و بخاطر همین هستش که مقامات دولتی خیلی از کشور ها اجازه نمیدن چنین تکنولوژی به دست مردم بیفته
  چون اولا : ضرر مادی میکنند ! ((دیگه کسی پول مفت به خرید وسایل نقلیه و سوخت هایی مثل بنزین نمیده و شرکت هایه دولتی و سرمایه دار ها ضرر میکنند !
  دوما : امنیت جامعه به خطر میفته !
  البته اگه مردم جنبه داشته باشند هیچ خطری زندگی مردم رو تهدید نمیکنه

  حال برایه نمونه اگه میخواین اون انرژی رو در یک ویدیو ببینین

  پس اون ویدیو که درباره نجات موتور سوار توسط روح در سایت آپارات هستش رو دانلود کنین
  البته چند تا ویدیو دیگه هم داشتم که پاکشون کردم ولی اگه خوب تو سایت آپارات بگردین نمونه هایه کمیاب دیگه ای هم هستش
  مثلا غیب شدن بشقاب پرنده ها !
  چون بشقاب پرنده ها یا همون موجودات فضایی با همین تکنولوژی به کره زمین میان

  اونا از چند کهکشان دور تر از ما فقط با یک تخلیه انرژی بلافاصله از هر کجایه جهان که بخوان سر در میارند و این هم یکی از دلایلی هستش که مقامات دولتی کشور هایه مختلف از جمله آمریکا اینقدر سعی در انکار موضوعاتی مانند بشقاب پرنده ها و سفر در زمان و مثلث برمودا دارند !

  خب دوستان عزیز خسته نباشین سرتونو درد آوردم ببخشید ….. ولی خواستم یه توضیح جدید و تازه که در هیچ کجایه حتی مقالات اینترنتی انصافا تا این حد دقیق نه در سایت هایه ایرانی و نه خارجی وجود نداره بدم

  هر سوالی درباره این موضوعات داشتین این شماره موبایل من رو در تلگرام جستجو کنین و از طریق تلگرام با من ارتباط برقرار کنین !

  خوشحال میشم نظراتتونو بشنوم …..

  شماره موبایل من برایه ارتباط از طریق تلگرام : […]

  البته پیامک برایه برقراری ارتباط هم دادین اشکال نداره ولی پیامک وقت زیادی رو میگیره و نمیشه پاسخ داد به خاطر همین از لطفا طریق تلگرام تماس بگیرین ممنون
  ایمیل من که البته فقط برایه روز مبادا میذارمش : [email protected]

  براتون آرزویه موفقیت میکنم در هر کجایه

  این کره خاکی

  توانا بود هر که دانا بود ز دانش دل پیر برنا بود

 • فلش

  سلام. من باز اومدم این بار از آینده حدودا یک سال! دوستان خیلیاتون بی دلیل و منطق حرفاتون رو میزنید! یعنی چی وقتی به یک زمان بریم فقط روح هستیم و هیچ کاری نمیتونیم بکنیم؟!؟ مگه قراره فیلم ببینیم یا روحمون میره اونجا! برای سفر به گذشته باید برعکس چرخش زمین در یک مدار دایره ای شکل با سرعت بیش از سرعت نور یعنی بیش از ۱۰۰% سرعت داشته باشیم که طبق قانون طبیعت ( نه قانون انیشتن یا هاوکینگ ) این امر ممکن نیست! مگه میشه از ۱۰۰ بیشتر سرعت داشت یا به زبان ساده تر مافوق نور! اما برای سفر به آینده باید در جهت چرخش زمین در یک مدار دایره ای شکل با سرعت نور چرخید تا به اینده برید که در حال حاظر دانشمندان در آزمایشگاه ها و شتاب دهنده ها موفق شدن ذرات میکروسکوپی رو تا سرعت ۹۹/۹۹ به چرخش در بیارند!

 • یوکابد

  به نظر من هرچی از سرعت نور بیشتر بشه سرعتمون ما به گذشته نمی ریم ..البته این نظر خودمه …زمین در نظر می گیریم با ستاره ای که میلیارد سال نوری باما فاصله داره اون نوری که از گذشته به زمین می رسه مال گذشتس وحتی اگه سرعت از سرعت نور بیشتر بریم این نور سریع تر به ما می رسه واین جا ما دیگه این نور میلیار دی رو طی مدت کوتاه تر می بینیم پس اگه ما از سرعت نور بیشتر کنیم سرعتمون به اینده می رسیم اما اگه سرعتمون رو خیلی کم تر کنیم به گذشته می رسیم..پس سفر به گذشته درصدش خیلی کمه البته با جسم محدود

 • چجوری وارد آن حالت بشیم

 • آیا واقا میشه به گذشته سفر کرد

 • هموطن

  سفر به گذشته انجام می شه داد ولی فقط شما یه نظاره گر هستید و هیچ کاری نمی توانید بکنید من همیشه از این سفر لذت بردم و می برم از آنجایی که بین مغز و روح رابطه ای پیچیده وجود داره مغز ابر کامپیوتری  هست که تمام داده ها و روییدادهای زندگی ما را در خودش ضبط و بایگانی می کند و روح  ابر سیستمی هست که به آن لذت و طراوت و هیچان می بخشد فقط کافیست با روح خودتان وارد بایگانی مغز بشوید و قسمتی از گذشته خود را مرور کنید ناگهان خودتان را در آن لحظه در گذشته می بینید  و لذت ببرید با تمام جزییات آن که شاید در حالت عادی تمام آنها را فراموش کرده باشید حس فوق العاده عالی هست  اگه علاقه مند به این سفر رویایی هستید می توونم کمکتون کنم 

  • چجوری؟؟؟

  • منتظر جوابتون هستم☺

  • reza

   منو کمک کنین..طبق گفته هاتون…چون علاقه ی شدیدی دارم

  • پری

   سلام اگه میشه راهنمایی کنید چجوری میشه؟

 • ho3in

  من تقریبا یکساله درمورد سفر به زمان تحقیق کردم و فیلمای زیادی درمورد سفر در زمان دیدم ..و باید بگم که همشون دروغه…چون جهان بر اساس علت و معلول … شاید باور نکنید ولی نامحدود سیر زمانی وجود داره یعنی برای مثال سال ۲۰۵۰ یا ۳۰۰۰ یا هر سالی توی یک سیر زمانی دیگه در حال گذره یعنی آیندمون که این یعنی توی اوون سیر زمانی یعنی آینده هنوز سفر در زمان رو کشف نکردن..اگر کشف کرده بودن حتما یکنفرو میفرستادن به زمان ما که بیاد و بهمون بگه که سفر در زمان ممکنه اطلاعات و فلسفه سفر در زمان و بهمون نشون بده …پس به چی میرسیم . به این میرسیم که سفر در زمان ممکن نیست..خب این موضوع تموم. ولی من یک نظریه دارم دانشمندان گفتن که ذهن انسان اگر درصد استفاده از اون به درصد بالایی  برسه در درصد پایین قابلیت کنترل اشیا رو پیدا میکنه واگر به ۱۰۰٪ برسه استغفراله  تبدیل به خدا میشه یعنی قابلیت کنترل همه چیزو داره . دوستانی که فیلم لوسی رو دیده باشن میدونن من چی میگم خب این مقدمه نظریه ام بود حالا میریم سراق خود نظریه ام : من خودم ی روز این کارو انجام میدم اینی که میخوام بگم : اول باید یک مکانی پیدا کنید که با گذشت زمان تغییری نکرده باشه ی خانه ی خیلی قدیمی کفایت میکنه…دوم : در اون مکان نباید هیچ وسیله ایی مربوط به این زمان وجود داشته باشه چون زمان خیلی پدیده ی ظریفیه با کوچک ترین اشتباه همه چیز به هم می ریزه ..سوم : استفاده از حداقل درصد مغز .. ی دارویی هست بهتره بگم مواد مخدر که این امکان رو میده که از ۲۰٪ مغز استفاده کرد ..این مرحله مثل یک هیپنوتیزم عمل میکنه مکان باید خلوت باشه و در آرامش کامل باشید..چهارم : بعد از این مراحل باید متمرکز بشید روی اون زمانی کی میخوایید برید بعد با خودتون تاریخ و تکرار میکند…در ضمن برای انجام هر کاری باید با عشق و یقین و برای یک کار خیلی مهم باشه مثلا نجات دادن یکی از اعضای خانواده یا دوستان از مرگ ..یا عشق و علاقه واقعی به یکنفر در اون زمان …البته در مورد ابتدای سخنام ممکنه از آینده سعی کرده باشن کسی رو بفرستن ولی مشکلی به وجود آماده مثلا اون کسی رو که فرستادن ممکنه دچار فراموشی شده باشه…گذشته از اینا ی چیز و میخوام بگم که دیگه دنبال اینطور چیزا نیاین : همه چیز درون جهان طبیعیه هیچ چیزه غیر طبیعی وجود نداره یعنی یک مورد هم پیدا نمیشه حتی چاله فضایی هم طبیعیه!… ممنون که سخنان منو خوندید

  • نگاه کن اینده تا تو سفر نکنی به وجود نمی یاد اینو قانون نسبیت میکه چون اگه بخوای به اینده سفر کنی زمان برای تو تنها کند میشه و تو از حال هیچ گونه خبر ی نداری تا این که به اینده بری و در قران از سفر به اینده خبر داده ولی به گذشته هیچ خبری نداده و طیق قانون انیشتن و هاوکینگ سفر به اینده امکان دارد ولی به گذشته نه واگر هم امکان داشته باشد کسی که از اینده میاد فقط یک تماشگر و روح است و نمی تواند در زمان گذشته دخالت یا کاری کند

  • من فیلم لوییم دیدم

 • جواد

  سلام.. لطفا ایمیل بدید… چیزی دارم ک دنیارو شگفت زده میکنه.

  • عباس آریا

   سلام میشه ما هم بدونیم من هم از این چیزها ی گفتنی زیاد دارم

  • ندا

   منتظرم.

 • جواد

  سلام… من میدونم چجوری باید ب گذشته سفر کرد… چند وقت دیگه کامل میشه… وقتی بگم شاخ در میارید… البته جایی که گفته میشه جای خاصیه بعدا میگم.

 • طاهزه

  اگه قبول کنیم سفر به گذشته ممکن است، باید بپذیریم که دنیاهای موازی وجود دارند. اگه به گذشته سفر کنید و مثلا هیتلر را بکشید، وارد یک دنیای موازی دیگر خواهید شد که اتفاقات دیگری رخ داده اند.
  این ویدئو رو ببینید، تا حدی این موضوع رو بحث میکنه
  https://www.youtube.com/watch?v=6fhSH4rwyNE

  • اگر به گذشته یا اینده سفر کنبم ما یک روح و تماشاگر بیش نیستیم 

 • sako78mikey64

  سفر در زمان امکان پذیره…اینو من نمیگم دانشمندان بزرگ میگن…ولی سفر به آینده امکان پذیره نه گذشته…چون اگه می شد به گذشته رفت و جلوی یک اتفاق را گرفت نه فقط منطق دنیا بلکه منطق وجود خدا هم نقض میشد چون ما با دعا هم نمیتوانیم از خدا بخوایم که در گذشته چیزی به ما بدهد ولی با دعا میشود آینده را مظابق میل خود پیش برد…وگرنه ما میتوانیم به گذشته برویم و جلوی شهادت امام حسین را بگیریم پس در این صورت خدا این وسط چه نقشی دارد؟

  • amir

   دوست عزیز من ادمی مذهبی نیستم ولی اگر بری و کتاب اربعه شیعه رو بخونی میفهمی که ما هر دعایی که بکنیم به قبل از زمان شکل گیری کیهان میره و سرنوشت مارو تغییر میده

 • قاسم

  سلام به همه.من هنوز نظر خوب و کافی در مورد سفر در زمان ندارم.ولی این اولین باری هست که چنین سایتی میبینم.ببخشید که مطلب مفیدی دارم که بزارم … ولی بهتون قول میدم..چون خیلی به این موضوع علاقه مند شدم/چندتا مقاله ی درست و حسابی براتون بیارم که به درد همه بخوره.با تشکر از مطالبی که همه گذاشتن..!!

 • محمد

  بنام خدا
  سلام
  سفر در زمان چیزی نیست که بخواهیم آنرا به نظریات هاوکینز صرفا ربط بدهیم. نمیدونم چرا صحبتهایی که خودمون روزانه با هم میکنیم رو نادیده میگیریم اما وقتی غربی ها همان صحبت را میکنند برایمان جالب میشود حال آنکه علمشان هنوز کامل نیست و ممکن است در نهایت با پیشرفتهای علمی شان به همان چیز ی که ما میگفتیم و از نظر آنها مسخره و خرافات می آمد برسند. یکی از اعتقادات تشیع علوی این است که امام زمان (عج) در آخر و زمان ظهور میکند و به اراده خداوند خواهد توانست زمان را در اختیار خود بگیرد. چرا فکر نمیکنیم که ممکن است غربی ها ایده ی سفر در زمان را از خود ما گرفته باشند. مثال دیگر در باره ی فواید دعا کردن در زندگی انسان و رفع بلاها از طریق دعا کردن است که پیامبران و ائمه معصوم به آن تاکید بسیاری داشته اند. تا دیروز اینجور چیزها خرافات بود اما الان که غربی ها با پیشرفتهای علمی به ظاهر مدرن خود به آن رسیده اند برایمان جالب شده است و کلی آنها را تحسین میکنیم و به به و چه چه هایی که گوش فلک را کر میکند!!! به اعتقاد بنده پیشرفتهای علمی غرب در نهایت به همان چیزهایی خواهد رسید که حضرت محمد (ص) در کتاب آسمانی قرآن گفته است. البته باید خیلی مراقب بود که اعتقاد به قرآن و اسلام باعث نشود که یکسری از افراد ذهن انسان را تسخیر کنند و بخواهند از آن سوء استفاده کنند. اسلام دین تعصب و توجیه غیر منطقی نیست. دین اندیشه و تفکر و استدلال منطقی است. 

 • روژیا

  من یه دانش اموز ۱۳ سالم و یه موضوع تحقیقی با همین عنوان دارم.ولی یه ذره موضوعش سخته.لطفا زیر دیپلم هم توضیح بدید!

 • امیر

  سفر به اینده ممکنه بشه ولی به گذشته فکر نکنم خود پیامبر هم میگه زمان به عقب برنمیگرده

  • فلش

   اتفاقا دانشمندان معتقد هستن که سفر به گذشته نصبت به سفر در آینده راحت تر هست!

   اما چیزی که این وسط هست اینه که خیلی سوال تو ذهن ما صورت میگیره، دانشمندان معتقد هستن که با کوچکترین تغییری در گذشته یا اینده آثارش خیلی بزرگتر از حد تصور خواهد بود. اما سئوالات که مطمئنم جواب های قانع کننده ای برای اون نیست! مثلا من به دوران کودکی خودم بر گردم خودمو در دوران کودکی به قتل برسونم! تکلیف من بزرگ سال در اون زمان چیه؟! منم در دم میمیرم؟! یا اجدادمو بکشم (پدر بزرگ یا مادر بزرگ)! منی که در دوران حال زندگی میکنم ممکنه همین الان یک من دیگه وارد اتقم بشه ! از اینده اومده دیگه! ما قاعدتا سه زمان داریم گذشته،حال، آینده، (بغییر از زمان شاه!) پس ممکنه حال من برای آینده گذشته باشه! یا اگه با فرض درستی سفر در فضا-زمان قوانینی هست که ما از اونا بیخبر هستیم مثلا اگه منی که از اینده اومدم به زمان حال خودم خودمو به خودم نشون بدم توازن زمان به هم بریزه این به طور مثال بود.

   • ◦•●k.e●•◦

    دانشمندا خیلی چیزا میگفتن! اما آخرش به گفته پیامبر و قرآن رسیدن!

   • اگر به گذشته یا اینده سفر کنبم ما یک روح و تماشاگر بیش نیستیم 

   • سعید

    سلام از سایت زیباتون….فلش جون …این ک میگید اگه تو گذشته تغییری ایجاد بشه پیامدهای بدی داره کاملا درسته چون سیر زمانی رو تغییر میدیم …ک باعث میشه پارادوکس هایی ایجاد بشه ….مثلا اینجوری بگم ک بفهمین …اگه تغییری تو گذشته ایجاد بشه …اینجوری میشه ک به خودمون میگیم…اگه ۱ دیقه زودتر از خواب بیدار میشدم …اگه تو خوردن چایی عجله میکردم…اگه تو راه با دوستم حرف نمیزدم تا مجبور بشم وایسم …یا حتی اگه وقتی از خیابون رو میشدم ۱ ثانیه زودتر رد میشدم تصادف نمیکردم …ینی تا این حد ریز و دقیق پارادوکس ایجاد میشه…بدرود

 • مائده

  سلام 🙂

  نمی دونم سفر در زمان امکان داره یا ن.. امّا اگه امکان پذیر بشه، به کشف خیلی از چیز ها کمک می کنه. مـثل دیدار با موجودات فضایی.. میگن اگه اونا وجود داشته باشن، حدود ۳۰۰ میلیارد سال نوری باید با ما فاصله داشته باشن، دیدار با اونا فقط با جلو بردن مان امکان داره 🙂

  • سفر به اینده امکان داره در قران هم امده سوره بقره یا اصحاب کف

 • سلام با عرض معذرت دوستانی که نظری میدهند حتما منبع درست و حسابی ذکر کنند در غیر این صورت نظر ندن بهتره هااااااا :)))

  دوستان  هر چیزی که به فکرتون میرسه یا نمیرسه امکانش هست و  هر چیزی که امکانش نیست یا هست  امکانش هست  :)))

  در مورد بعد زمان هم  میتوانیم به گذشته گام نهیم هم به اینده  و این چیزها خیلی ناچیزاند در مورد انسان بی نهایت…      

  کتاب حرکت و زمان…درفلسفه اسلامی    از مرتضی مطهری

  موفق تر باشید :))))

 • پوریا

  اون کسی که میگه نمیشه گذشته رو تغییر داد(منظورم حامد کرمی هست) از املای متن نظریه اش مشخصه که دانشش در چه حد هست.اگه به گذشته بشه رفت
  خیلی راحت میشه همه چیز رو تغییر داد چون من و شما همه با یک تغییر کوچیک که والدینمون گفتن این فرد اره یا نه واسه ازدواج به وجود امدیم.
  کی میدونه شاید سفر در زمان رو یکی از داره انجام میده و چون عده سود جویان از عده دانش جویان بیشتر هست چیزی نمیگه و خبر را منتشر نمیکنه.بدرود…

  • مهدی

   سلام. .خب اگر یه نفر به سال تولد آدلف هیتلر سفر کنه بعد اونو بکشه چه اتفاقی میفته اون همه آدم که کشته شدن سرنوشت شون عوض میشه فیلم های جنگ جهانی دوم که ساخته شده و این همه کتاب ها که نوشته شده چی میشه یه دفه همه محو میشن ؟ ؟ ؟ 

   • حسین

    در این باره یه نظریه وجود داره که بر اساس اون وقتی که برگردی به گذشته نمی‌تونی یه سری تغییرات اینچنینی ایجاد کنی. مثلا اگه بخوای پدرت بکشی موفق نمی‌شی مثلاً هربار یه مشکلی پیش میاد مثلا گوله‌ ی تفنگت گیر می کنه یا تیرت خطا می ره یا چیزایی از این قبیل به قول معروف چیزی که اتفاق افتاده رو نمی شه تو گذشته تغییرش داد

    • سیامند

     همچین نظریه ای اصلا وجود نداره حسین جان.یرو یکم تحقیق کن .تنها نظریه ای که می گه سفر به گذشه و تغییر دنیا( مثلا همون کشتن هیتلر ) وجو داره جهان ها موازیه که می گه اصلا شاید دنیا ساخته ذهن ماعه و دنیای هرکس با دنیای دیگری فرق می تونه بکنه اگه سفر در زمان بشه.مثلا او دنیای من هیتلر زندست ولی تو دنیای تو نه 

  • سیامند

   پوریا جان ما داریم بحث علمی می کنیم.اصلا تو تحقیق کردی سفر به گذشته چه جوریه که الان می گی می تونیم گذشترو تغییر بدیم؟؟؟درواقع ما وقتی سرعتمون از نور بیشتر می شهمی تونیم به فوتون های چند وقت قبل برسیم و زمان قبلو ببینیم.

   • سیامند

    اگر هم به سرعت نور برسیم زمان متوقف می شه واینا همه دلیلای علمی داره.درمورد زیاد تر شدن از سرعت نور هم بگم که امکانش حداقل الان وجود نداره چون به انرژی تبدیل می شی تو اون سرعت

    • و هم چنین سیامد جان ما باید نزدیک به سرعت نور حرکت کنیم نه با سرعت نور یعنی۲۹۹٬۷۹۲٬۴۵۸

  • اگر به گذشته یا اینده سفر کنبم ما یک روح و تماشاگر بیش نیستیم 

 • محمد

  نمیشه گفت نمیشه اما خب سخته هرچی

 • علی

  مطالب زیادی خوانده ام در این باره. ممکن است که سفر به آینده امکان پذیر باشد همانطور که دویست سال پیش ارسال امواج صدا غیر ممکن بود و یا پرواز در آسمان و فضا. منتها یک نکته را من خوب متوجه نشده ام. طبق نظریه انیشتین دو برادری که در ۳۰ سالگی از هم جدا شده و یکی به فضا رفته و دیگری در زمین, و طول این سفر را برای آنکه در فضا بوده ۱۰ سال تخمین زده اند زمانیکه بر می گردد برادرش را که در زمین بوده ۸۰ ساله می یابد. حالا سوال؟ این ۱۰ سال طول سفر بر چه مقیاسی بوده است؟ اگر ۱۰ سال هر سالی ۳۶۰ روز باشد که اونی که در زمین بوده هم فقط ۱۰ سال سپری کرده نه ۴۰ سال! ولی اگر ۱۰ سال مد نظر انیشتین ده سال غیر زمینی باشد یعنی سالی ۱۴۴۰ روز آنموقع درست است که البته این غیر منطقی هم است چون ما سالی ۱۴۴۰ روز نداریم! پس مبنای محاسبه انیشتین ۱۰ سال زمینی نبوده و در حقیقت هر دو به یک اندازه زمان طی کرده اند! در ثانی این فرضیه غیر عملی بوده چون هیچ دو برادری وجود نداشته تا عکسو فیلم تهیه شود و همه ببینند یکی ۴۰ سال جوتنتر مانده و در زمان سفر کرده! این فرضیه انیشتین از این بعد نقض دارد و یک نوع خیال بافی ریاضی است تا یک فرضیه!

  • سیامند

   ربطی به نوع سالش نداره.الان دو نفر هم سن یکیشون بره فضا و با سرعت نور بره زمان براش متوقف می شه ولی دیگری پیر می شه

  • Mohammad

   بیینید اسم این نظریه که اثبات هم شده نسبیت هست که خود این نام بیانگر این هست که همه چیز نسبی هست…
   در مورد این دو برادر هم زمان برای برادر ی که در فضا هست نسبت به برادر ی که در زمین هست کندتر میگذره نه نسبت به خودش …
   بعبارت دیگر یکسال برای برادر ی که تو فضا هست؛ نسبت به خودش یکسال هست ونسبت به برادر ی تو زمین هست ۱۰ سال…

  • ببخشید با توجه به قانون نیبیت و سرعت نور ۱۰ سال سفر نزدیک با سرعت نور ۷۰۰۰سال زمینی می باشد یهنی هر  یک ساعت  با سرعت نور ۹۱ماه ۱۰روز زمان حال میباشد میباشد

 • حامد کرمی

  ما همه این را باید درک کنیم هر چیزی که انسان به او فکر میکند قابل اجراس به همین دلیل خداوند بعد از خلق انسان به خود آفرین گفت. سفر به گزشته شاید ایجاد شود ولی هر شخصی به گزشته برود فقط یک تما شا گر است  و نمیتواند آن را تقیر دهد چون اگر همچنین اتفاقی می افتاد دنیا سابت نمیماند وقانونی نمیتوانست دوام بیاورد به آینده رفتن از زمان حال میتوان زمان حال را تقییر داد و آینده را تقییر داد پس هر اتفاقی که بیفتد در زمان حال انجام میگیرد

  • سیامند

   واقعا خیلی ممنونم که با تحقیق حرف زدی چون حرفت صد درصد درسته

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress