سازوکار سفر در زمان: ریسمان کیهانی

ناهنجاری‌های درست کیهانی ممکن است هر فضاپیمایی را به ماشین زمان تبدیل کنند.

ناهنجاری‌های درست کیهانی ممکن است هر فضاپیمایی را به ماشین زمان تبدیل کنند.

در این مجموعه‌ مقاله، به زندگی واقعی نگاهی می‌اندازیم، به روش‌های هرروزه‌ی سفر در زمان در عالم خودمان، و همچنین به برخی از روش‌های بعید گشت‌وگذار در میان بُعد چهارم.

ترجمه: شادی حامدی

نگاهی گذرا به سیاهچاله‌ها و کرمچاله‌ها انداختیم، اما همچنان یک وسیله‌ی دیگر برای سفر در زمان به‌کمک پدیده‌های نظری کیهانی وجود دارد. به این منظور به سراغ فیزیک‌دانی به نام ریچارد گات می‌رویم که در سال ۱۹۹۱/۱۳۷۰ ایده‌ی ریسمان کیهانی را معرفی کرد. همان‌طور که از نام‌شان برمی‌آید، آن‌ها اجسام ریسمان‌مانندی‌اند که برخی دانشمندان فکر می‌کنند در عالم نخستین شکل گرفته‌اند.

این ریسمان‌ها ممکن است، باریک‌تر از قطر یک اتم و تحت فشاری گزاف، در سرتاسر عالم در حرکت باشند. طبیعتاً این یعنی آن‌ها بر هر چیزی که از نزدیک‌شان رد شود کشش گرانشی قابل‌توجهی وارد می‌کنند و به اجسامی که به آن‌ها متصل شوند امکان می‌دهند که با سرعت‌هایی باورنکردنی سفر کنند و از خاصیت اتساع زمان بهره ببرند. با کشیدن دو ریسمان کیهانی به سوی یکدیگر یا ریسمانی به نزدیکی یک سیاهچاله، چه‌بسا بتوان فضا-زمان را به‌قدر کافی خمیده و چیزی موسوم به انحنای بسته‌ی زمان‌مانند را خلق کرد.

از نظر تئوری، یک فضاپیما با استفاده از گرانش تولیدشده از همجواریِ دو ریسمان کیهانی (یا یک ریسمان و یک سیاهچاله) می‌تواند خودش را به سوی گذشته هُل بدهد. برای این کار، فضاپیما به گرد ریسمان‌های کیهانی می‌گردد.

البته ریسمان کیهانی مفهومی کاملاً فرضی است. خود گات گفته که حتی برای یک سال عقب‌رفتن در زمان به حلقه‌ای از ریسمان کیهانی شامل نیمی از جرم-انرژی کل یک کهکشان نیاز داریم. به بیان دیگر، برای به‌راه‌انداختن ماشین زمان‌تان باید نیمی از اتم‌های کهکشان را بشکافید. و البته، اصل در هر ماشین زمانی این است که نمی‌توانید با آن به زمانی پیش‌تر از زمان خلق آن ماشین زمان سفر کنید.

بله، تازه آن‌هنگام هم نوبت به پارادوکس‌های زمانی می‌رسد.

بخش پایانی سازوکار سفر در زمان را شنبه در کانوت بخوانید.

درباره نویسنده

146مطلب نوشته است .

  • کانوت

    سلام لطفا اگر پرسش نجومی دارید آن‌را در بخش پرسش و پاسخ کانوت به نشانی qa.canot.ir مطرح کنید تا کارشناس مرتبط پاسخ مناسب را بدهند. در ضمن می‌توانید با مراجعه که لینک زیر پرسش‌وپاسخ‌های در این زمینه را مطالعه کنید:
    http://qa.canot.ir/author/poorkhorsandy/

  • lotfan  beman begooid chetor shahabsang ra dar biabanhaye iran peyda konam?

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress