سازوکار سفر در زمان: پارادوکس‌های سفر در زمان

 

خبر بد برای آدم‌کش مسافر زمان: قتل پدربزرگ ممنوع است!

خبر بد برای آدم‌کش مسافر زمان: قتل پدربزرگ ممنوع است!

در این مجموعه‌ مقاله، به زندگی واقعی نگاهی می‌اندازیم، به روش‌های هرروزه‌ی سفر در زمان در عالم خودمان، و همچنین به برخی از روش‌های بعید گشت‌وگذار در میان بُعد چهارم.

ترجمه: شادی حامدی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، مفهوم سفر در زمان به سوی گذشته درست با پیداشدن سروکلّه‌ی قانون علیتْ کمی مبهم می‌شود. علت همیشه پیش از معلول (نتیجه) می‌آید؛ دست‌کم در عالم آشنای ما چنین است. و به این ترتیب حتی حساب‌شده‌ترین نقشه‌های سفر در زمان را به هم می‌ریزد.

برای شروع، اگر ۲۰۰ سال در زمان به گذشته سفر کنید، به زمانی پیش از متولدشدن خودتان می‌رسید. لحظه‌ای به آن فکر کنید؛ نتیجه (شما) پیش از علت (تولدتان) وجود داشته باشد.

برای اینکه میزان بغرنج‌بودن این مسئله را درک کنید به پارادوکس معروف پدربزرگ فکر کنید. شما یک آدم‌کش مسافر زمان هستید و هدف قتل اتفاقاً پدربزرگ خودتان است! خُب شما سوار بر نزدیک‌ترین کرمچاله می‌شوید و به سراغ پدر پدرتان در ۱۸سالگی‌اش می‌روید. اسلحه را به سویش نشانه می‌روید، ولی اگر ماشه را بچکانید چه اتفاقی می‌افتد؟

به موضوع فکر کنید. در آن زمان، هنوز متولد نشده‌اید. حتی پدرتان هنوز به دنیا نیامده است. اگر پدربزرگ خودتان را در گذشته به قتل برسانید، او هرگز پسری نخواهد داشت که آن پسر بخواهد شما را داشته باشد! و البته دیگر شما وجود نخواهید داشت که مأموریت قتل پدربزرگ‌تان را به عهده بگیرید. شما وجود نخواهید داشت تا ماشه را بچکانید، پس کل این چرخه‌ی رویدادها متوقف می‌شود. به این پدیده حلقه‌ی علیتی متناقض (inconsistent causal loop) می‌گوییم.

از سوی دیگر باید به مفهوم حلقه‌ی علیتی نامتناقض (consistent causal loop) نیز بپردازیم. این مدل نظری سفر در زمان نیز به اندازه‌ی مثال پدربزرگْ ذهن را درگیر می‌کند، ولی دست‌کم عاری از پارادوکس است. به قول پل دیویسِ فیزیک‌دان، چنین حلقه‌ای ممکن است چنین ترتیبی داشته باشد: استاد ریاضیاتی به آینده سفر می‌کند و قضیه‌ی ریاضی خلاقانه‌ای را می‌دزدد. او سپس آن قضیه را به دانشجویی مستعد می‌دهد. آن دانشجو بزرگ می‌شود و همان فردی می‌شود که استاد قضیه را از او دزدیده است!

بعد به مدل پس-انتخاب‌شده‌ی (post-selected model) سفر در زمان می‌رسیم که در نزدیکی هر موقعیت باطل‌نمایی شامل احتمالی واپیچیده می‌شود. این یعنی چه؟ دوباره خودتان را به جای آدم‌کش مسافر زمان بگذارید. این مدل سفر در زمان درواقع پدربزرگ‌تان را ضدّمرگ می‌کند. شما می‌توانید ماشه را بچکانید ولی اسلحه کار نمی‌کند، یا گلوله به پدربزرگ کارساز نیست. درواقع نوعی اُفت‌وخیز کوانتومی رخ می‌دهد تا مانع از بروز موقعیتی باطل‌نما (paradoxical situation) شود.

اما باز هم یک احتمال دیگر هست: آینده یا گذشته‌ای که شما به آن سفر می‌کنید ممکن است عالمی موازی با عالم خودمان باشد. مثل این می‌ماند که از متنی تایپ‌شده چند نسخه کپی تهیه کنید و بعد در یکی از آن‌ها با خیال راحت دست ببرید و جمله‌هایی را اضافه یا کم کنید بدون این‌که فایل اصلی تغییری بکند. بنابراین اگر گذشته‌ای که به آن سفر می‌کنید در خط زمانی جداگانه‌ای وجود داشته باشد، کشتن پدربزرگ‌تان در کمال خونسردی اصلاً مهم نیست! البته این ممکن است به آن معنا هم باشد که سفر در زمانْ هربار شما را به عالم موازی جدیدی ببرد و شما هرگز به عالم خودتان بازنگردید.

حسابی گیج شده‌اید؟ خُب، دنیای سفر در زمان همین است. خوش آمدید!

درباره نویسنده

146مطلب نوشته است .

  • محمد

    اگر ما به گذشته برویم و پدر بزرگ خود را بکشیم در همان موقع خودمان از بین میرویم

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress