ویدیو: جهان ِبیرون پنجره‌ی من

14

امتیاز تصویر: ناسا

پیش از این درباره‌ی ماژول کاپولا صحبت کرده بودیم که بسیاری از فضانوردان ایستگاه فضایی زنگ تفریح خود را در آن‌جا می‌گذارند و به نظاره‌ی انحنای آبی زمین و درخشش ستاره‌ها می‌نشینند. در این ماژول چندین دوربین  عکاسی حرفه ای نصب شده است که فضانوردان می‌توانند مطابق ذوق و سلیقه‌ی خود عکس‌هایی را از بیرون زمین بگیرند و با مردم روی زمین به اشتراک بگذارند. گاهی برخی از آن‌ها صبر و حوصله‌ی بیشتری به خرج می‌دهند و تصاویر پی در پی ثبت می‌کنند تا از کنار هم قرار دادن آن‌ها بتوانند ویدیویی موسوم به «زمان-گذر» یا Time-Lapse تهیه کنند که معمولاً نتیجه ی آن هم معرکه خواهد بود. ویدیو زیر، خود از چند زمان‌گذر گوناگون تشکیل شده که در مآموریت‌های ۲۹، ۳۰ و ۳۱ ایستگاه بین‌المللی فضایی گرفته شده است.
نور چراغ شهرها در شب، رعدوبرق‌های گاه و بی‌گاه، رد ستاره‌ها و انعکاس نور خورشید در پنل‌های ایستگاه فضایی به خودی خود هیجان وصف‌ناپذیری را در دل‌مان ایجاد می‌کند اما همراهی دنباله‌دار لاوجوی در پایان ویدیو این هیجان را مضاعف می‌کند و اگر اعصاب متعادلی نداشته باشیم شاید ما را تا مرز سکته هم  پیش ببرد.

دیوید پیترسن، فردی که این ویدیو را ویرایش کرده و روی آن‌ صدا گذاشته است پیشنهاد می‌کند که نسخه‌ی ۱۰۸۰p این ویدیو را تماشا کنید، چراغ‌ها را خاموش کنید و با هدفون به موسیقی آن گوش دهید. من این کار را کردم و به نظرم ارزش‌اش را داشت. البته نسخه‌ی اورجینال را ندیدم زیرا این نسخه با کیفیت ۳۰۷۲p حدود ۲۷۳ مگابایت است که زمان نسبتاً زیادی برای بارگذاری یا دانلود آن لازم است. اما نسخه‌ی ۱۰۸۰p هم کیفیت بسیار خوبی دارد و حجم‌اش نیز حدود ۶۰ مگابایت است. این ویدیو را در سه کیفیت آپلود کرده‌ایم که بتوانید آن را با توجه به سرعت اینترنت خود دانلود کنید و ببینید. اگر به دنبال نسخه‌ی اورجینال هستید می‌توانید به صفحه‌ی این ویدیو در یوتیوب مراجعه کنید و از آن‌جا ببینید.

کیفیت ۱۰۸۰p با حجم ۶۰ مگابایت

کیفیت ۷۲۰p با حجم ۳۴ مگابایت

کیفیت ۳۶۰p با حجم ۹ مگابایت

امتیاز تصاویر: ناسا

موسیقی: «جنگجویان آزادی» از Two Steps From Hell

ویرایش گر: دیوید پیترسن

ممکن است این ابهام ایجاد شود که چرا ما باید ویدیوها را برای دانلود بگذاریم حال آن که این کار ناقض حق نشر یا کپی رایت است؟ پاسخ اش تا حدودی واضح است. زیرا همه ی مخاطبان امکان دسترسی به این ویدیوها برای شان فراهم نیست و سرعت اینترنت هم آن چنان تعریفی ندارد که بتوانند این شگفتی ها را به صورت آنلاین ببینند. به همین علت تلاش می کنیم با آپلود کردن این ویدیوها در حجم های گوناگون این امکان را برای مخاطب فراهم کنید تا به آن ها دسترسی پیدا کند و همانند دیگر مردم جهان از دیدن آن ها لذت ببرد.

درباره نویسنده

174مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress