سن حلقه‌های زحل مشخص شد

cassini-saturn-rings-mosaic-enhanced

تصویری موزایکی از زحل و حلقه‌هایش- امتیاز تصویر: NASA/JPL-Caltech/SSI

تحقیقات اخیر نشان می⁠دهند که حلقه⁠های دلفریب زحل به احتمال زیاد حدود ۴/۴ میلیارد سال پیش- اندکی پس از شکل⁠گیری سیاره- شکل گرفتند.
مدت⁠ها بود که منشاء شکل⁠گیری حلقه⁠های زحل محل بحث سیاره⁠شناسان قرار داشت. عده⁠ای معتقدند که این حلقه نسبتاً جوان⁠انند و عده⁠ای دیگر بر این باورند که این حلقه⁠ها بسیار قدیمی⁠ترند و همزمان با قمرهای زحل دور این سیاره⁠ی گازی شکل⁠ گرفته⁠اند.
تحقیقات اخیر که روی داده⁠های فضاپیمای کاسینی انجام شده٬ صحت سناریوی دوم را تقویت می⁠کند. نتایج این تحقیقات در ۱۰ سپتامیر در نشست سالانه⁠ی اتحادیه⁠ی زمین⁠فیزیک آمریکا اعلام شد.
ساشا کمپف٬ از دانشگاه کلورادو می⁠گوید: «اندازه⁠گیری⁠های کاسینی نشان می⁠دهد که حلقه⁠ی اصلی زحل بسیار قدیمی است؛ بسیار بیشتر از چند صد میلیون سال.»
حلقه⁠ی اصلی زحل بسیار بزرگ است اما ضخامت بسیار کمی دارد؛ به طوری که ۲۸۰ هزار کیلومتری را می⁠پوشاند اما اندازه⁠ی عمودی⁠اش فقط ۱۰ متر است. این حلقه⁠های عمدتاً از یخ⁠آب تشکیل شده⁠اند اما تکه⁠های کوچکی از مواد سنگی- که محصول بمباران⁠های ریزشهاب⁠واره⁠ای⁠اند- نیز در این حلقه⁠ها دیده می⁠شود.
کمپف و همکارانش با استفاده از ابزار تحلیل⁠گر غبار کیهانی کاسینی٬ میزان توزیع⁠ این ذرات سنگی کوچک را در سیستم⁠ حلقه⁠های زحل اندازه⁠گیری کردند.
آن⁠ها دریافتند که مقدار بسیار اندکی از ذرات غباری با حلقه⁠ها در تماس⁠آند. در‌واقع به طور میانگین٬  درهر ثانیه حدود ۱۹-۱۰ گرم از این غبارها در هر سانتی⁠متر مربع وجود دارد که در فاصله⁠ی حدود ۵ تا ۵۰ برابر شعاع زحل به دور آن در⁠حرکت⁠اند.
دانشمندان با اندازه⁠گیری نرخ بسیار اندک میزان جذب⁠ غبارها نتیجه گرفتند که حلقه⁠ها به احتمال قوی حدود ۴/۴ میلیارد سال پیش شکل گرفته⁠اند.
علاوه⁠براین٬ گروه پژوهش موفق شد مدار بسیاری از این ذرات ریز را بازسازی کند که نشان می⁠داد منشاء بسیاری از آن⁠ها در نواحی دوردست شامل کمربند کایپر٬ ابر اورت و حتی فضای میان⁠ستاره⁠ای است.
همین موضوع٬ شرایط غباری حول زحل را از دیگر نواحی منظومه⁠ی شمسی مانند زمین و بخش⁠های درونی منظومه⁠ی شمسی متمایز می⁠کند. زیرا این ذرات برای رسیدن به نواحی داخلی باید از سدّ گرانشی قدرتمند مشتری عبور کنند که بسیاری از اجسام را به سوی خود می⁠کشد.
کمپف می⁠گوید: «با توجه به شرایط غباری می⁠توان گفت که در‌واقع مشتری منظومه⁠ی شمسی را به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم کرده است.»

مأموریت کاسینی حدود ۳/۲ میلیارد دلار هزینه در برداشته است. این فضاپیما در سال ۱۹۹۷ از زمین پرتاب شد و در سال ۲۰۰۴ به زحل رسید. مأموریت کاسینی تا سال ۲۰۱۷ بسط داده شده است و سرانجام طی برخوردی دراماتیک به جوّ زحل به زندگی خود پایان خواهد داد.

برگرفته از: SPACE

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress