خورشید و مشتری باشکوه‌تر از همیشه

امتیاز تصویر: SDO/HMI

امتیاز تصویر: SDO/HMI

دو رویداد رصدی ویژه به آسمان این شب‌ها و روزها جلوه‌ی خاصی داده است: مقابله‌ی مشتری و لکه‌ای بزرگ سطح خورشید.

لکه‌ای غول‌آسا رو به روی زمین: AR1944

یکی از بزرگ‌ترین لکه‌های خورشیدی در سال‌های اخیر در حال حاضر رو به زمین قرار دارد و در حال فعالیت است. لکه‌ی AR1944 شامل چند هسته‌ی تاریک است که می‌توان در بزرگ‌ترین آن‌ها ۳ سیاره‌ی زمین را جای داد! اگر به وسیله‌ی عینک‌های مخصوص خورشید گرفتگی به خورشید نگاهی بیندازید می‌توانید این منطقه‌ی فعال را حتی با چشمان غیرمسلح مشاهده کنید. نمای تلسکوپی (تلسکوپ مجهز به فیلترهای مخصوص رصد خورشید) این لکه‌ی خورشیدی خیره‌کننده خواهد بود مخصوصاً اگر از بزرگنمایی‌های بالا استفاده کنید. اگر فیلتر خورشیدی در اختیار ندارید می‌توانید با انداختن تصویر خورشید بر روی کاغذ به طور غیرمستقیم خورشید و لکه‌هایش را نظاره کنید.

به چند روش نیز می‌توانید عکاسی از این لکه‌ی خورشیدی را تجربه کنید: ۱- وصل کردن دوربین به تلسکوپ مجهز به فیلتر و عکاسی مستقیم. ۲- استفاده از روش آفوکال یا غیرمستقیم (قرار دادن دوربین پشت چشمی تلسکوپ یا دوربین دوچشمی مجهز به فیلتر خورشیدی) ۳- عکاسی بدون فیلتر در زمان غروب خورشید به همراه مناظر زمینی. در مورد آخر حتماً برای کادربندی از قابلیت نمایش زنده یا live view استفاده کنید تا به چشمانتان آسیبی نرسد.

باز هم تاکید می‌کنیم برای رصد خورشید حتماً از فیلترهای استاندارد استفاده کنید.

امتیاز تصویر: Damian Peach

امتیاز تصویر: Damian Peach

مشتری، پرنورتر و بزرگ‌تر از همیشه

مقابله‌ی سیارات بیرونی منظومه‌ی شمسی، بهترین فرصت برای رصد آن‌هاست و این هفته شاهد مقابله‌ی مشتری بودیم. یک سیاره‌ی بیرونی زمانی از دید ناظر زمینی به مقابله می‌رسد که زمین، سیاره و خورشید در یک راستا قرار داشته باشند و زمین، بین سیاره و خورشید باشد. در این حالت اندازه‌ی ظاهری قرص سیاره به بیشترین‌ و قدر آن به کمترین مقدار خود می‌رسند. همچنین در زمان مقابله، چون سیاره در سمت مخالف خورشید قرار دارد، سیاره با غروب خورشید طلوع و با طلوع خورشید غروب می‌کند و در تمام طول شب در آسمان دیده می‌شود. به وسیله‌ی ابزار رصدی می‌توانید چهار قمر گالیله‌ای مشتری و نوار‌های جوّی آن را، به طور واضح‌تر نسبت به زمان‌های دور از مقابله، ببینید.

درباره نویسنده

9مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress