آسمان این شب‌ها

امتیاز تصویر: نرم‌افزار استلاریوم

امتیاز تصویر: نرم‌افزار استلاریوم

طی شب‌های آینده رویدادهای مختلف و جذاب نجومی زینت‌بخش آسمان خواهند بود که به اختصار به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

زمان هر رویداد، برای شهر تهران محاسبه شده‌است و زمان مورد نظر برای دیگر شهر‌ها اندکی اختلاف خواهد داشت.

نزدیکی ماه، مریخ و سماک اعزل

اگر در ساعات آغازین روز ۳ بهمن به افق شرق نگاه کنید، شاهد اجتماع ماه، مریخ و ستاره‌ی سماک اعزل خواهید بود. با کمی دقت، می‌توانید به تفاوت رنگ سماک اعزل و مریخ پی ببرید. مریخ، که به عنوان خدای جنگ نیز شناخته می‌شود، رنگی مایل به سرخ دارد و سماک اعزل یک غول آبی داغ است. تا ساعتی قبل از طلوع خورشید می‌توانید شاهد این سه‌گانه‌ی آسمانی باشید.‌

هم‌نشینی ماه و زحل

حدود ساعت ۲ بامداد روز ۵ بهمن زحل با طلوع از افق شرق، به ملاقات ماه می‌رود. فاصله‌ی ظاهری این دو جرم در آسمان ایران نسبتاً زیاد است اما در برخی از نقاط دنیا اختفا روی خواهد داد. اما در ایران شاهد اختفای ستاره‌ی HIP 72622 خواهیم بود. این اختفا ساعت ۰۳:۱۸ آغاز شده و ساعت ۰۴:۰۱ دقیقه به پایان خواهد رسید. اگر قصد دیدن پنهان و ظاهر شدن ستاره را دارید حتماً دقایقی قبل از زمان‌های یاد شده به وسیله‌ی دوربین دوچشمی یا تلسکوپ ماه را نظاره کنید.

مقارنه‌ی ماه و زهره

ساعتی قبل از طلوع خورشید در روز ۹ بهمن، شاهد مقارنه‌ی هلال ماه و زهره در افق جنوب شرق خواهیم بود. رنگ‌های زیبای آسمان کمی قبل از طلوع، هلال ماه، زهره و شاید یک درخت، همگی می‌توانند در کادر عکس شما در این روز جای بگیرند.

عطارد در بیشترین کشیدگی شرقی

بیشترین کشیدگی شرقی یک سیاره‎ی داخلی بهترین زمان برای رصد آن سیاره بعد از غروب خورشید است. همانطور که می‌دانید سیارات داخلی، فاصله‌ی ظاهری چندانی از خورشید نمی‌گیرند و زمانی که به بیشترین فاصله‌ی ظاهری از خورشید می‌رسند، اصطلاحا به بیشترین کشیدگی رسیده‌اند. سیاره‌ی عطارد ۱۱ بهمن به بیشترین کشیدگی شرقی می‌رسد و ساعتی بعد از غروب خورشید می‌توانید این سیاره‌ی تیزپای منظومه‌ی شمسی را در افق غرب بیابید.

درباره نویسنده

9مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress