خبر تصویری: مگسی که در فضا متولد شد

fungus fruit fly

امتیاز تصویر: Deborah Kimbrell/UC Davis

به‌تازگی تصویری از مگس میوه‌ای منتشر شده که در فضا رشد و نمو پیدا کرده است اما با انتقال به زمین موفق به مقابله با عفونت قارچی نشده است.

دانشمندان طی یکی از مأموریت‌های شاتل دیسکاوری٬ تخم‌های ۱۲ مگس را به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل کردند. این تخم‌ها پس از ۱۲ روز به تدریج به لارو تبدیل شدند و در پی آن نیز مگس‌ها متولد شدند تا پس از طی چند روز به رشد و نمو خود در فضا ادامه دادند. پس از چند روز این مگس‌ها در مأموریتی دیگر به زمین بازگردانده شدند و زیست‌شناسان دست به آزمایش‌های گوناکون روی آن‌ها زدند. یکی از این آزمایش‌ها بررسی میزان مقاومت سیستم دفاعی مگس‌ها بود. به این ترتیب دانشمندان این مگس‌های فضانورد را به باکتری E.Coli و نوعی قارچ آلوده کردند. مگس‌های فضانورد مانند بقیه‌ی مگس‌های روی زمین توانستد با باکتری مقاومت کنند اما برخلاف مگس‌های میوه‌ی زمین٬ نتوانستند از پس عفونت قارچی برآیند. 

دانه‌های سفیدی که روی بدن و بال‌های مگس می‌بینید در واقع همان‌ قارچ‌هایی‌اند که سیستم ایمنی مگس‌های فضانورد موفق به مقابله با آن‌ها نشده است. رصدهای فضانوردان از یک سو و مطالعاد محققان روی سیستم ایمنی بدن انسان از سوی دیگر منجر به این نظریه می‌شود که فضا و قرار گرفتن در ریزگرانش باعث از کار انداختن نوعی المان در سیستم دفاعی مگس‌ها شده است که مشابه این المان در انسان‌ها نیز وجود دارد؛ بنابراین نظریه می‌‌توان نتیجه گرفت که فضا باعث کاهش سیستم دفاعی بدن انسان هم می‌شود.

برگرفته از Popular Science

درباره نویسنده

174مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress