سفر به صفر مطلق: بخش پایانی

شکل شبه‌مانند و کامل‌تر سحابی بومرنگ از دید تلسکوپ رادیویی آلما، ساختار آبی‌رنگی که به شکل ساعت شنی و یا پروانه دیده می‌شود همان تصویر مرئی‌ تلسکوپ هابل از این سحابی است-امتیاز تصویر: Space

در دو بخش قبلی به معرفی سردتر‌ین نقطه‌ی سیاره‌ی زمین و سردترین نقطه‌ی منظومه‌ی شمسی پرداخته شد، ابتدا به سراغ قله‌ای در قطب جنوب رفتیم و با دمای ۹۳/۲ – درجه‎ی‌سانتی‌گراد مواجه شدیم و دیدیم که چگونه سرمای حاکم بر آن‌جا همانند آزمایشگاهی طبیعی دی‌اکسیدکربن موجود در هوا را از حالت گاز به یخِ‌خشک تبدیل می‌کند. در بخش دوم به سراغ گودالی در قطب جنوب ماه رفتیم و با سردترین نقطه‌ی منظومه‌ی شمسی روبه‌رو شدیم مکانی که همواره در تاریکی مطلق به سر برده و هیچ‌گاه نور خورشید آن‌جا را لمس نکرده است، جایی که با ۲۴۰- درجه‌سانتی‌گراد تنها ۳۳ درجه با صفر مطلق اختلاف دمایی دارد و احتمالاً پاسخ برخی از معما‌های تاریخچه‌ی پیدایش حیات را در خود جای داده است. اکنون در بخش پایانی این سفر در حالی به معرفی سردترین مکان کشف در طبیعت می‌پردازیم که عامل طبیعی دیگری همچنان ما را از رسیدن به مقصد نهایی _صفر مطلق_ باز داشته است.

صورت فلکی قنطورس میزبان سردترین جای عالم

سحابی بومرنگ که تصویری زیبا از مراحل پایانی مرگ ستاره‌ای همانند خورشید ما است با دمای ۲۷۲- درجه‌ی سانتی گراد یا ۱+ درجه‌ی کلوین سردترین مکان کشف شده در طبیعت محسوب می‌شود. سحابی نسبتاً جوان بومرنگ یک سحابی‌ سیاره‌نما است، به این ترتیب این سحابی مدت‌ها قبل هنگامی که ستاره‌ی مولد در مرحله‌ی غول‌سرخ به سر می‌برده در نتیجه‌ی فرایند‌هایی که به فوران و فرار گازها از ستاره‌ی مرکزی منجر شده متولد گشته است.

در اینفوگرافی بالا جایگاه و محدوده‌ی تقریبی سحابی بومرنگ درهم خطی با صورت فلکی قنطورس نمایان شده است. این سحابی حدود ۵۰۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد.

 اکنون ستاره‌ی مولد سحابی بومرنگ یک کوتوله‌ی سفید است و گاز‌های این سحابی همچنان با سرعتی بسیار زیاد در حال دور شدن از ستاره‌ی مرکزی هستند، گسترش سریع این سحابی موجب می‌شود گاز‌های موجود در آن به طرز موثری سرد شوند. این فرایند مشابه همان اتفاقی است که در سیستم‌های خنک کننده‌ی یک یخچال خانگی رخ می‌دهد از این رو دمای این سحابی تا سر حد ممکن سرد شده است.

دمای این سحابی از سرد‌ترین نقاط احتمالی جهان که ممکن است تنها در نتیجه‌ی تابش زمینه‌ی کیهانی گرم شده باشند_۳+ درجه‌ی کلوین یا ۲۷۰- _ نیز سردتر است و همچنین تنها محرکی که این ۱+ درجه‌ی کلوین را به سحابی تحمیل می‌کند نیز همان تابش زمینه‌ی کیهانی است.

تابش زمینه‌ی کیهانی به باقیمانده تابش الکترومغناطیس ناشی ازشکل‌گیری جهان در حادثه بیگ‌بنگ می‌گویند. این تابش با نام تابش ۳ درجه نیز شناخته می­شود و در حال حاضر یکی از محکم‌ترین دلایل اثبات وجود حادثه انفجار بزرگ یا همان بیگ‌بنگ به حساب می­آید.

درباره نویسنده

85مطلب نوشته است .

 • هیچ کس رفتار گازها رو توی صفر مطلق ندیده. همون طور که مفاهیمی مثل گاز ایده آل، سامانه ی ایزوله و… در واقع وجود خارجی ندارند و کسی در واقع اینها را ندیده. صفر مطلق و مفاهیم ایده آلی مانند آن تنها از طریق برون یابی نمودارها و شبیه سازی ها و محاسبات می توانند مطالعه شوند. که البته این روش ها هم از اهمیت علمی خیلی بالایی برخوردارند.

 • یگانه

  سلام ببخشید یه سوال داشتم

  وقتی دسترسی به صفر مطلق برای انسان ها ممکن نیست چطور تونستند رفتار گاز ها توی صفر مطلق رو شناسایی کنند؟

  • مسعود رضازاده

   سلام. با شبیه‌سازی در آزمایشگاه‌های بسیار دقیق

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress