زمین و ماه از دید مریخ‌‌نورد کنجکاوی

تصویر مریخ‌نور کنجکاوی از زمین و ماه در آسمان‌شب مریخ، ۸۰ دقیقه پس از غروب خورشید در تاریخ ۱۱ بهمن ۹۲ /۳۱ ژانویه ۲۰۱۴ – امتیاز تصویر: ناسا

مریخ‌‌نورد کنجکاوی نمایی متفاوت و زیبا را از چهره‌ی زمین و ماه در سطح سیاره‌ی سرخ به قاب آورد. در این تصویر سیاره‌ی زمین به عنوان درخشان‌ترین نقطه‌ی نورانی در آسمان مریخ خودنمایی می‌کند و ماه نیز در زیر آن به چشم می‌خورد.

در تاریخ ۱۱ بهمن ۹۲ /۳۱ ژانویه ۲۰۱۴ مصادف با ۵۲۹مین روز مریخی، مریخ‌‌نورد کنجکاوی طبق برنامه ۸۰ دقیقه پس از غروب خورشید با استفاده از تصویر‌ساز سمت چپ دوربین علمی‌ خود موسوم به «Mastcam» اقدام به ثبت این تصویر زیبا نمود، در لحظه‌ی اخذ تصویر فاصله‌ی بین زمین و مریخ حدود ۱۶۰ میلیون کیلومتر _ حدود ۱ واحد نجومی _ بود.

کارشناسان ناسا در شرح علمی این تصویر اشاره کردند به این ترتیب اگر انسانی در سطح مریخ باشد به آسانی می‌تواند با چشم برهنه سیاره‌ی زمین و ماه را همانند دو سیاره‌ی شام‌گاهی در افق مشاهده کند. همچنین اضافه نمودند از آن‌جایی که دوربین نصب شده در مریخ‌‌نورد کنجکاوی مودیفای _اصلاح_ شده نیست، به منظور حذف اثر ناشی از تشعشعات کیهانی، پردازش‌هایی نیز در تصویر انجام شده است.

نخستین تصویر زمین از سطح سیاره‌ی سرخ در سال ۱۳۸۳ / ۲۰۰۴ توسط مریخ‌نورد روح ۱ ساعت پیش از طلوع خورشید – امتیاز تصویر ناسا: ناسا

مریخ‌‌نورد کنجکاوی نخستین کاوشگری نیست که به عکاسی از زمین در سطح سیاره‌ی سرخ می‌پردازد. حدود یک دهه پیش در سال ۱۳۸۳ / ۲۰۰۴ مریخ‌نورد روح تصویری به یاد ماندنی از زمین را در آسمان مریخ ثبت و مخابره کرد که با نام «شما اینجا هستید» منتشر و شناخته شد، آن عکس تاریخی نخستین تصویری بود که نمایی از سیاره‌ی مادری را در آسمان دنیایی دیگر _به جز ماه_ نشان می‌داد.

 

 
 
 

 
 

 
 

درباره نویسنده

85مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress