ناسا ۷۱۵ سیاره‌ی جدید کشف کرده است

multi_transits_many_full_0

طرحی از منظومه‌های فراخورشیدی که از دید ناظر٬‌ سیاره‌ی با گردش به ‌دور ستاره‌ی مادر باعث گرفت آن می‌شود- امتیاز تصویر: ناسا

بررسی جدیدترین داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر متعلق به ناسا٬ وجود ۷۱۵ سیاره‌‌ی فراخورشیدی را تأیید می‌کند که از میان آن‌ها ۴ سیاره‌ در منطقه‌ی سکونت‌پذیر قرار دارند. به نظر می‌آید این چهار سیاره حدود ۲/۵ برابر زمین‌اند و در منطقه‌ای نسبت به خورشید قرار دارند که امکان میزبانی از آب برای آن‌ها فراهم است. با کشف این سیارات جدید٬ شمار سیارات فراخورشیدی به ۱۷۰۰ عدد رسید.

با پیشرفت فناوری و بهبود دقت ابزارهای رصدی٬ جست‌وجوی سیارات فراخورشیدی در دهه‌ی اخیر به یکی از موضوعات داغ و جدی دنیای نجوم تبدیل شده است. فضاپیمای کپلر که در سال ۲۰۰۹ برای شکار این سیارات به سوی فضا پرتاب شده است تا کنون بیش از ۳۶۰۱ نامزد سیاره‌ی فراخورشیدی معرفی کرده است که در صف انتظار برای بررسی نهایی قرار دارند. این فضاپیما در سال ۲۰۱۲ در سیستم نشانه‌گیری خود دچار مشکل شد و دانشمندان نتوانستند این مشکل را برطرف کنند. بنابراین در ۱۵ آگوست ۲۰۱۳ ناسا اعلام کرد که تلسکوپ کپلر دیگر نمی‌تواند از روش رصد گذر سیاره‌ای٬ سیارات فراخورشیدی را کشف کند. با این حال حجم داده‌هایی که این تلسکوپ فضایی در طول ۴ سال برای زمین ارسال کرده آن‌چنان زیاد است که برای مدت نسبتاً طولانی دانشمندان را به بررسی آن‌ها مشغول خواهد کرد.

نتایجی که ناسا اخیراً طی کنفرانسی از داده‌های کپلر ارایه داد٬ تعداد سیارات تأیید شده‌ی کپلر را از ۲۴۶ سیاره به ۹۶۱ سیاره افزایش داد که مجموع این تعداد سیاره٬ با دیگر سیارات تأیید شده با تلسکوپ‌های دیگر٬ به رقم نزدیک به ۱۷۰۰ خواهد رسید.

به‌زودی دو مقاله‌ی علمی از نتایج این داده‌ها در شماره‌ی آینده‌ی «مجله‌ی اخترفیزیک» منتشر خواهد شد.

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

  • شهرزاد ميرسلطاني

    اگر این سیاره ها در کم بند حیات هستند چرا ساده از کنار شون میگذرند چرا جو اون ها رو بروسی نمی کنند؟

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress