مرور کتاب: پس از نخستین سه دقیقه

collage book

امتیاز تصویر: کانوت

ذهن بشر اولیه همچون کودکی نسبت به وقوع پدیده‌های اطراف خود کنجکاو بود. مشاهده می‌کرد٬ تجربه می‌کرد و از خود سؤال می‌پرسید و در پی یافتن کلید معماهای خود جست‌وجو را آغاز می‌کرد. به‌تدریج پرسش‌های ابتدایی جای خود را به پرسش‌هایی عمیق‌تری مانند «این عالم چگونه شکل گرفته و چگونه تحول یافته؟» داد. در چنین دوره‌ای نخستین پایه‌های کیهان‌شناسی بنا شد. بر اساس برخی مستندات تاریخی٬ چنین پرسش‌هایی قدمتی بین ۲۰ تا ۱۰۰ هزار سال دارند. به‌تدریج با پیشرفت فناوری و ساخت ابزارهای علمی گوناگون آگاهی بشر نسبت به بسیاری از پدیده‌های محیطی افزایش یافت و موفق شد پاسخ بسیاری از پرسش‌های خود را بیابید و این روند همچنان ادامه دارد. اما یافتن پاسخ پرسش‌هایی مانند «عالم از کجا آمده است٬ چگونه کار می‌کند و آینده آن چگونه خواهد بود؟» همچنان چالش‌های فراوانی را پیش روی کیهان‌شناسان قرار داده است.

کتاب «پس از نخستین سه دقیقه»٬ دروازه‌ی ورود شما به دنیای شگفت‌انگیز «شناخت کیهان» و رویارویی با پرسش‌های بنیادین عالم خواهد بود. این کتاب از شما سؤال می‌پرسد، شما را به فکر فرو می‌برد و سرانجام به آن‌ها پاسخ می‌دهد.

تانو پادمانابان٬ نویسنده‌ی هندی این کتاب٬ یکی از غول‌های کیهان‌شناسی مدرن است که بیش از ۱۰ جایزه‌ی معتبر بین‌المللی را در کارنامه‌ی خود دارد و بیش از ۲۳۰ مقاله‌ی معتبر علمی چاپ کرده است. او در کتاب «پس از نخستین سه دقیقه» به زبانی ساده و شیوا پدیده‌های گوناگون عالم را توضیح می‌دهد و هر کجا نیاز به پیش‌زمینه باشد از آن دریغ نخواهد کرد. شاید این کتاب را بتوان کیهان‌شناسی بدون فرمول نامید. کتابی که سفر خود را از اعماق ماده٬ هسته‌ی اتم‌ها٬ الکترون‌ها و پروتون‌ها آغاز می‌کند و به سوی بزرگ‌ترین ابعاد عالم٬ کهکشان‌ها٬ خوشه‌های کهکشانی و ابرخوشه‌های کهکشانی ادامه می‌دهد. در این میان از پدیده‌های شگفت‌انگیزی همچون سیاهچاله‌ها٬ ماده‌ی تاریک٬ انرژی تاریک٬ ستاره‌های نوترونی و ابرنواخترها و غیره به تفصیل درخوری٬ سخن به میان خواهد آمد و سرانجام سفر این کتاب در دنیایی پُر از پرسش‌های بی‌پاسخ به پایان خواهد رسید. پادمانابان٬ در پیشگفتار کتاب چنین نوشته است: «این کتاب قصد دارد توصیفی بدون ریاضیات از کیهان‌‌شناسی برای خواننده‌ی عام٬ در سطح مقالات مجلات نیوساینتیست و ساینتفیک امریکن٬ عرضه کند. خواننده‌ی متوسط چنین مجلاتی نباید مشکلی با این کتاب داشته باشد.»

Dr.Shadmehri.Credited

دکتر محسن شادمهری٬استاد دانشگاه گلستان٬ دکتر نجوم و اخترفیزیک – پژوهش‌گر تولد ستاره‌ها و قرص‌های برافزایشی

این کتاب را محسن شادمهری به همراه همسرش٬ فاضله خواجه نبی -که هردو استاد اخترفیزیک دانشگاه گلستان‌اند- به فارسی ترجمه کرده است؛ فارغ از این‌که کتاب به زبان ساده نوشته شده است اما ظرافت‌ها و اصطلاحات علمی دارد که ممکن است مترجم معمولی در ترجمه‌ی آن از انگلیسی به فارسی دچار مشکل شود. اما این زوج علمی به‌خوبی از عهده‌ی این امر برآمده است. محسن شادمهری در گفت‌وگو با کانوت از نحوه‌ی آشنایی خود با این کتاب می‌گوید: «در سال‌های ۷۹ و ۸۰ بود که برای فرصت مطالعاتی به مکزیک سفر کرده بودم و در انستیتو تحقیقاتی آن‌جا یکسال کار می‌کردم. در کتابخانه‌ی آن‌جا با این کتاب -که آن زمانی مدت زیادی از چاپ‌اش نگذشته بود- آشنا شدم. نام نویسنده برای‌ام آشنا بود و نام کتاب به حدی جذاب بود که شروع به مطالعه آن کردم. پس از خواندن کتاب دریافتم که متن ساده و جذابی دارد؛ در نهایت با همسرم تصمیم گرفتیم این کتاب را به فارسی ترجمه کنیم.»

ترجمه‌ی این کتاب جذاب برای شادمهری و همسرش یک تابستان کامل زمان برد اما چاپ آن کار ساده‌ای نبود. وی در ادامه می‌گوید: «در آن زمان انتشاراتی‌ها علاقه‌ای به نشر کتب علمی نداشتند. نزدیک به دو سال طول کشید تا سرانجام کتاب را برای انتشارات ققنوس ارسال کردیم که مورد توجه مدیر انتشارات قرار گرفت و در نهایت چاپ شد.» البته شادمهری پیش از چاپ با پادمانابان تماس گرفت و او را از ترجمه و چاپ این کتاب آگاه کرد. وی نیز از اینکه کتاب‌اش به فارسی ترجمه شده اظهار خوشحالی کرد. کم اتفاق می‌افتد که در ایران٬ مترجمان برای ترجمه‌ی کتابی با نویسنده‌ی آن تماس بگیرند و این نیز معلول نبود قانون حق نشر در ایران است. به همین علت در آن واحد ممکن است چند ترجمه از یک کتاب را در یک کتاب‌فروشی پیدا کنید. برای مثال کتابی که انوشه انصاری درباره‌ی سفر خود به فضا نوشته است چند ترجمه‌ی گوناگون دارد که انصاری از همه‌ی آن‌ها اظهار بی‌اطلاعی کرد. خوشبختانه کتاب «پس از نخستین سه دقیقه» از چنین آفتی در امان مانده است.

این کتاب تاکنون شش بار تجدید چاپ شده است که برای کتابی از این دست کم‎نظیر است. شادمهری درباره‌ی علت این موفقیت می‌گوید: «برای خود من هم غیرمنتظره بود ولی فکر می‌کنم از عوامل آن می‌توان نخست، به روان بودن و سادگی متن که نویسنده آن را هنرمندانه به‌رشته‌ی تحریر درآورده اشاره کرد و دیگری هم جذابیت خود موضوع یعنی کیهان‌شناسی و خلقت عالم است.» البته نمی‌توان از انتشارات خوش‌نام و معروف ققنوس هم غافل شد که مطمئناً تأثیر به‌سزایی در فروش این کتاب داشته است.

کتاب اصلی برای نخستین بار در سال ۱۳۷۷ شمسی/ ۱۹۹۸ میلادی منتشر شده است و تاکنون اتفاقات فراوانی در حوزه‌ی کیهان‌شناسی رخ داده است. شادمهری در این‌باره می‌گوید: «بخش مفاهیم بنیادی٬ تغییری نکرده است ولی بخش مربوط به دستاوردهای نوین بسیار کامل‌تر شده است. در این کتاب به مباحث جدیدی که اکنون در کیهان‌شناسی وجود دارد پرداخته نشده است که خوانندگان کتاب باید به این نکته توجه کنند. یقین دارم اگر نویسنده ویرایش جدیدی روی آن انجام دهد بسیار جذاب‌تر و مفیدتر خواهد شد.»

سرفصل‌های این کتاب عبارتند از: معرفی عالم٬ ماده٬ تابش و نیروها٬ مشاهد‌ه‌ی عالم٬ شناخت عالم٬ عالم در حال انبساط٬ شکل‌گیری کهکشان‌ها٬ عالم در قرمزگرایی بالا و پرسش‌های بی‌پاسخ. این کتاب را می‌توانید با قیمت ۷۵۰۰ تومان از کتاب فروشی‌های معتبر و مراکز نجومی تهیه کنید.

برچسب :

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

  • اولین بار که این کتاب را دیدم فکر نمی کردم اینقدر جالب و مهم باشد ولی الان به ضرورت خرید آن پی بردم

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress