اعتدال بهاری و تحویل سال نو

Equinox

به‌زودی اول بهار فراخواهد رسید و خورشید از «اعتدال بهاری» عبور خواهد کرد. اعتدال بهاری چه نقطه‌ای است؟ اعتدال بهاری نقطه‌ای است که مسیر حرکت ظاهری خورشید در آسمان (دایره‌البروج) با صفحه‌ی استوا زمین تلاقی می‌یابد. در چنین نقطه‌ای محور زمین نه به‌سوی خورشید و نه دور از آن است. به این ترتیب مقدار پرتوهای خورشیدی که هر دو بخش از نیم‌کره‌ی شمالی و جنوبی دریافت می‌کنند یکسان خواهد بود. اما با توجه به این‌که پس از آن دوباره زاویه‌ی تابش تغییر خواهد کرد٬ هوا در نیم‌کره‌ی شمالی رو به گرمی خواهد رفت (بهار) و در نیم‌کره‌ی جنوبی رو به سردی (پاییز). بنابراین نقطه‌ی اعتدال بهاری که سرآغاز بهار برای نیم‌کره‌ی شمالی است٬ حکم شروع پاییز را برای نیم‌کره‌ی جنوبی خواهد داشت که به آن «اعتدال پاییزی» می‌گویند.

این واقعه در ۲۰:۲۷ امشب ۲۹اسفند/۲۰ مارس به وقوع خواهد پیوست و لحظه‌ی تحویل سال تازه‌ی شمسی خواهد بود. کانوت سال جدید را به همه‌ی مخاطبان و یاران خود تبریک می‌گوید و سال سرشار از نشاط و پیروزی برای‌تان آرزومند است.

ویدیو زما‌ن‌گذری از نحوه‌ی رخداد اعتدال بهاری٬ انقلاب تابستانی٬ اعتدال پاییزی و انقلاب زمستانی از نگاه ماهواره‌ی Meteosat-9 ناسا

دانلود ویدیو با حجم ۸۰۰ کیلوبایت

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

  • آریا

    ۲۹ اسفند نه ۲۹ فروردین.تصحیح کنید.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress