کنجکاوی بار دیگر به آسمان‌ شب مریخ چشم دوخت!

در شکل بالا سیاره‌ی کوتوله‌ی سرس در بالا سمت راست و سیارک وستا در بالا سمت چپ به چشم می‌خورد. دیموس قمر مریخ نیز در پایین سمت راست در دایره‌ای نمایان شده است. همچنین در سمت چپ تصویر فوبوس قمر دیگر مریخ ،سیاره‌ی مشتری و سیاره‌ی زحل نیز قرار داده‌ شده‌اند که با استفاده از دوربین علمی «Mastcam» در همان شب تصویربرداری شدند-امتیاز تصویر : NASA

در تاریخ ۳۱ فروردین ۹۳ مریخ‌نورد کنجکاوی نخستین تصویر از سیارک وستا و سیاره‌ی کوتوله‌ی سرس در آسمان مریخ را ثبت و به زمین ارسال کرد.

تصویر مذکور که در حقیقت منعکس کننده‌ی نخستین نما از سیارک‌ها در آسمان سیاره‌ای دیگر است حاصل ۱۲ثانیه نوردهی با دوربین علمی «MastCam» کاوشگر کنجکاوی است که در آن وستا و سرس به شکل دو رگه‌ی نوریِ کم‌فروغ به چشم می‌خورند.

این تصویربرداری در خلال بخشی از یک آزمایش کـه به منظور بررسی درجه‌ی شفافیت جوّی در گنبد آسمان محل حضور کاوشگر کنجکاوی (در شرایط حضور رو به افزایش ابرهای حاوی ذرات ریز یخ آب و مه در این فصل) در حال انجام بود صورت گرفت.

مارک لمون متخصص دانشگاه تحقیقاتی دولتیِ Texas A&M گفت: «طبق برنامه‌ریزی قبلی در ابتدا اهداف ما بر تصویربرداری از دو قمر فوبوس و دیموس متمرکز بود اما در ادامه با اندکی خلاقیت بنا شد تا زمانی را انتخاب کنیم که یکی از قمر‌ها در نزدیکی سرس و وستا قرار گـیرد.»

اگر اندکی در تصویر بالا دقت نمایید متوجه‌ می‌شوید ردّ نور آخرین جرم زمین‌سان یعنی سیارک وستا با ضریب‌بازتاب۴۰ درصد (حدود نصف ضریب‌بازتاب درخشان‌ترین سیاره‌ی منظومه‌ی شمسی، زهره) از ردّ نور سیاره‌کوتوله‌ی سرس پرفروغ‌تر است.

درباره نویسنده

85مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress