شش میلیون کیلومتر تا خانه‌ی سرخ

امتیاز تصویر: NASA

امتیاز تصویر: NASA

فقط سه هفته‌ی دیگر (شش میلیون کیلومتر) باقی مانده تا مدارگرد «ماوِن، MAVEN» در مدار مریخ قرار بگیرد. این مدارگرد که نُه ماه پیش با سرعت ۲۲/۲۲ کیلومتر در ثانیه، سفر خود را به سوی سیاره‌ی سرخ آغاز کرده است، ۲۱ سپتامبر/۳۰ شهریور به مقصد می‌رسد. بعد از رسیدن به مدار، پنج هفته طول می‌کشد تا ابزارهای مدارگرد دوره‌ی آزمایشی خود را طی کنند و پس از آزمایش، ماون یک سال زمینی وقت دارد تا به بررسی جوّ مریخ بپردازد. 

مأموریت‌های قبلی مریخ  وجود مقدار زیادی آب در دوران باستان این سیاره را نشان داده‌اند و الان دانشمندان کنجکاوند که طی زمان چه بر سر این آب و جوّ سیاره‌ی سرخ آمده است. خوشبختانه حرکت ماون به سوی مریخ تا الان آن‌قدر خوب پیش رفته است که گروه اجرایی این مأموریت قصد دارند که آخرین مانور تصحیح مسیر حرکت مدارگرد را لغو کنند. 

ماون در پنج مرحله از ارتفاع ۶۰۰۰ کیلومتری به ارتفاع (تقریبی) ۱۵۰ کیلومتری از سطح مریخ می‌رسد و در هر مرحله تصاویری در نورفرابنفش از کل سیاره می‌گیرد. این تصاویر شرایط کنونی جوّ بالایی و یونسفر (یون‌کُره) مریخ را نشان می‌دهند و دانشمندان با بررسی سرعت فرار گازهای جوّی به سوی فضا حدس خواهند زد که مریخ چه مقدار گاز از دوران باستان تاکنون  در جوّ خود از دست داده است. 

دانشمندان در نظر دارند که در ۹ اکتبر/۱۷ مهر،‌ مانور پیشگیرانه‌ای انجام دهند تا ماون برای گذر دنباله‌دار C/2013 A1 از کنار مریخ  (۲۸ مهر) آماده شود. حضور ماون هم‌زمان با گذر دنباله‌دار بسیار به‌موقع و مناسب است چراکه طی گذر، مدارگرد به بررسی گازهای خارج‌شده از هسته‌ی دنباله‌دار خواهد پرداخت. از سویی در آن زمان ماون چشمان زمین خواهد بود و گذر دنباله‌دار از میان بادهای خورشید و تأثیر این گذر بر لایه‌های جوّی مریخ را نظاره‌گر خواهد بود.

(ماون مخفف عبارت«Mars Atmosphere and Volatile Evolution» به معنای «جوّ مریخ و سیر فرار گازهای جوّی» است).

منبع: www.universetoday.com

درباره نویسنده

166مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress