گذر سیارک ۲۰۱۴RC از کنار زمین

تصویری خیالی از عبور سیارک از کنار زمین. امتیاز تصویر: P. Carril / ESA

تصویری خیالی از عبور سیارک از کنار زمین. امتیاز تصویر: P. Carril / ESA

سیارک ۲۰ متری ۲۰۱۴RC، فردا شب از کنار زمین و از فاصله‌ی (تقریبی) ۴۰ هزار کیلومتری عبور خواهد کرد. از لحاظ اندازه این سیارک تقریباً مانند شهاب‌سنگ «چلیابینسک، Chelyabinsk» است با این تفاوت که نه تنها ایجاد وحشت نخواهد کرد، که می‌توانید با تلسکوپ ۶ اینچ یا پزرگ‌تر از دیدن گذر آن لذت ببرید.  عبور این سیارک از کنار زمین برای ماهواره‌ها هم خطری نخواهد داشت چراکه بیشتر این ماهواره‌ها در فاصله‌ی (تقریبی) ۳۵۸۰۰ کیلومتری از زمین قرار دارند.

تقریباً ۹۳ درصد سیارک‌هایی با قطر بیشتر از یک کیلومتر که از نزدیکی زمین عبور خواهند کرد، شناسایی شده‌اند اما هنوز بسیاری از سیارک‌هایی با قطر بیشتر از ۳۰ کیلومتر ناشناخته باقی مانده‌اند. بنابراین کشف ناگهانی این سیارک چندان عجیب نیست. دو تلسکوپ  Catalina Sky Survey و  Pan-STARRS 1، دهم و یازدهم شهریور ۲۰۱۴RC را شناسایی کردند که طبق محاسبات (در نزدیک‌ترین فاصله‌) با قدر ۱۱/۵ + یکشنبه‌ شب ساعت ۱۸:۱۸ به وقت جهانی (UT) و ۲۲:۴۸ به وقت تهران از کنار زمین عبور خواهد کرد.

دیدن گذر این سیارک نیاز به برنامه‌ریزی دارد و کاملاً متفاوت با دیدن سیاره‌ها و ستاره‌ها است، چراکه ۲۰۱۴RC با سرعت بسیار زیادی عبور خواهد کرد و با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود.

برای دیدن مدار سیارک ۲۰۱۴RC (از دید خورشیدمرکزی) نسبت به زمین و دیگر سیارات این‌جا را کلیک کنید.

منبع: www.nasa.gov

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

  • بالاخره یکی از این گنده هاش میاد میخوره بهمون… بجنبین یه راهی برای رفتن از زمین پیدا کنین :)))) مریخ رفتن که گرونه… :))

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress