پروژه‌ی شهروند-دانشمند DASCH

hires

در اوایل قرن بیستم، کسانی مانند هنریتا لویت، ویلیامینا فلمینگ و آنی جامپ کَنون، قدم‌های بزرگی در دنیای نجوم برداشتند و کشفیات آن‌ها باعث پیشرفت بزرگی در علم شد. دنیای نجوم امروز نتیجه‌ی تلاش‌های مستمر و بی‌وقفه‌ی چنین افرادی است. حالا بعد از گذشتن بیش از ۱۰۰ سال از آن زمان، امروز منجمان این فرصت را دارند تا در حفظ دستاوردهای آن‌ها و حتی رسیدن به نتایج جدید نقشی داشته باشند. چطور می‌توانیم نقشی داشته باشیم؟

بین سال‌های ۱۸۸۵ تا ۱۹۹۲ دانشمندان رصدخانه‌ی کالج هاروارد با تلسکوپ تصاویری از آسمان نیم‌کره‌ی شمالی و جنوبی گرفتند. در این مدت بیش از ۵۰۰ هزار صفحه‌ی عکاسی (تقریباً ۲۰ در ۲۵ سانتی‌متر یا ۸ در ۱۰ اینچ) گردآوری شدند که یکی از بزرگ‌ترین آرشیوهای عکس از آسمان را تشکیل می‌دهند. در کنار این تصاویر دفترهای مخصوص گزارش روزانه وجود دارند که توضیحات و نکات مهم مربوط به هر عکس (مانند: تاریخ، زمان، مدت نوردهی و موقعیت اجرام در آسمان) در آن‌ها نوشته شده‌اند.

گروهی از دانشمندان با مدیریت پروفسور «جاش گریندلی، Josh Grindlay» در پروژه‌ای به نام DASCH برای حفظ و بررسی تصاویر، با اسکنرهایی با سرعت بالا آن‌ها را به تصاویر دیجیتالی تبدیل می‌کنند و مکان و درخشندگی هر ستاره یا هر جرمی در هر عکس را با دقت اندازه‌ می‌گیرند. برای به‌دست آوردن اطلاعات دقیق و کامل از عکس‌ها، هر عکس باید با توصیحات مربوط در دفتر گزارش روزانه تطبیق داده شود.

این‌جا است که هرکس می‌تواند در این پروژه سهمی داشته باشد. بیش از ۱۰۰ دفتر گزارش وجود دارند که هر دفتر شامل ۱۰هزار صفحه‌ اطلاعات است. افرادی که مایل به همکاری در این پروژه‌ی «شهروند-دانشمند» هستند می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت این پروژه  و ثبت‌نام در آن در بازنویسی اطلاعات این دفترها کمک کنند و در کشف رازهای پنهان در این صفحات نقشی داشته باشند.

از آغاز پروژه تا به حال یکی از کشفیات جدیدی که از بررسی این تصاویر قدیمی به دست آمده، کشف سه منظومه‌ی دوتایی جدید است که شامل ستاره و سیاه‌چاله‌اند. نکته‌ی جالب این منظومه‌ها این است که هر ۵۰-۱۰۰ سال، به مدت یک ماه دچار فوران و انفجار با درخشش بسیار زیاد می‌شوند. پیش از پروژه‌ی DASCH، فقط دو منظومه با چنین ویژگی کشف شده بودند.

برای دیدن نمونه‌ای از صفحات دفتر گزارش این‌جا را ببینید.

برای بازدید از وب‌سایت پروژه‌ی DASCH این‌جا را کلیک کنید.

منبع: www.cfa.harvard.edu

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress