کشف همدم پنهان بعداز ۲۱ سال

امتیاز تصویر: NASA, ESA, and G. Bacon (STScI

امتیاز تصویر: (NASA, ESA, and G. Bacon (STScI

اخترشناسان بعد از ۲۱ سال موفق شدند ستاره‌ی همدم ابرنواختری بسیار کم‌یاب را پیدا کنند

انواع متنوعی از ابرنواخترها در عالم وجود دارد، بعضی از آن‌ها پیش از انفجار تک‌ستاره‌ بوده‌اند، برخی دیگر از منظومه‌ای دوتایی، شامل ستاره‌ای معمولی و کوتوله‌ای سفید (یا دو کوتوله‌ی سفید)، به وجود می‌آیند. ابرنواخترهای نوع IIb در منظومه‌های دوتایی به وجود می‌آیند و از این دسته، ابرنواختر SN 1993J، عجیب و غریب است زیرا مقدار هیدروژن این ابرنواختر از حد معمول بقیه‌ی ابرنواخترها بسیار کم‌تر است، اما علت چیست؟ در منظومه‌ای دوتایی، پیش از انفجار، ستاره‌ی اصلی پوسته‌ی هیدروژنی خود را از دست می‌دهد و همدم آن تبدیل به ستاره‌ی هلیومی بسیار داغ و درخشان می‌شود. اما در این مورد ستاره‌ی همدم ابرنواختر آن‌قدر کم‌نور بود که با رصد مستقیم دیده نمی‌شد.

اخترشناسان تخمین می‌زنند که هر ثانیه در بخشی از عالم انفجار ابرنواختری روی می‌دهد با این‌حال هنوز نمی‌دانند که دقیقاً چطور ستاره‌ها منفجر می‌شوند. یافتن این ستاره‌ی همدم سرنخ جدیدی درباره‌ی انواع گوناگون ابرنواخترها در اختیار دانشمندان می‌گذارد. الکس فیلیپنکو، پروفسور ستاره‌شناسی در برکلی، می‌گوید:«مانند صحنه‌ی جنایت است و ما بالاخره توانستیم دزد را بشناسیم، ستاره‌ای که مقدار بسیار زیادی هیدروژن را پیش از انفجار ستاره‌ی اصلی از آن دزدیده است».  

ابرنواختر SN 1993J در کهکشان M81 در صورت فلکی خرس بزرگ قرار دارد و ۱۱ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد. نخستین نور از این ابرنواختر، که نزدیک‌ترین ابرنواختر به زمین از نوع  IIb  محسوب می‌شود در سال ۱۹۹۳ به زمین رسید و از آن زمان تاکنون دانشمندان در جست‌وجوی ستاره‌ی همدم SN 1993J هستند. 

رصدهای سال ۲۰۰۴/ ۱۳۸۳ در رصدخانه‌ی کِک، در طیف  SN 1993J خطوط جذبی نشان می‌داد که به نظر می‌آمد مربوط به ستاره‌ی همدم باشد اما آن منطقه از آسمان آن‌قدر شلوغ است که دانشمندان مطمئن نبودند آیا خطوط جذبی مربوط به ستاره‌ی همدم است یا ستاره‌های دیگری که در خط دید ابرنواختر قرار دارند. ستاره‌ی همدم بسیار داغ است و تابش پیوسته‌‌ای از امواج فرابنفش دارد که فقط با تلسکوپ‌های بیرون از جّو زمین شناسایی و ثبت می‌شود و دانشمندان با تلسکوپ فضایی هابل امواج این ستاره را دریافت کردند.  

منبع:‌ www.hubblesite.org

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

  • رها

    خوشحالم که دوباره بازگشتید:)

    • تحریریه‌ی کانوت

      ممنون از توجهتون. امیدواریم که از مطالب کانوت لذت ببرید.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress