مرور کتاب: و آن ستاره‌ی دنباله‌دار می‌آید

DSC_0034

امروز که دنیای اینترنت به سرعت گسترش می‌یابد، کم‌کم علاقه‌مندان به موضوعات گوناگون، دست از کتاب شسته و رو به وب‌سایت‌ها می‌آورند. اما اگر کتاب‌خوان باشید، هنوز هم  احتمالاً حس لمس کردن صفحات کتاب و آرامش ژرفی که با خواندن آن نصیب‌تان می‌شود، یکی از بهترین تجربه‌های زندگی‌تان است. در این میان خواندن کتاب‌های جدید و رنگارنگ لذت خاص خود را دارد و از سویی کتاب‌های قدیمی‌تر هم همیشه جایگاه خود را خواهند داشت، کتاب‌های قدیمی با ترجمه‌هایی بسیار روان‌تر از ترجمه‌های امروزی.

امروز کتابی را به شما معرفی می‌کنیم که ۲۹ سال از انتشار آن می‌گذرد اما نه‌ تنها هنوز تازگی و زیبایی خود را از دست نداده که متعجبیم چرا این کتاب ارزشمند تجدید چاپ نشده است. اگر در جست‌وجوی کتابی هستید که صرفاً به بحث درباره‌ی دنباله‌دارها پرداخته باشد و هرچیزی که درباره‌ی شناخت کامل دنباله‌دارها نیاز دارید را در خود داشته باشد: از افسانه‌ها و روایات و خرافات در این‌باره گرفته تا بررسی تاریخچه، شناخت ویژگی‌ها و دسته‌بندی دنباله‌دارها و مباحث علمی مربوط به آن، پس این کتاب قطعاً برای‌تان مفید خواهد بود. کتابی با ترجمه‌ی محمدرضا خواجه‌پور که بی‌شک ترجمه‌ی روان و زیبای او، ارزش این کتاب را چند برابر کرده است.

در این کتاب با اشخاصی آشنا خواهید شد که شاید فقط نام‌شان را بر دنباله‌دارها شنیده باشید، اشخاصی مانند انکه، سِکی و … و به‌خصوص ادموند هالی را که هم‌دوره‌ی نیوتن بود به‌خوبی خواهید شناخت. دنباله‌دارها در این کتاب براساس ویژگی‌های‌شان دسته‌بندی شده‌اند، تأثیر سیارات بر مدار آن‌ها و حوادث احتمالی ناشی از برخورد آن‌ها با زمین کاملاً بررسی شده است و برای نمونه نظریه‌ی انقراض دایناسورها به‌علت برخورد دنباله‌دارها و حادثه‌ی تونگوسکا مورد توجه قرار گرفته‌اند. تصاویر این کتاب اگرچه سیاه و سفیدند اما کیفیت چاپ مناسبی دارند. این تصاویر زیبا شامل دنباله‌دارها، گودال‌های برخوردی، شخصیت‌ها و دیگر موضوعات مربوط به دنباله‌دارها است.

نویسنده‌ی این کتاب نایجل کالدر (Nigel Calder) یکی از روزنامه‌نگاران علمی با تجربه با سابقه‌ای درخشان است. او چهار سال سردبیر مجله‌ی نیوساینتیست بود و برای برنامه‌های تلویزیونی و کتاب‌هایش دو جایزه‌ی کالینگا و آوِنتیس را برد (او چهارم تیرماه امسال در سن ۸۳ سالگی درگذشت).

اگر این کتاب قدیمی را در کتاب‌فروشی‌های قدیمی یا میان کتاب‌های دست‌فروش‌ها یافتید از خریدن آن غفلت نکنید. جای تقدیر خواهد داشت اگر این کتاب، که مانند کتاب مرجعی در زمینه‌ی دنباله‌دارها است، با ویرایش علمی جدید و اضافه شدن بخش‌های جدیدتر باز هم تجدید چاپ شود.

برچسب :

درباره نویسنده

16مطلب نوشته است .

 • فرنوش

  سلام
  خدا رو شکر که تونستم بعد طلوع دوباره تون ببینیمتون و از مطالب خوبتون استفاده کنم.

  • تحریریه‌ی کانوت

   ممنون. خوشحالیم که مطالب رو می‌پسندید و به کانوت سر می‌زنید.

 • سلام من واقعاً از شما بخاطر مطالب ارزنده ای که منتشر می کنید متشکرم.

  • تحریریه‌ی کانوت

   ممنون از لطفتون. امیدواریم که از خوندن مطالب کانوت همیشه لذت ببرید.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress