گالری: بلندترین کوه‌‌های منظومه‌ی شمسی (۱)

وقتی می‌پرسیم بلندترین کوه روی زمین کدام است؟ معمولاً پاسخ کوه اِورست است. اگر با این پاسخ موافقید، بد نیست بدانید که اشتباه می‌کنید. اورست، بلندترین قله‌ی زمین است نه بلندترین کوه! این دو چه فرقی دارند؟ بستر کوه تا قله را مبنایی برای اندازه‌گیری ارتفاع آن در نظر می‌گیرند اما مرتفع‌ترین نقطه‌ی کوه نسبت به سطح دریا، قله‌ی آن به حساب می‌آید (ارتفاع قله‌ی اورست از سطح دریا ۸۸۴۸ متر است). با این وصف،‌ نسبت به این‌که بستر کوه را کجا در نظر بگیریم،‌ اورست در برابر اُلیمپوس در مریخ اصلاً کوه بلندی نیست. در این گالری ۱۰ کوه از بلندترین کوه‌های منظومه‌ی شمسی را معرفی می‌کنیم.

۱۰- مائونالوئا (Mauna Loa): مائو لوئا با ارتفاع ۹ کیلومتر تنها کوه زمینی است که در این لیست ۱۰تایی قرار دارد. فراموش نکنید که بستر مائونالوئا زیر آب قرار دارد و ارتفاع این کوه از آن‌جا تا قله‌ ۹ کیلومتر است. این کوه آتش‌فشانی در هاوایی قرار گرفته و بسیار فعال است و مواد مذاب آن زیر صفحه‌ی اقیانوس آرام قرار دارد.

10

۹- ماکسول (Maxwell ): رشته کوه ماکسول به طول ۸۵۳ کیلومتر در ارتفاع تقریبی ۱۱ کیلومتر در سیاره‌ی زهره قرار دارد. دانشمندان حدس می‌زنند که این کوه از آهن‌سولفید شکل گرفته باشد. تلسکوپ ماژلان این تصویر را در طول‌موج رادیویی از ماکسول گرفته است.

9

۸- الیسیوم (Elysium ): کوه آتش‌فشانی ۱۲/۵ (در بعضی اندازه‌گیری‌ها ارتفاع این کوه ۱۳/۹ کیلومتر ذکر شده است) کیلومتری مریخی. این کوه در نیم‌کره‌ی شرقی مریخ قرار دارد.

8

۷- پاونیس (Pavonis ): سومین کوه بلند مجموعه‌ی تارسیس در مریخ با ارتفاع تقریبی ۱۴ کیلومتر. به‌نظر می‌رسد این کوه نیز میزبان یخچال‌های طبیعی است.

7

۶- آرسیا (Arsia ):  دومین کوه بلند مجموعه‌ی تارسیس در مریخ با ارتفاع تقریبی ۱۶ کیلومتر. این کوه ویژگی‌های خاصی دارد و دانشمندان حدس می‌زنند که آرسیا یخچال‌های طبیعی درون خود دارد.

6

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress