هندی‌ها به مریخ رسیدند

دانشمندان سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) این موفقیت را جشن گرفته‌اند. امتیاز تصویر: Aijaz Rahi/AP

دانشمندان سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) این موفقیت را جشن گرفته‌اند. امتیاز تصویر: Aijaz Rahi/AP

امروز صبح مدارگرد «مانگالیان، Mangalyaan» هندی‌ها با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفت. این موفقیت بزرگ آن‌ها را به چهارمین قدرت بزرگ فضایی  بعد از آمریکا،‌اروپا و روسیه تبدیل کرد و البته چینی‌ها را در سایه‌ی خود قرار داد. اکنون هند نخستین کشور آسیایی است که فضاپیمای را در مدار مریخ قرار داده است.

بسیاری ایراد می‌گیرند که چرا کشوری که هنوز با فقر و گرسنگی دست‌وپنجه نرم می‌کند باید برای فرستادن فضاپیمایی به مریخ ۷۰ میلیون دلار هزینه کند اما دولت هند از این پروژه حمایت می‌کند و در پاسخ به این افراد می‌گوید: هرچه علم و فن‌آوری گسترش بیابد، شغل‌های بیشتر و ثروت بیشتر با خود می‌آورد و البته این هزینه‌ سهمی است که هندی‌ها برای حل مشکلات زمین که شامل همه‌ی مردم می‌شود، می‌پردازند. مفسر و تحلیل‌گر مسائل اقتصادی، Manoj Joshi، می‌گوید:«ما فقط به علت وضعیت اقتصادی نامناسب نتوانسته‌ایم که حد و مرزهای‌مان را رد کنیم. دانشمندان ما بسیار موفق بوده‌اند اما ما هنوز هم آن‌قدر که باید در این مورد سرمایه‌گذاری نکرده‌ایم».

لغت Mangalyaan در هندی به معنای «فضاپیمای مریخی» است که ۱۰ ماه پیش نخست در مدار زمین قرار گرفت و پس از انجام دادن مانورهایی به سوی مریخ حرکت کرد. این مأموریت یک دهم مأموریت ماوِن که یک‌شنبه در مدار مریخ قرار گرفت، هزینه برداشته است. مدارگرد مانگالیان به بررسی سطح و ترکیبات معدنی سیاره‌ی سرخ خواهد پرداخت و در جّو در جست‌وجوی متان خواهد بود.

آمریکایی‌ها در سال ۱۹۶۴/۱۳۴۳ نخستین مدارگردشان، مارینر۴، را در مدار مریخ قرار دادند که ۲۱ عکس از این سیاره به زمین فرستاد. روسیه یا شوروی سابق در سال ۱۹۷۱/۱۳۵۰ و آژانس فضایی اروپا در سال ۲۰۰۳/۱۳۸۲ فضاپیماهای خود را با موفقیت به مریخ رساندند.

منبع: www.theguardian.com

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

 • هومن

  تبریک به مردم خوب هندستان. تا باشه از این موفقیت ها. هند روسیه ایران چین ژاپن فرقی نمی کنه. در نهایت پرچم قاره کهن بالاست.

  • سازمان فضایی

   در مورد ایران اشتباه فکر کردی برای مسئولین این کشور حتی ۷۵ میلیون دلار هم خیلیه!! سال گذشته که کردنش ۵ میلیون دلار!!..ولی دو میلیارد دلار افزایش واردات خودروی لوکس چند میلیون دلاری خیلی هم کم و خوبه!!!

   متاسفانه تفکر مسئولین و مردم کشورهای عربی حاشیه مان داره بر ما قالب میشه…..

   معلوم نیست نفت که تمام بشه که بر سر این کشور میاد..البته یک دوم شد در اثر تحریم ها نشانه هاشو دیدیم!!…

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress