آیا جهان‌های موازی واقعاً وجود دارند؟ (۲)

 36bf88d891c441efe6d0ded71b468295-d3e6j7b

در بخش قبل به این‌جا رسیدیم که نیلز بور اصل برهم‌نهی و تابع موج را به دنیای فیزیک معرفی کرد. هیو اورت با این دو اصل موافق بود اما در یک مورد با بور هم‌عقیده نبود: بررسی و اندازه‌گیری ذره‌ای کوانتومی باعث نمی‌شود که آن ذره فقط یک حالت خاص را انتخاب کند و بقیه‌ی حالت‌ها نابود شوند. اورت معتقد بود که بررسی ذره موجب دوتکه شدن جهان می‌شود. این جمله به چه معنی است؟ مثلاً فوتونی را بررسی می‌کنید که می‌تواند به‌صورت موج و ذره وجود داشته باشد اما فقط در یک حالت، خود را نشان شما می‌دهد: یا موج یا ذره و فقط به یک صورت در یک لحظه می‌توانید آن را اندازه بگیرید. همین امر دنیا را دوتکه می‌کند: این‌جا شما فوتون را به شکل ذره می‌بینید و در دنیایی موازی دانشمندی دیگر آن را به شکل موج بررسی می‌کند. چون بودن به شکل ذره، دلیلی بر نابود شدن حالت دیگر آن، یعنی به شکل موج، نیست.

با مطرح شدن این نظریه اورت به قهرمانی ستودنی برای نویسندگان علمی‌تخیلی و فیزیک‌دانی چالش‌برانگیز برای همکارانش تبدیل شد و به‌سرعت تفسیرهای دیگری از نظریه‌اش در دنیا مطرح شد. مثلاً: اگر شما در موقعیتی قرار بگیرید که مرگ پیش روی شما باشد اما زنده بمانید، می‌توانید مطمئن باشید که در دنیایی موازی، مرده‌اید!

یکی از نتایج جهان‌های موازی، تغییر دیدگاه دانشمندان درباره‌ی زمان به‌صورت خطی است. فرض کنید که خط زمانی جنگ ویتنام را نگاه می‌کنید و به جای این‌که خطی مستقیم را ببینید که وقایع را به‌ترتیب نشان‌تان می‌دهد، مسیری را می‌بینید که هر اتفاق ممکنی را دربردارد: آن‌چه واقعاً پیش آمده به تاریخ ما تبدیل شده است و بقیه‌ی احتمالات در دنیاهای دیگر روی داده‌اند.

ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم از خود دیگرمان، نحوه‌ی زندگی یا مرگش، در دنیایی موازی باخبر باشیم پس آیا هرگز خواهیم فهمید که واقعاً‌ جهان‌های موازی وجود دارند؟ علم برپایه‌ی نظریه و انواع آزمایش‌‌هایی شکل می‌گیرد که آن نظریه را ثابت کنند. جهان‌های موازی فقط بخش نظریه را پوشش می‌داد و هیچ آزمایشی نمی‌توانست طرح شود تا آن را به اثبات برساند. بنابراین طی سال‌های بعد از ۱۹۵۴ این ایده به دست فراموشی سپرده شد.

اما با طرح آزمایشی نظری در دهه‌ی ۱۹۹۰ (۱۳۷۰) که به «خودکشی کوانتومی» مشهور است،‌ دوباره نظریه‌ی جهان‌های موازی به زندگی بازگشت. این آزمایش نظر فیزیک‌دان‌ها و ریاضی‌دان‌ها  را به خود جلب کرد تا به بررسی بیشتر، دقیق‌تر و علمی‌تر آن بپردازند. 

درباره نویسنده

166مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress