چهار محل فرود برای اکسومارس

Rover_landing_site_candidates_large

اکسومارس (Exomars) برنامه‌ی فضایی مشترک میان آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) است که برای فرود در مریخ در سال ۲۰۱۸/ ۱۳۹۷ برنامه‌ریزی شده است. این مریخ‌نورد قرار است از لحاظ زیست‌شناسی در جست‌وجوی حیات روی مریخ باشد. تا پیش از پرواز یکی از مهم‌ترین بخش‌های گروه اکسومارس یافتن منطقه‌ای مناسب برای فرود آن است،‌ منطقه‌ای که در آن امکان وجود داشتن مواد آلی، مخصوصاٌ‌ از دوران باستان مریخ، بیشینه باشد.

امروز آژانس فضایی اروپا اعلام کرد که چهار منطقه برای فرود این مریخ‌نورد کاندید شده‌ است و طی ماه‌های آینده، بررسی دقیق‌تر این مناطق آغاز خواهد شد. این چهار منطقه،‌ همه به استوای مریخ نزدیک‌اند و عبارت‌اند از: Mawrth Vallis، Oxia Planum، Hypanis Vallis و Aram Dorsum. 

این مناطق به این علت انتخاب شده‌اند که در دوران باستان مریخ، گرم‌تر بوده‌اند و احتمال زیادی وجود دارد که آب در آن‌ها بوده باشد. در دو منطقه‌ی بسیار قدیمی  Mawrth Vallis و Oxia Planum،‌ سنگ‌هایی با قدمت ۳/۸ میلیارد سال وجود دارد که دچار فرسایش اندکی شده‌اند. 

اکسومارس از دو بخش تشکیل شده است: ۱- مدارگرد ردیاب گاز در مریخ با نام مخفف TGO که در سال ۲۰۱۶/۱۳۹۵ به‌سوی مریخ پرتاب می‌شود. وظیفه‌ی این مدارگرد نقشه‌برداری از منابع گاز متان و دیگر گازها روی مریخ است. ۲- مریخ‌نورد که دو سال بعد به‌سوی مریخ پرتاب خواهد شد و در سال ۲۰۱۹/۱۳۹۸ در مریخ فرود خواهد آمد. 

درباره نویسنده

16مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress