آغاز نجوم رادیویی:کشف امواج رادیویی خورشید (۱)

SETI-radio-telescopes 

سال ۱۸۹۰

مخترع مشهور آمریکایی توماس ادیسون، با کمک گرفتن از کشف‌های سه سال پیش هانریش هرتز درزمینه‌ی امواج رادیویی، می‌خواست اثبات کند که خورشیدِ فعال مستعد انتشار امواج رادیویی است. با وجودعقیده‌ی درست و محکمش در مورد وجود امواج رادیویی خورشید، کشف این امواج تا ۵۲ سال دیگر به‌طور قطع علنی نشد. تحقیقات روی امواج الکترومغناطیسی نامرئی شامل یک‌سری از فعالیت‌های جالب‌‌توجه انجمن علمی جهانی بود که البته با شکست‌‌هایی همراه بود چراکه ابزارهای‌ ابتدایی دردسترس آن‌ها با مدت زمان فعالیت‌های شدید خورشید منطبق نبود. هنوز هم یکسری افراد با شکست روبه‌رو می‌شوند چراکه  به ایستایی دوره‌ی تناوب اهمیت نمی‌دهند، ستاره‌ی ما رازهایش را به‌صورت معنادار آزاد می‌کند.

2

توماس ادیسون نشسته در آسیاب سنگ معدنش در اوگدنزبرگ نیوجرسی. عکس از مجله‌ی sky&telescope

تلاش‌های دلیرانه

میل و رغبت ادیسون برای آشکارسازی تابش‌های رادیویی خورشید از نامه‌ای که همکارش، پرفسور آرتور کِنلی به پرفسور ادوارد هولان، سرپرست رصدخانه‌ی لیک در کالیفرنیا فرستاده بود، آشکار است. کِنلی در نامه‌اش توضیح داده بود که:

«طی کار با اختلالات الکترومغناطیسی، از خورشید چیز جدیدی را دریافت کردیم. قطعاً شما می‌دانید که ما نور و گرمای خورشید را به‌سادگی تشخیص می‌دهیم. بنابراین نامعقول نیست که فرض کنیم با اختلالی در طول‌موج‌های بلندتر روبه‌روشده‌ایم. اگر چنین باشد ما باید آن‌ها را به صوت تبدیل کنیم».

کِنلی نامه‌ی خود را با درخواست از هلدن ادامه می‌دهد: درخواست برای آماده کردن جزییاتی از فعالیت‌های خورشید برای مقایسه با نتایج ادیسون. در آن زمان ادیسون به نوعی در «دوره‌ی آهنی» زندگیش بود چراکه طی ۱۰ سال مشغول تکمیل کردن روش خود برای استخراج آهن از سنگ معدن بود. رادیوتلسکوپ او شامل میلیون‌ها تن آهن مغناطیسی محلی بود که با حلقه‌ای معلق از سیم تلفن (عایق‌کاری شده) احاطه ‌شده بود و به آشکارسازی مناسب منتهی می‌شد که احتمالاً تلفن‌ بوده است. این تلسکوپ می‌توانست امواج رادیویی بلند را بر اساس اثرات القایی‌ آن‌ها روی حلقه‌ی سیمی و آهن مغناطیسی آشکار کند. متأسفانه، هیچ گزارشی که نتایج آزمایش را توضیح و نمایش دهد وجود ندارد اگرچه در صورت وجود داشتن چنین گزارشی، به‌طور قطع نشان‌دهنده‌ی شکست آزمایش بود. چون ۱- گیرنده برای آشکارسازی تابش رادیویی خورشید باید بسیار غیر حساس باشد و ۲- یون‌کره‌ی زمین تابش‌های بلند را مسدود می‌کند، حقیقتی که آن زمان هنوز ناشناخته بود (کِنلی کسی بود که در سال ۱۹۰۲ نشان داد یون‌کره وجود دارد).

 اگرچه ادیسون نخستین کسی بود که به این کار برجسته مبادرت کرد اما قطعاً او تنها دانشمند معروف نبود.الیور لاج (Oliver Lodge) استاد فیزیک دانشگاه لیورپول نیز با میل و رغبت همه‌ی عمرش را درزمینه‌ی الکتریسیته و مغناطیس کارکرد. در سال ۱۸۹۴ او سخنرانی خود را درباره‌ی کار هرتز در مؤسسه‌ی سلطنتی لندن ارائه داد که شامل اثبات انتقال امواج رادیویی بود. او پیشنهاد کرد که برای شناسایی تابش‌های خورشید با طول‌موج بلند بهتر است امواج شناخته‌شده عادی با تخته‌سیاه یا ماده کدر دیگری پوشانده شوند.

او گیرنده‌ای ساخت که به‌طور اتفاقی می‌توانست امواج رادیویی را، که به‌قدر کافی کوتاه بودند که به یون‌کره نفوذ کنند، دریافت کند. متأسفانه گیرنده به امواج رادیویی خورشید حساس نبود با این‌وجود به‌قدر کافی برای آشکارسازی انفجارهای بلند حاصل از تداخل‌های ماشین‌آلات الکتریکی عمل می‌کرد. به‌هرحال تحقیقات لاج به‌طورباورنکردنی با شکست روبرو شد. 

(این مقاله را سه‌شنبه‌ها در کانوت دنبال کنید.)

برچسب :

درباره نویسنده

12مطلب نوشته است .

  • Mohsen kashani

    ممنونم پروانه خانوم از اطلاع رساانی و مطلب خوبتون 

    • پروانه صادقی

      سپاس فراوان از شما دوست عزیز

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress