آیا زمین در روزهای پایانی پاییز برای سه روز تاریک خواهد شد؟

امتیاز تصویر: NASA Earth Observatory

امتیاز تصویر: NASA Earth Observatory

در این چند سال به نظر می‌رسد که ماه‌های پایانی تابستان و پاییز، بهترین ماه‌ها برای شایعه‌سازی نجومی است. احتمالاً در چند روز اخیر شما هم این خبر را خوانده‌اید که این‌طور آغاز می‌شود:

به گزارش خبرگزاری مهر، زمین از ۲۱ تا ۲۳ دسامبر ماه آینده ( ۳۰ آذر تا ۲ دی ماه ) به مدت سه روز در تاریکی مطلق فرو می رود، آیا این تاریکی مطلق به معنای پایان زندگی زمینیان است؟ آیا روزی که از سال های دور مبنی بر خاتمه یافتن زندگی انسان ها و مهاجرت به سایر سیاره ها پیش بینی شده بود، در ماه آتی فرا خواهد رسید؟ آخر الزمان در ماه آینده فرا می رسد! جملاتی که خواندید شایعات یا حقایقی است که در سایت های مختلفی نجومی و ستاره شناسی منتشر شده است مبنی بر اینکه در ماه دسامبر زمین به مدت ۳ روز در تاریکی مطلق فرو می رود اما سرنوشت زمین پس از این ۳ روز تاریکی چه خواهد شد؟ چرا زمین ۳ روز در تاریکی مطلق فرو می رود؟ ناسا  نیز این جمله را تایید کرده اما به شکل دیگری!”

بعد از داستان تکراری «مریخ امشب در آسمان به ‌اندازه‌ی ماه دیده می‌شود»، این‌بار نوبت تاریک شدن زمین است. خبری که گویا ابتدا در خبرگزاری مهر و بعد به‌سرعت برق‌وباد در سایت‌های دیگر منتشر می‌شود. داستان این شایعه از سال ۲۰۱۲/۱۳۹۱ شروع می‌شود که طبق پیش‌بینی تقویم مایاها دنیا می‌بایست در روز ۳۱دسامبر به پایان می‌رسید. البته شایعه‌ای که سال ۲۰۱۲ منتشر شد با این‌یکی اندکی متفاوت است ولی هردو خبر از تاریکی سه روزه‌ی زمین می‌دهند که در اولی این سه روز نشانه‌ای مبنی بر پایان دنیا بود و در این یکی به قول خبرگزاری مهر:

“کارشناسان ناسا معتقدند زمین در ۲۱، ۲۲  و ۲۳  دسامبر در تاریکی ناشی از طوفانی های خورشیدی فرو خواهد رفت. “چارلز بولدن”، مدیر آژانس فضایی ناسا این خبر را تایید کرده و در ویدئوهایی که بر سایت ناسا قرار گرفته، شایعاتی مبنی بر پایان زندگی زمینیان را رد کرده واعلام داشته است:”زمین در تاریکی فرو می رود اما به دلیل طوفان های خورشیدی نه دلایلی مانند اخر الزمان بودن و …”

جالب این‌جا است که درهیچ‌کدام از سایت‌هایی که این اخبار را پخش می‌کنند منبع موثقی برای خبر مطرح نمی‌شود و همه‌جا فقط به نام «ناسا» و «چارلز بولدن» اشاره می‌شود. شاید علت این است که پیش‌فرض این مراکز خبرگزاری این است که تنها نام «ناسا» باید مهر تأییدی بر خبر باشد و برای جلب اعتماد بیشتر نام مدیر ناسا آورده می‌شود که شاید مخاطب برای پیگیری بیشتر به‌جای این‌که به جست‌وجوی منابع خبر بگردد، فقط با اندکی گشتن در سایت‌های گوناگون مطمئن شود واقعاً چارلز بولدن مدیر ناسا است، پس خبر واقعاً درست است!

اما دو سال پیش خلاقیت بیشتری در شایعه‌سازی به‌کار رفته بود و لینک ویدیویی کوتاه از چارلز بولدن به مخاطب ارائه می‌شد. در این ویدیو که می‌توانید آن را این‌جا ببینید، واقعاً چارلز بولدن صحبت می‌کند اما موضوع صحبت او فقط درباره‌ی پیشگیری، نکات ایمنی و امنیت در برابر اتفاقاتی مانند: سیل، زلزله و طوفان است و در هیچ بخشی از این ویدیو، هیچ اشاره‌ای به وقایع غیرعادی، تاریکی زمین یا پایان دنیا نشده است. شاید آشنا نبودن بعضی از مخطبان با زبان انگلیسی، امیدی در دل برخی ایجاد می‌کند تا هر خبر اشتباه یا شایعه‌ای را معتبر بسازند.

هرسال این شایعه‌ها تکرار می‌شوند، هرسال در شهریور قرار است رویدادی که به گفته شایعه‌پراکنان فقط هر ۱۲۰۰ سال یک‌بار روی می‌دهد – یعنی دیده شدن مریخ به اندازه‌ی ماه- پیش بیاید. هر سال قرار است که پایان آذر، سه روز زمین تاریک شود اما نهایتاً هیچ‌چیزی روی نمی‌دهد. پس با این‌که هیچ‌وقت این شایعه‌ها به نتیجه نمی‌رسد به نظر شما چرا بارها و بارها تکرار می‌شوند؟ آیا این توهین به شعور و فهم من و شمای مخاطب نیست؟

در بخش پرسش و پاسخ کانوت، درباره‌ی طوفان‌های خورشیدی بیشتر بخوانید: www.qa.canot.ir

درباره‌ی تاریک شدن سه روزه‌ی زمین به قلم پوریا ناظمی بیشتر بخوانید: www.pourianazemi.com 

درباره‌ی تاریک شدن سه روزه‌ی زمین از زبان کاظم کوکرم در بخش پرسش و پاسخ کانوت بیشتر بخوانید: www.qa.canot.ir

درباره‌ی دیده شدن مریخ به‌اندازه‌ی ماه از زبان شهاب صقری در بخش پرسش و پاسخ کانوت بیشتر بخوانید: www.qa.canot.ir

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

 • جالب بود.

 • خیلی مقاله جالبی بود
  ممنونم

 • این مطلب غیر واقعیه و جواب ناسا همین تو این http://www.nasa.gov/topics/solarsystem/features/comet_elenin.html صفحه مشخصه. قسمتی از پرسش و پاسخ ناسا به این شکله
  I’ve heard about three days of darkness because of Comet Elenin. Will Elenin block out the sun for three days?
  “As seen from the Earth, comet Elenin will not cross the sun’s face,” says Yeomans.
  But even if it could cross the sun, which it can’t, astrobiologist David Morrison notes that comet Elenin is about 2-3 miles (3-5 km) wide, while the sun is roughly 865,000 miles (1,392,082 km) across. 

 • سلام
  به نظر می رسد سه روز تاریکی زمین در حد شایعه باشد چون هیچ منبع موثقی برای این خبر تا کنون ذکر نشده است من هم با نظر شما موافق هستم

 • arash

  bale moteasefaneh hagh ba shomast

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress