ناسا بر ماهواره‌هایی به اندازه‌ی قرص نان سرمایه‌گذاری می‌کند

در این تصویر می‌توانید نمونه‌ای از این ماهواره‌های کوچک را در قیاس با ایستگاه بین‌المللی ببینید. امتیاز تصویر: NASA/Bill Hrybyk

در این تصویر می‌توانید نمونه‌ای از این ماهواره‌های کوچک را در قیاس با ایستگاه بین‌المللی ببینید.
امتیاز تصویر: NASA/Bill Hrybyk

به زودی ماهواره‌هایی که فقط به اندازه‌ی مکعبی کوچک هستند در اکتشافات فضایی نقش عمده‌ای بازی خواهند کرد. اسفند ماه ماهواره‌ی مکعبی کوچکی با نام « Dellingr» به فضا پرتاب خواهد شد تا به سنجش و بررسی میدان مغناطیسی زمین بپردازد و نحوه‌ی تغییرات میدان را با دقت ثبت کند. با بررسی‌های این ماهواره‌ی کوچک اثر زبانه‌های خورشیدی و دیگر تغییرات جّوی بر زمین مشخص‌تر خواهد شد.

تولید این مکعب‌های کوچک باعث صرفه‌جویی در زمان و پول می‌شود، اگر این ابزارهای کوچک و سبک را با ماهواره‌های عظیمی که تاکنون به فضا فرستاده شده‌اند، مقایسه کنید خواهید دید که چه حجمی از نیروی انسانی، زمان و پول صرفه‌جویی می‌شود. از سوی دیگر به جای یکی از آن‌ها در هر مأموریت می‌توان چندتا از این مکعب‌ها را به فضا فرستاد که با کارآیی‌های گوناگون اطلاعات بیشتری را جمع کنند و به زمین بفرستند.  اگرچه مکعب‌های کوچک برای هرنوع مأموریتی مناسب نیستند، ناسا تصمیم دارد به‌طور جدی برای تولید آن‌ها سرمایه‌گذاری کند.

ماهواره‌ی کوچک دیگری که در سال ۲۰۱۶ به فضا خواهد رفت، «مکعب یخی» نام گرفته و به اندازه‌ی قرص کوچکی از نان است. ‌گروه محققان این مأموریت با مکعب یخی تابش‌سنجی را آزمایش خواهند کرد که برای مأموریت‌های بزرگ فضایی به کار خواهد رفت. 

برچسب :

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress