اسکچ نجومی هفته: دنباله‌دار لاوجوی

Web-20141221-cometa-C2014Q2Lovejoy

دنباله‌دار لاوجوی (C/2014 Q2 Lovejoy) یکی از پرنورترین دنباله‌دارهای سال‌های اخیر است که با چشم غیر مسلح دیده می‌شود. پس از عبور از کنار خورشید و گذر از حضیض مداری خود اکنون در آسمان نیم‌کره‌ی شمالی نیز شاهد آن هستیم. این طرح از دنباله‌دار لاوجوی کشیده شده و توضیح کوتاهی از خود طراح پایین متن آمده است. امیدوارم از آن لذت ببرید.

طراح: Leonor Ana

نوع جرم: دنباله‌دار

نام جرم: دنباله‌دار لاوجوی (C/2014 Q2)

تاریخ: ۳۰آذرماه ۹۳

ابزار اپتیکی: دوربین دوچشمی ۸۰× ۱۲

ابزارطراحی: مدادطراحی (H, HB) و محوکن روی کاغذ سفید، طرح اسکن‌شده و زمینه تغییر رنگ داده شده است.

امتیاز طرح: ASOD

سلام دوستان

گزارشی درباره دنباله‌دار لاوجوی (C/2014 Q2 Lovejoy) که در شب گذشته ۳۰آذرماه رصد کردم برایتان ارسال می‌کنم. این شب شروع انقلاب زمستانی است و می‌خواستم آن‌را به شما تبریک بگویم.

صبر کردم تا شانس بیاورم و این دنباله‌دار را ببینم. تصمیم گرفتم به پشت‌بام بروم. طبقه نقشه این دنباله‌دار ۱۵ درجه ارتفاع داشت و امیدوار بودم که مه بیش از این بالا نیاید. رطوبت بسیار بالا بود اما هوا صاف بود و ستاره‌های زیادی را در جنوب صورت فلکی کلب‌اکبر دیدم. مثل این‌که خوش‌شانس بودم.

منطقه‌ای را بین جنوب صورت فلکی کلب‌اکبر و صورت فلکی کبوتر با دوربین دوچشمی ۸۰× ۱۲  با میدان دید (° ۴٫۲) گرفتم و نیاز نبود بیشتر از این را ببینم همان‌جا بود. گیسوی بسیار زیبا و فوق‌العاده‌ی آن در تضاد رنگی با زمینه‌ی تاریک ستارگان بسیار می‌درخشید.

نمای دوربین دوچشمی بسیار زیبا بود، دنباله‌دار در قابی که سه ستاره اطرافش برایش ساخته بودند احاطه شده بود و می‌توانستم دم باریک دنباله‌دار را، که امتداد شمال را نشانه می‌رفت،  ببینم. دم بلندتر از آن بود که انتظار داشتم و آن را با یک فلش روی طرح مشخص کردم. هرآن‌چه را که دیدم مانند موقعیت دنباله‌دار، ستارگان اطرافش، گیسو و دم در ابعادی درست طراحی کردم.

با احترام

Leonor

برچسب :

درباره نویسنده

19مطلب نوشته است .

  • حسین فخرایی

    سپاس
    عالی بود

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress