کپلر هزارمین سیاره‌ی فراخورشیدی را کشف کرد

امتیاز تصویر: David A. Aguilar/CfA

امتیاز تصویر: David A. Aguilar/CfA

تلسکوپ فضایی کپلر هزارمین سیاره‌ی فراخورشیدی را کشف کرد. در میان این هزار سیاره، بسیاری از آن‌ها تقریباً جرمی مانند جرم زمین دارند. شعاع هزارمین سیاره‌ای که کشف شده است فقط ۱/۱ برابر شعاع زمین است و نور بسیار زیادی از ستاره‌ی مادرش می‌گیرد. این در حالی است که کپلر بیش از ۱۵۰ هزار منظومه‌ی ستاره‌ای یافته است و ۴۰۰۰ سیاره دیگر در فهرست قرار دارند که باید در آینده بررسی شوند.  

از میان ۵۵۴ سیاره‌ای که به‌تازگی بررسی شده‌اند، ۶ تای آن‌ها تقریباً هم‌اندازه‌ی زمین هستند و در مداری در منطقه‌ی سکونت‌پذیر به‌دور ستاره‌‌‌ی منظومه‌شان می‌گردند و البته دوتای این سیاره‌ها سنگی هستند. در منطقه‌ی سکونت‌پذیر احتمال وجود آب در سیاره‌ها بسیار زیاد است. با هر کشف جدید کپلر یک قدم به پاسخ این پرسش نزدیک‌تر می‌شویم که آیا ما در این عالم تنها هستیم یا خیر؟

برای این‌که دانشمندان برای این‌که بفهمند سیاره‌ سنگی یا گازی است باید اندازه و جرم آن را بدانند. اگر جرم را نتوانند مستقیماً اندازه بگیرند براساس اندازه‌ی سیاره نتیجه‌ می‌گیرند.  

دو سیاره‌ی جدید کپلر- ۴۳۸b و کپلر- ۴۴۲b تقریباً ۱/۵ برابر زمین‌اند. کپلر- ۴۳۸b، ۴۷۵ سال نوری از ما فاصله دارد، ۱۲ درصد از زمین بزرگ‌تر است و هر ۳۵/۲ روز دور ستاره‌ی مادرش می‌گردد. سیاره‌ی کپلر- ۴۴۲b، ۱۱۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد، ۳۳ درصد بزرگ‌تر از زمین است و هر ۱۱۲ روز یک‌بار دور ستاره‌‌اش می گردد. ستاره‌‌های هردوی این سیاره‌ها از خورشید سردتر و کوچک‌ترند و در صورت فلکی چنگ قرار دارند.

دانشمندان به‌زودی فهرست جدید از دیگر اطلاعات بررسی‌شده‌ی تلسکوپ کپلر منتشر خواهند کرد و در این بررسی‌ها از نرم‌افزارهای جدیدی استفاده می‌کنند که نسبت به نرم‌افزارهای قبلی دقیق‌تر حساس‌تر است. 

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress