رونمایی از پوسترهای سفر به سیارات فراخورشیدی ناسا

K1

اگر خیلی هوای زمستان باب طبع‌تان نیست یکی از بهترین انتخاب‌ها ممکن است کپلر-۱۶بی باشد؛ سرزمینی با دو خورشید.

این سیاره‌ که در سال ۲۰۱۱ کشف شد یکی از سه سیاره‌ی فراخورشیدی است که ناسا برای آن‌ها پوسترهای سفری قدیمی زیبایی طراحی کرده است. جابی هریس، دیوید دلگادو و دن گودز، دست‌اندرکاران این طراحی، از اعضای بخش جلوه‌های بصری jpl یا آزمایشگاه پیشران ناسا هستند. در این پوسترها از تایپوگرافی آرت-دکو، رنگ‌های جذاب و طرح‌های قدیمی بهره گرفته شده که یادآور دوره‌ی طلایی سفر به فضاست.

K2

این سیاره، آوریل سال گذشته کشف شد و یکی از نامزدهای وجود حیات است.

دلگادو در گفت‌وگو با نیوزویک اشاره کرد که تا چه حد گروه تحت تأثیر کشف‌های اخیر سیارات تازه‌ی فراخورشیدی قرار گرفته است؛ ناسا این هفته اعلام کرد که آن‌ها هزارمین سیاره‌ی فراخورشیدی را نیز کشف کرده‌اند. دلگادو می‌گوید: « مثل این می‌ماند که ما در آینده‌ زندگی می‌کنیم یا داستان‌های علمی تخیلی در زندگی‌مان وارد شده‌اند. ما فکر کردیم که خیلی جالب است که ویژگی‌های هر سیاره‌ی را با مفهوم سفرهای فضایی تلفیق کنیم.»

K3

جرم این سیاره ۸ برابر جرم زمین است و گرانش بسیار قدرتمندی دارد.

این پوسترها تحت امتیاز خیالی «دفتر سفر به سیارات فراخورشیدی» نشان داده شده و در هر پوستر شعاری متناسب با آن سیاره روی آن دیده می‌شود. برای مثال شعاری که برای سیاره‌ی دو ستاره‌ای کپلر ۱۶-بی در نظر گرفته شده می‌گوید: «جایی که سایه‌ی شما همیشه یک همراه دارد.»

سیاره‌ی کپلر ۱۸۶-اف که در آوریل ۲۰۱۴ کشف شد، به سبب تابش پرتوهایی با طول‌موج سرخ شهره است و با شعاری با عبارت « جایی که همیشه چمن همسایه، سرخ‌تر است.» نشان داده شده است. [ اشاره به اصطلاح «چمن همسایه سبزتر است» دارد که مشابه ضرب‌المثل «مرغ همسایه غاز است» در زبان فارسی است. ]

K4

گروه طراحی این پوسترها می‌گویند که در آینده پوسترهای بیشتری طراحی خواهند کرد.

پوستر سوم هم سیاره‌ی HD 40307g را نشان می‌دهد که از نوع «ابرزمین» است و جرمش ۸ باز از زمین بیشتر است. شعاری که روی آن نوشته نیز بیان‌گر نیروی گرانش بسیار قدرتمند این سیاره است. این پوستر فردی را نشان می‌دهد که با لباس مخصوص پرش از ارتفاع (وینگ‌سوییت) در حال سقوط روی سطح سیاره است.

سفر به این سیارات فراخورشیدی سفری است که بهتر است برای آینده ذخیره شود؛ حال چه این پوسترها مسافران آینده‌نگر را نشان داده باشند چه گرانش قدرتمند سیاره‌ا‌ی فراخورشیدی در فاصله‌ی ۴۴ سال نوری!

برگرفته از گاردین

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress