دود و غبار مریخی از کجا ناشی می‌شود؟

Mystery_plume_on_Mars_medium

در دو ماه اسفند ۱۳۹۱ و فروردین ۱۳۹۲ ستاره‌شناسان آماتور رصد چیزی شبیه به ابر و دود و غبار را بر فراز مریخ گزارش دادند، غباری که به‌نظر می‌رسید تا ارتفاع ۲۵۰ کیلومتری بالا می‌رود. در هردو مورد مکان این غبار دقیقاً یکسان گزارش شده بود. ارتفاع ۲۵۰ کیلومتری بسیار عجیب است چرا که تا به‌حال هیچ موردی از این دست بیشتر از ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری بالا نرفته است. در این ارتفاع به‌سختی می‌توان میان جوّ این سیاره و فضا تفاوتی قائل شد.

امتیاز تصویر: ESA

امتیاز تصویر: ESA

این دود و غبار مساحتی به وسعت ۱۰۰۰ در ۵۰۰ کیلومتر را در برگرفت، تا ۱۰ روز دیده می‌شد و هرروز ظاهری جدید به خود می‌گرفت. هیچ‌کدام از فضاپیماهای زمینیِ مریخ به‌علت زاویه‌دید و شرایط نوری نتوانستند این پدیده را ثبت کنند.

دانشمندان با بررسی آرشیو تصاویر تلسکوپ فضایی هابل بین سال‌های ۱۳۷۴ تا ۷۸  (۱۹۹۵ تا ۱۹۹۹‌) و تصاویر ستاره‌شناسان آماتور بین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۹۳ ( ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴) متوجه شدند که چنین پدیده‌ای قبلاً هم تا ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری رخ داده بوده است. اما به تازگی دانشمندان توانستند فقط یکی از تصاویر هابل را بیابند که در سال ۱۳۷۶ دود و غباری دقیقاً مانند همین یکی ثبت کرده است. اکنون دانشمندان با استفاده از داده‌های تلسکوپ هابل و تصاویر آماتورها به بررسی دقیق‌تر این پدیده مشغولند.

یکی از نظریه‌های فعلی این است که ابرهایی از یخ‌آب، کربن دی‌اکسید و ذرات غبار، این طوفان غبارآلود را ایجاد کرده‌اند اما اگر این نظریه درست باشد تغییر بزرگی در مدل استاندارد حرکت جوّ ایجاد می‌کند تا بتوان برای شکل‌گیری ابرها در چنین ارتقاع بالایی توضیحی مناسب داد. با این‌حال شاید هم تا رسیدن فضاپیمای اکسومارس (ExoMars) به مریخ  دانشمندان راه به جایی نبرند و منتظر داده‌ها و اطلاعات بیشتر این فضاپیما باشند که سال ۱۳۹۵ به سوی سیاره‌ی سرخ پرتاب خواهد شد. 

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress