هنر عکاسی نجومی (بخش ۲: نکاتی برای عکاسی در نور کم)

نگاه رو به بالا در فانوس دریاییCape Palliser همراه راه‌شیری بر فراز آن ، این را با لنز ۱۴ میلیمتر و فوکوس دستی بی‌نهایت عکاسی کردم. این عکس میدان دید نسبتا وسیعی دارد که به فاصله کانونی بیش از حدی که با لنز ۱۴ میلیمتر گرفته می‌شود بستگی دارد.

نگاه رو به بالا در فانوس دریاییCape Palliser همراه راه‌شیری بر فراز آن ، این را با لنز ۱۴ میلیمتر و فوکوس دستی بی‌نهایت عکاسی کردم. این عکس میدان دید نسبتا وسیعی دارد که به فاصله کانونی بیش از حدی که با لنز ۱۴ میلیمتر گرفته می‌شود بستگی دارد.

نوشته‌ی: مارک گی (Mark Gee)

ترجمه‌ی: سمیرا صحرانورد

۱ – دوربین خود را در جایش قفل کنید

در هر نوع از عکاسی نجومی، با نوردهی‌های طولانی مدت سر‌وکار دارید. این بدان معنی ا‌ست که برای دست‌یابی به نتایج بهتر، نیاز دارید که دوربین را از هرگونه حرکت یا لرزش در امان بدارید. ساده‌ترین راه این است که دوربین را بر روی سه‌پایه‌ای محکم سوار کنید. اما علت‌های دیگری هم برای لرزش و حرکت دوربین در حین استفاده از آن وجود دارد؛ یکی این است که دکمه‌‌ی شاتر دوربین را فشار می‌دهید و همین ممکن است در دوربین حتی زمانی‌که بر روی سه‌پایه‌ای محکم سوار شده باشد، باعث حرکتی جزئی شود. ممکن است در عکاسی زاویه باز این نکته را مدنظر قرار ندهید اما اگر تلاش کنید که با لنزهای تله‌فتو از ماه عکاسی کنید، حتی کوچک‌ترین حرکات در عکس‌های شما اثرگذار خواهند بود. بهترین راه برای برطرف کردن این موضوع استفاده از کابل آزادکننده‌ی شاتر یا نصب سلف‌تایمر روی دوربین است که ۲ ثانیه از زمانی‌که شما دکمه‌ی شاتر را فشار می‌دهید تا زمانی که شاتر باز شده و عکس ثبت می‌شود، تأخیر داشته باشد. علت دیگر ایجاد لرزش درون خود دوربین‌های DSLR وجود دارد. هنگامی‌که دکمه‌ی شاتر فشرده می‌شود و آینه‌ها در جهت سِنسور می‌چرخند باعث ایجاد اندک لرزشی می‌شوند. خوشبختانه، امروزه بیشتر دوربین‌ها توانایی قفل آینه‌ها را دارند، بنابراین با نخستین فشار روی دکمه‌ی شاتر آینه‌ها قفل می‌شوند و با فشار دوم که آینه‌ها در جای خود قفل شده‌اند، شاتر زده می‌شود.

۲- کادر خود را بیابید

وقتی برای عکاسی از آسمان شب می‌روید، جایی خواهید رفت که کاملاً تاریک است مگر این‌که در حوالی شهر باشید یا از ماهِ کامل عکاسی کنید. پس یافتن کادر مناسب به آسانی نگاه‌کردن از داخل چشمیِ یک دوربین مانند آن‌چه در روز انجام می‌دهید، نیست. بهترین کار این است که از چشمان‌تان برای یافتن مکان مناسب و منظره‌ای از آسمان و زمین استفاده کنید؛ مکانی‌که فکر می‌کنید ترکیب‌بندی خوبی را ایجاد می‌کند و دوربین‌تان را در آن جهت مستقر کنید. باید شات‌های امتحانی بگیرید تا ازLCD  ببینید که از چه چیزی عکاسی کرده‌اید. شاید این‌کار زمان‌بر باشد و نیاز پیدا کنید تا دوربین‌تان را با سه‌پایه به اطراف ببرید تا مکان مناسب را بیابید. گاهی برای من حدود ۳۰ دقیقه زمان برده است تا دوربین را ثابت کنم و مکان مناسبی را که می‌خواهم بیابم، بنابراین حتماً زمانی را برای یافتن بهترین مکان در برنامه‌ی خود قرار دهید.

می‌خواستم در این تصویر تمام راه‌شیری مرئی و همچنین دو ابر ماژلانی را ثبت کنم. حدود ۳۰ دقیقه زمان برد تا تمام ۵۶ عکسی را، که این پانوراما را تکمیل می‌کردند، ثبت کنم به اضافه‌ی کارهای بسیار زیاد دیگری داشت که این عکس‌ها را به یکدیگر بچسبانم.

می‌خواستم در این تصویر تمام راه‌شیری مرئی و همچنین دو ابر ماژلانی را ثبت کنم. حدود ۳۰ دقیقه زمان برد تا تمام ۵۶ عکسی را، که این پانوراما را تکمیل می‌کردند، ثبت کنم به اضافه‌ی کارهای بسیار زیاد دیگری داشت که این عکس‌ها را به یکدیگر بچسبانم.

۳– فوکوس کنید

 فوکوس دقیق و درست در هر نوع از عکاسی نکته‌ای بسیار مهم است. در عکاسی نجومی این موضوع به علت عدم وجود نور کافی برای فوکوسِ دقیق دشوارتر نیز می‌شود. شما در شب چگونه فوکوس می‌کنید؟ راه‌های گوناگونی وجود دارد. در همه نوع عکاسی نجومی از حالت فوکوس دستی استفاده ‌کنید و باید فوکوس خود را تا حد ممکن بر روی حالت بی‌نهایت تنظیم کنید، بنابراین منظره‌ی زمینیِ دورِ شما یا آسمان شب، در نزدیک‌ترین فاصله‌ای قرار دارد که می‌توانید از آن عکاسی کنید.

 این ممکن است به‌سادگی تنظیم حلقه‌ی فوکوس روی حالت بی‌نهایت (شکلی مانند عدد ۸ انگلیسی) روی لنز باشد. اما توجه داشته باشید این موضوع شاید برای همه‌ی لنزها جواب ندهد و ممکن است وقتی عکس‌هایتان را روی کامپیوتر می‌بینید متوجه شوید که ستاره‌ها اندکی مات افتاده‌اند. بعضی لنزها اصلاً حالت بی‌نهایت ندارند، پس دقت کنید! برای اطمینان از فوکوس درست، یک روش این است که فوکوس بی‌نهایت را با فوکوس اتومات در طول روز روی جسمی در فاصله‌ی دور انجام دهید. بعد می‌توانید فوکوس را با قرار دادن روی حالت دستی قفل کنید و قطعه‌ای نوار روی حلقه‌ی فوکوس قرار دهید تا حرکت نکند. با این کار فوکوس مقدماتی را برای عکاسی نجومی انجام داده‌اید. خوب است که شات‌های نجومی خود را با زوم ۱۰۰ % ازLCD  پشت دوربین چک کنید تا مطمئن شوید که ستاره‌ها شفاف و فوکوس هستند.

روش دیگر استفاده ازlive view  روی دوربین‌تان است، تا جایی که ممکن است روی LCD پشت دوربین زوم کنید. فوکوس را روی حالت دستی تنظیم کنید و آن را تا حد ممکن روی حالت بی‌نهایت تنظیم کنید؛ سپس درخشان‌ترین ستاره را در آسمان بیابید و کوچکت‌رین تنظیمات فوکوس را روی آن انجام دهید تا جایی‌که کاملاً شفاف شود. یک شات امتحانی بگیرید و زوم کنید تا مطمئن شوید ستاره‌هایتان شفاف‌اند. اگر نیستند، مراحل را تکرار کنید.

(تمام تصاویر متعلق به نویسنده است. www.theartofnight.com)

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress