آقای اسپاک به خانه بازگشت

 _72804238_trek1_976x659getty

بسیاری از علاقه‌مندان به نجوم نخستین خاطره و ذهنیتی که از دنیای شگفت‌انگیز ستاره‌ها دارند به کتاب‌ها، فیلم‌ها و سریال‌های علمی‌تخیلی برمی‌گردد: مثلاً آثار ایزاک آسیموف، آرتور سی‌کلارک، جی‌جی بالارد و … یا سریال‌ها و فیلم‌هایی استارترک، جنگ‌ ستارگان و … . شاید شما که در حال خواندن این مقاله هستید؛ چنین تجربه‌ای را داشته باشید و با یادآوری بعضی کتاب‌ها و فیلم‌ها لحظات خوشی به ذهنتان بیاید که برای نخستین بار به‌طور جدی به نجوم علاقه‌مند شدید و تصمیم گرفتید نقشی در زمینه‌ی نجوم داشته باشید حال چه به‌صورت حرفه‌ای چه آماتوری!

این مقاله را به بهانه‌ی درگذشت «لئونارد نیموی، Leonard Nimoy» منتشر می‌کنیم که جمعه ۸ اسفند، در سن ۸۳ سالگی درگذشت. هنرپیشه یا شاید بهتر باشد بگوییم شخصیتی که تأثیر به‌سزایی بر بسیاری از علاقه‌مندان نجوم گذاشت. نیموی که به خاطر شخصیت نیم‌انسان-نیم‌ولکانِ اسپاک (Mr Spock) در سریال پیشتازان فضا شهرت داشت، میلیون‌ها نفر را تحت‌تأثیر خود قرار داد و با گذشت بیش از ۴۹ سال، جایگاه ویژه‌ای داشت و دارد. او علاوه‌بر بازیگری٬ کارگردان٬ عکاس٬ شاعر و خواننده‌ی مطرحی هم بود.

اما جدا از همه‌ی نقش‌های هنری‌اش٬ نقش وی به عنوان اسپاکِ منطقی و گاهی گیج‌کننده، فراموش‌ناشدنی خواهد بود. ماجراجویی فضایی او به همراه کاپیتان کرک و اعضای سفینه‌ی فضایی اینترپرایز لحظات خوشی را برای بینندگان پدید آورد. نیموی در فیلم‌های سینمایی این مجموعه از سال  ۱۳۵۸/۱۹۷۹ (پیش از آغاز فیلم‌ها او در سریال پیشتازان فضا بازی می‌کرد) از فیلم «پیشتازان فضا: موشن پیکچرز» تا فیلم «پیشتازان فضا: به سوی تاریکی» در سال ۲۰۱۳/ ۱۳۹۲ بازی کرده است.

_81306154_026097381-1

بازی درخشان او در فیلم «در جست‌وجوی اسپاک» ٬ دومین فیلم از مجموعه‌ی سه‌گانه‌ی فیلم‌های اولیه‌ی پیشتازان فضا را فراموش نشدنی‌اند؛ از قضا خود اسپاک هم آن را کارگردانی کرده بود. در این فیلم اعضای سفینه‌ی فضایی اینترپرایز در اندوه از دست دادن اسپاک و باقی اعضای گروه سوگوارند و تصمیم می‌گیرند برای بازیابی بدن اسپاک به سیاره‌ی جنسیس سفر کنند.

به نقل از نیویورک تایمز٬ نیموی گفته بود که با شخصیت اسپاک رابطه‌ای عرفانی برقرار کرده است؛ شخصیتی که تنها موجود فضایی سفینه بود. البته در جایی هم اشاره کرده است که از این‌که همواره با شخصیت معروف اسپاک شناخته می‌شود احساس دوگانه‌ای دارد به طوری که می‌گفت: « سرانجام من در اسپاک موفقیت‌های هر دو دنیا را یافتم: یک این‌که در میان مردم مقبولیت گسترده‌ای پیدا کنم و دو این‌که همچنان بتوانم نقش یک فضایی منزوی را با ویژگی‌های یک ولکانی بازی کنم».

در اواخر دهه‌ی ۷۰ میلادی پیشتازان فضا محبوبیت بسیاری در میان مردم پیدا کرده بود. به‌طوری که سازمان فضایی ناسا نام یکی از شاتل‌های فضایی خود را «اینترپرایز» گذاشت و به این ترتیب بُعد علمی ژانر عملی تخیلی پررنگ‌تر شد. در یکی از تصاویر معروفی که در  تست جوّی این فضاپیما انجام شد بسیاری از اعضای پیشتازان فضا از جمله نیموی٬ دفارست کِلی (دکتر مک‌کوی)٬ جورج تاکی (آقای سولو)٬ جیمز دوهان (اسکاتی) و نیشل نیکلاس به همراه جن رادنبری٬ سازنده‌ی پیشتازان فضا و جمیز فلچر سرپرست وقت ناسا در  حضور دارند.dnews-files-2015-02-nimoy2-670x440-150227-jpg

سی‌وپنج سال بعد، در سال ۲۰۱۲٬ نیموی در مراسم خوش‌آمدگویی به شاتل فضایی اینترپرایز در نیویورک حاضر شد. این مراسم در حالی برگزار شد که ناوگان شاتل‌های فضایی در سال ۲۰۱۱ بازنشسته شدند. وی طی مراسمی که پس از فرود اینترپرایز در فرودگاه جان‌اف‌کندی برگزار شد گفت: «این مراسم برایم نوعی تجدید دیدار است. سی‌وپنج سال پیش بود که برای نخستین‌بار اینترپرایز را دیدم. هنگامی که فضاپیما ساخته شد٬ قرار بود نام آن را «قانون» بگذارند. اما هواداران پیشتازان فضا می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند. آن‌ها نامه‌های فراوانی به رئیس جمهور وقت٬ جرالد فورد٬ فرستادند و رئیس جمهور تصمیمی منطقی گرفت مبنی بر این‌که نام این فضاپیما باید به یاد سفینه‌ی فضایی پیشتازان فضا٬ اینترپرایز نامیده شود».

نیموی یکی از معدود هنرپیشه‌هایی است که به مدتی بسیار طولانی- تقریباً ۵۰ سال- در نقش یک شخصیت به طور مداوم ظاهر شده است و عجیب نیست که او دو کتاب درباره‌ی خودش و شخصیت اسپاک منتشر کرد: یکی در سال ۱۹۷۵ با نام «من اسپاک نیستم» که در آن به گفت‌وگویی خیالی با اسپاک می‌پرداخت و این موضوع را بررسی می‌کرد که دیگر میان او و شخصیت اسپاک تفاوتی نیست. در این کتاب او می‌پرسد: «پرسش این‌جا است؛ آیا باید اسپاک را بپذیرم یا باید با علاقه‌ی مردم به او به مقابله برخیزم؟ موضوع این است که گمان می‌کنم در این میان دیگر انتخاب با من نیست». گویا در نهایت او پذیرفت که اسپاک بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی‌اش و خاطره‌ی هوادارانش است چراکه کتاب دومش با این نام منتشر شد: «من اسپاک هستم!».

در طول سال‌های گذشته نیموی این فرصت را داشت تا بتواند از راه شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص توییتر با هواداران خود در ارتباط باشد. او هر توییت خود را با حروف LLAP امضا می‌کرد که کوتاه‌شده‌ی عبارت «بهروز باشید و عمرتان طولانی باد!» است. چند روز پیش از مرگش آخرین توییت خود را نوشت: «زندگی مانند باغی است. می‌توان لحظات زیبا داشت اما آن لحظات ماندگار نیستند مگر در خاطره‌ها». 

جمعه این هنرپیشه‌ی توانا – آقای اسپاک – برای همیشه از زمین به سوی خانه پرواز کرد. تصاویری از او را این‌جا ببینید: 

_72806573_trek4_976x659getty

در The Wrath of Khan اسپاک جان خود را فدا می‌کند تا بقیه‌ی دوستانش زنده بمانند. نیموی به این امید در این فیلم بازی کرد که مطمئن شود شخصیت‌اش برای همیشه کشته خواهد شد.

_72807011_trek5_976x659getty

با این حال در سال ۱۹۸۸ در پنجمین فیلم ازپیشتازان فضا که خود نیموی کارگردانی آن را برعهده داشت، شخصیت اسپاک دوباره زنده شد تا همچنان به حضور جاودانه‌اش ادامه دهد. در این تصویر دفارست کلی (دکتر مک‌کوی)٬ جورج تاکی (آقای سولو)٬ جیمز دوهان (اسکاتی) و نیشل نیکلاس و دیگر هنرپیشه‌های این فیلم را می‌بینید که تا این حضور دوباره را در فیلم‌برداری این فیلم جشن بگیرند.

_72806555_wives1_976x659getty

نیموی دوبار ازدواج کرد. نخستین‌بار با ساندرا زوبر در سال ۱۹۵۴ (سمت چپ) و دومین بار در سال ۱۹۸۹ با سوزان بی (هنرپیشه – تصویر راست).

جمعی از هنرپیشه‌های سریال استارترک

جمعی از هنرپیشه‌های سریال پیشتازان فضا در سال ۱۹۷۹

 

_72808491_trek7_976x659ap

_81299728_81299727

آخرین توییت نیموی سه روز پیش از درگذشتش

 منبع تصاویر و متن 

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress