سیارک‌ها را ثبت کنید

 

asteroid_6

اندکی پیش از کشف پلوتو در سال ۱۹۳۰ ستاره‌شناسان آماتور و حرفه‌ای با گرفتن تصاویر از آسمان و بررسی شیئ ستاره‌مانند که میان فریم‌ها در حرکت است، در جست‌وجوی سیارک‌های جدید بوده‌اند. با گذشت زمان و پیشرفت تلسکوپ‌ها و دوربین‌های عکاسی حجم تصاویر گرفته شده آن‌قدر زیاد شد که دیگر بررسی هر عکس به‌طور دستی و جداگانه  دشوار و دشوارتر می‌شد تا پای نرم‌افزارها به میان آمد. شاید با پروژه‌ی چالش بزرگ سیارک‌ها ( Asteroid Grand Challenge) ناسا آشنا باشید، پروژه‌ای که در جست‌وجوی سیارک‌هایی است که خطری برای بشر محسوب می‌شوند و در تلاش است تا با پیدا کردن این اجرام آسمانی، ردیابی مسیر آن‌ها و بررسی راه‌هایی برای دفع خطر آن‌ها انسان را از سرنوشت دایناسورها نجات بدهد.

این پروژه نرم‌افزاری را با نام «شکار اطلاعات سیارک‌ها» آماده کرده است که با آن می‌توانید به‌سرعت و به‌سادگی تصاویری را، که از آسمان می‌گیرید، بررسی کنید و در راه یافتن سیارک‌ها قدمی بردارید. نرم‌افزار به شما می‌گوید سیارکی که یافته‌اید پیش از این کشف شده یا خیر و اگر مورد جدیدی باشد راهی پیش روی‌تان می‌گذارد تا آن را گزارش دهید.  

در آذر ماه، ناسا برای ارتقای الگوریتم‌های بخش‌های گوناگون این نرم‌افزار مسابقه‌ای را طرح کرد که در مجموع نزدیک به ۵۵ هزار دلار جایزه‌ی آن بود. اکنون این نرم‌افزار را می‌توانید به‌طور رایگان از این لینک دانلود کنید. ناسا امیدوار است با این نرم‌افزار – که بخشی از پروژه‌ی شهروند-دانشمند است- با سرعت بیشتری اطلاعات مربوط به سیارک‌های نزدیک به زمین را گردآوری کند. 

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

  • محمد هادی تهرانی

    مطالب عالی است امیدوارم تداوم داشته باشد

    • تحریریه‌ی کانوت

      ممنون از توجهتون.

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress