لکه‌های درخشان رازآلود «سرس»

dwarf-planet-10-150219

نخستین تصاویری که فضاپیمای «سپیده‌دم» در هنگام نزدیک شدن به سرس گرفته است. در همان تصاویر اولیه لکه‌های درخشان سفید روی سطح سرس کاملاً به چشم می‌آیند. امتیاز تصویر: NASA/JPL-CALTECH/UCLA/MPS/DLR/IDA

لکه‌های درخشان عجیبی که به تازگی روی سیاره‌ی کوتوله‌ی «سرس» کشف شده است ممکن است یخ‌فشان‌هایی باشد که از زیر سطح سرس به فضا پرتاب می‌شوند.
اوایل ماه جاری٬ فضاپیمای «سپیده دم» ناسا به «سرس»٬ بزرگ‌ترین شی‌‌ء موجو در کمربند سیارکی رسید و در حال تنظیم موقعیت مداری خود برای ۱۴ ماه مطالعه‌ی مداوم روی این کره است.
تحلیل نخستین تصاویر دریافتی از فضاپیمای سپیده‌دم وجود لکه‌های درخشانی را درون گودال‌های سرس تایید کرد.
زاویه‌ی بازتاب این لکه‌ها با چرخش این سیاره‌ی کوچک تغییر می‌کند؛ همچنین حتی اکر لبه‌ی کروی سرس مانع دید فضاپیما از کف گودال‌ها شود٬ لکه‌ها همچنان رویت‌پذیر خواهند بود. بر این اساس می‌توان نتییجه گرفت که این تابش از ارتفاع نسبتاً بالاتر از سطح سرس رخ می‌دهد. یکی از دانشمندان موسسه‌ی مکس پلانک در این‌باره می‌گوید: « ما معتقدیم که این می‌تواند گاز خروجی از گودال‌ها باشد اما نیاز به تصاویری با کیفیت بیشتری داریم تا بتوانیم آن را ثابت کنیم. پرسش اصلی این است که سرس یک ناحیه‌ی سطحی فعال دارد یا بیشتر از یکی؟»
دانشمندان احتمال می‌دهند که بخش‌های داخلی سرس٬ سنگی و مرطوب به همراه لایه‌ای از آب یا یخ باشد. با توجه به این‌که چگالی این کوتوله بسیار کم است این احتمال وجود دارد که روی آن یخ‌فشان‌های بسیاری وجود داشته باشد. احتمال دیگر این است که این یخ‌ها به صورت گازی خارج شوند؛ مانند آن‌چه در دنباله‌دارها می‌بینیم.
کریستوفر راسل٬ دانشمند ارشد مأموریت سپیده‌دم می‌گوید: « بسیار جالب خواهد بود. من معتقدم نشان خواهیم داد که سرس کاملاً یک سیاره‌ مانند سیارات خاکی همسایه‌ی خود٬مریخ٬ زمین٬ زهره و عطارد است.»

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress