اسکچ نجومی هفته: ابر و ماه

DSC_0269

طراح: مسعود گرجی‌زاده

طرح: ابر و ماه

تاریخ: ۱۸ دی ۱۳۹۳ (پانزدهم ماه ربیع‌الاول)

مکان: بابل

ابزار طراحی: مدادرنگی، مدادطراحی مشکی، گواش و پاک‌کن

رصد با چشم غیر مسلح کار بسیار لذت‌بخشی است. کسانی که تازه رصد آسمان را شروع کرده‌اند یا ابزار اپتیکی در اختیار ندارند می‌توانند با رصد سوژه‌هایی مثل ماه، خورشید، صور فلکی یا خوشه‌های ستاره‌ای (که برخی از آن‌ها با چشم هم دیده می‌شوند) شروع کنند. همچنین طراحی از منطقه‌ی وسیعی از آسمان کمک می‌کند اجرامی را که با چشم دیده نمی‌شوند نظیر ستارگان، صورفلکی، ماه و سیارات را بهتر بشناسید. اما طراحی از این منطقه‌ی وسیع و ثبت جزئیات آن درحالی که ابر در آسمان است و منظره دائماً تغییر می‌کند کار بسیار دشواری است. در ادامه مطلب توضیحاتِ طراح را درباره این طرح می‌خوانید:

سلام

شبی که این طرح را کشیدم هوا ابری بود و ماه شب پانزدهم در آسمان می‌درخشید که قرص آن کمی کوچک‌تر از ماه بدر بود. طراحی از ماه و ثبت جزئیات آن در این شرایط آن‌هم با قرصی به این بزرگی درحالی‌که ابر جلوی آن‌را گرفته دشوار بود و همچنین نور زیاد آن چشمم را کمی آزار می‌داد با این حال سعی کردم هرآن‌چه از سطح ماه را می‌بینم، ثبت کنم: مانند برخی جزئیات سطحی و حلقه‌های نارنجی و آبی، که به علت شکست نور ماه هنگام عبور از ابر دور آن تشکیل شده بودند، را در این طرح مشاهده می‌کنید. همچنین بخشی از صور فلکی کلب‌اکبر (سگ بزرگ)، کلب‌اصغر (سگ کوچک)، شجاع (مار) و جبار (شکارچی) نیز در این طرح دیده می‌شوند.

جزئیاتی که در این طرح از سطح ماه مشاهده می‌کنید شامل برخی دریاهای ماه است که می‌توانید برخی از آن‌ها را از روی این نقشه با طرح تطبیق دهید.

درباره نویسنده

19مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress