اسکچ نجومی هفته: مقارنه‌‌ی زیبای دو سیاره

conjVMe-20150110d_l

طراح: Michel Deconinck

نام پدیده: مقارنه‌ی سیاره‌ی زهره و سیاره‌ی عُطارد، بارش شهابی ربعی

نوع جرم: سیاره، شهاب

مکان: فرانسه (Artignosc-sur-Verdon France)

تاریخ: ۲۰ دی‌ماه ۱۳۹۳

ابزار طراحی: آب‌رنگ، کاغذ سفید

امتیاز طرح ASOD

 طرحی زیبا از مقارنه‌ی دو سیاره‌ی زهره و عطارد را می‌بینید که به‌طور اتفاقی شهابی از میان این دو سیاره گذر کرده است. به شهاب‌هایی که مانند این یکی بسیار پرنورند آذرگوی گفته می‌شود.

این شهاب متعلّق به بارش شهابی ربعی است که یکی از مهم‌ترین بارش‌های شهابی سالانه است و طول دوره‌ی فعالیت آن ۱۱ تا ۱۵ دی‌ماه است. بارش‌های شهابی معمولاً متناسب با نام صورت فلکی محل کانون بارش نام‌گذاری می‌شوند. «ربع» تا پیش از تقسیم بندی جدید (انجمن بین‌المللی نجوم) (IAU) صورت فلکی کوچکی بود و درحال حاضر بخشی از صورت فلکی «عوّا» است.

برای مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی بارش‌های شهابی می‌توانید کتاب بارش‌های شهابی، نوشته‌ی امیر حسن‌زاده‌ (انتشارات ایرانشناسی) را بخوانید. 

برچسب :

درباره نویسنده

19مطلب نوشته است .

 • مجید

  سپاس و خسته نباشید
  من از خواننده های تقریبا قدیمی سایت خوبتون هستم
  با اینکه سبک نوشته هاتون عوض شده اما هنوز چند روزی‌یه بار سر میزنم به امید اینکه بازهم مقالات مربوط به اختر فیزیک رو بگذارید.

  • تحریریه‌ی کانوت

   ممنون از توجهتون دوست عزیز. خوشحالیم که همراه کانوت هستید. متأسفانه این مدت به‌علت مشغله‌ی هیت تحریریه‌ی کانوت کم‌تر فرصت شده که به سایت رسیدگی کنیم. اما از ماه آینده دوباره به روال قبل برمی‌گردیم و حتماً مقاله‌هایی هم با موضوع مورد نظر شما، در سایت منتشر می‌کنیم.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress