فیله از خواب بیدار شد!

CHdTHfSWoAABBkB

سطح‌نشین فیله بعد از ۷ ماه خواب طولانی، از خواب برخاست. آژانس فضایی اروپا اعلام کرد که فیله بالاخره توان لازم (۲۴ وات)‌ برای بیدار شدن و از سرگرفتن مأموریتش را به‌دست آورده است.

هفت ماه پیش، پس از رسیدن مدارگرد رزتا به دنباله‌دار چری‌یوموف-جراسیمنکو و فرود آمدن موفقیت‌آمیز سطح نشین فیله، این سطح‌نشین پس از ۶۰ ساعتِ کاری مفید، به‌علت از دست دادن نیرو در محلی به خوابی طولانی فرورفت که هیچ دسترسی به نور خورشید وجود نداشت (برای شارژ شدن دوباره‌ی باتری‌های خورشیدی). اندکی بعد از آن « لورنس اُ رُرک، Laurence O’Rourke » مهندس این پروژه اعلام کرد: «فیله برای راه‌اندازی مجدد خودش به حداقل توان لازم یعنی ۶ وات نیاز دارد. علاوه‌بر این برای دریافت ارتباط یک‌طرفه به ۹ وات و برای ارتباط دوطرفه با مدارگرد رزتا به ۱۹ وات توان نیاز دارد».

در اسفند ماه، گروه مأموریت رزتا امیدوارانه پیام‌هایی برای سطح‌نشین فیله ‌فرستادند تا شاید بتواند این پیام‌ها را پردازش کند بی‌این‌که لزوماً پاسخی بفرستد. اما این تلاش بی‌نتیجه ماند. شنبه، ۲۳ خرداد نخستین ارتباط بین فیله و آژانس فضایی اروپا برای ۸۵ ثانیه برقرار شد، دانشمندان حدس می‌زنند که احتمالاً سطح‌نشین جمعه از خواب برخاسته است.

بیداری دوباره فیله، دانشمندان را به آزمایش‌های علمی بیشتر امیدوار و دلگرم کرده است.

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress