خطر به‌خیر گذشت؛ فردا «افق‌های نو» از حالت امن خارج خواهد شد

15-078b

فضاپیمای «افق‌های نو، New Horizons» شنبه ۱۳ تیر ماه، نه تنها افراد گروه کنترل پروژه، که همه‌ی علاقه‌مندان به این مأموریت را به‌شدت نگران کرد. داستان از این قرار بود که بعد از ظهر شنبه به‌طور ناگهانی ارتباط فضاپیما با زمین قطع شد و موجی از دلهره را در دل همه پدید آورد، آن‌هم فقط ۱۰ روز مانده به پایان مأموریتش. در این حین خلبان خودکار فضاپیما که مشکل را شناسایی کرده بود، کنترل فضاپیما را از کامپیوتر اصلی به کامپیوتر پشتیبانی انتقال داد و همان‌طور که برای چنین شرایطی برنامه‌ریزی شده است؛ فضاپیما را در «حالت امن، Safe Mode» قرار داد. در حالت امن تمام بخش‌های غیرضروری فضاپیما خاموش شده و از کار می‌افتند و فقط بخش‌های مهم و اساسی مانند ارتباطات رادیویی، کنترل مسیر و … در حالت فعال خود باقی می‌مانند. پس از قرار گرفتن در حالت امن، افق‌های نو به ارسال اطلاعات به زمین مشغول شد تا مهندسان به بررسی علت مشکل پیش آمده بپردازند. 

در حالت امن، فضاپیما نمی‌تواند به جمع‌آوری داده‌های علمی و عکس‌برداری مشغول باشد ولی همچنان مسیر خود را به‌سوی پلوتو ادامه می‌دهد. از آن‌جایی‌که اکنون افق‌های نو با ما بیش از ۴/۹ میلیارد کیلومتر فاصله دارد، زمان رفت و برگشت ارتباط رادیویی با آن نزدیک به ۹ ساعت طول می‌کشد (۴/۵ ساعت زمان رسیدن پیام‌های رادیویی از فضاپیما به زمین و ۴/۵ ساعت برگشت پیام‌ها از زمین به فضاپیما). در چنین حالتی چند روز طول می‌کشد تا مشکل برطرف شود، اما خبر خوش این‌که ساعاتی پیش جیمز گرین رئیس بخش علوم‌سیاره‌ای ناسا اعلام کرد: «خوشبختانه مهندسان ما به‌سرعت مشکل را شناسایی و برطرف کردند، فضاپیما سالم است و فردا ۷ جولای/ ۱۶ تیرماه از حالت امن خارج شده و به عملکرد معمولی خود بازمی‌گردد و هیچ تغییری در برنامه‌ی افق‌های نو در رسیدن به پلوتو ایجاد نشده است».  

فردا همه دوست‌داران افق‌های نو چشم انتظار بازگشت فضاپیما به حالت معمولی‌اش هستند تا این چند روز باقی‌مانده به پایان این سفر تاریخی به‌خوبی و طبق پیش‌بینی‌ها طی شود. 

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress