فرزندان تامبا،‌ فرزندان پلوتو

آنت و آلدن تامبا. امتیاز تصویر: John Makely, NBC News

آنت و آلدن تامبا. امتیاز تصویر: John Makely, NBC News

گاهی فرصت رصد سیاره‌ای پیش می‌آمد و گاهی فرصت دیدن خوشه‌‌ی ستاره‌ای! اگر آنت و آلدن تامبا خواب نبودند، با پدرشان به حیاط پشتی خانه می‌رفتند و پشت تلسکوپ صدای او را می‌شنیدند که با هیجان می‌گفت:«باید این رو ببینید!».

پدر آنت و آلدن تامبا، نه تنها همه‌ی زندگی خود را به نجوم اختصاص داده بود که او کسی بود که پلوتو را کشف کرد. سه‌شنبه ۱۴ جولای/۲۳ تیر ۸۵ سال بعد از کشف پلوتو، فضاپیمای افق‌های نو، نخستین مأموریتی خواهد بود که از نزدیک به کاوش این سیاره‌ی کوتوله خواهد پرداخت. فرزندان تامبا، در آن روز مهمان ویژه‌ی مرکز مأموریت افق‌های نو، در آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز خواهند بود تا یاد و خاطره‌ی پدرشان را زنده کنند (کلاید تامبا در سال ۱۳۷۶/۱۹۹۷ درگذشت). 

کلاید تامبا در ابتدای دهه‌ی ۲۰ زندگی‌اش تلسکوپِ دست‌ساختِ خودش را داشت و طرح‌هایی با جزئیات دقیق از مریخ و مشتری می‌کشید. این طرح‌ها چنان دقیق بودند که مدیران رصدخانه‌ی لاول «Lowell Observatory» از او خواستند به رصدخانه بپیوندد؛ در حالی‌که او هنوز از کالج فارغ‌التحصیل نشده بود. در زمانی‌که تامبا در رصدخانه مشغول به کار بود، علاوه بر پلوتو، صدها سیارک و ستاره‌های دوتایی و همچنین دو دنباله‌دار کشف کرد.

آنت و آلدن هیچ‌کدام راه پدرشان را ادامه ندادند اما به‌گفته‌ی خودشان همان کنجکاوی و علاقه‌ی او را به علوم طبیعی در خود دارند. افق‌های نو همراه خود بخشی از خاکستر کلاید تامبا را دارد چراکه به گفته‌ی آلدن: «پدرم همیشه می‌گفت اگر شانس این را می‌داشت عاشق این بود که به سیاره‌های منظومه‌ی شمسی و ستاره‌ها سفر کند». پس به‌طوری نمادین بخشی از این آرزو برآورده شده است.   

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress