چرا باید منتظر تصاویر بیشتر پلوتو بمانیم؟ (پلوتو به روایت تصویر از گذشته تاکنون)

این اینفوگرافی، گالری‌‌ ۸۵ ساله ازبهترین تصاویر پلوتو را نمایش می‌دهد. این گالری گویایِ نهایتِ تلاش اخترشناسان برای دستیابی به تصویری بهتراز پلوتو در دوره‌های گوناگون است : از ابتدای اکتشاف آن در سال ۱۹۳۰ میلادی تا تصاویر ارسالی کاوش‌گر«افق‌های نو».

پس از پرواز موفقیت‌آمیز فضاپیمای «افق‌های نو» از کنار پلوتو، همه چشم به‌راه تصاویر جدید این سیاره‌ی کوتوله هستند. چند دقیقه‌ی قبل نخستین تصاویر پلوتو و کارن (شارن) پس از گذر کاوش‌گر «افق‌های نو، New Horizons» منتشر شدند اما بسیاری از تصاویر گرفته شده تا ماه‌ها به زمین نخواهند رسید. علت چیست؟

تصویر کنید درسالنی بزرگ هستید و فردی از سوی مقابل و در دورترین فاصله از شما با صدای آرامی در حال صحبت کردن است. شاید به‌سختی بتوانید صدای او را بشنوید و تقریباً غیرممکن است که بتوانید حتی یک کلمه از آن‌چه می‌شنوید را تشخیص دهید.

 فضاپیمای افق‌های نو در مرز منظومه‌ی شمسی چیزی بیشتر از چهار میلیارد کیلومتر دورتر از ما قرار دارد و فرستنده‌ی رادیویی آن با توانی برابر با ۱۲ وات کار می‌کند. حتی با بشقاب بزرگ رادیویی ۷۰ متری نیز، عملاً زمین در حال گوش دادن به نجوایی بسیار ضعیف است. سرعت داده‌هایی که امروز این فضاپیما برای زمین فرستاده است، چیزی در حدود ۱۰۰۰ بیت در ثانیه است یعنی سرعتی حتی کم‌تر از سرعت برقراری ارتباط بین مودم‌ کامپیوترهای میانه‌ی دهه‌ی ۸۰ میلادی.

تصاویر سیاه و سفید فضاپیما ۱۰۲۴ در ۱۰۲۴ پیکسل هستند یا به زبان دیگر بیش‌تر یک میلیون پیکسل که هر پیکسل شامل ۱۲ بیت می‌شود. به‌طور کلی تقریباً در هر تصویر ۱۲ میلیون بیت اطلاعات وجود دارد. برای فرستادن همه‌ی آن با سرعت ۱۰۰۰ بیت در ثانیه تقریباً به ۳ ساعت و ۲۰ دقیقه نیاز است. حتی اگر تصاویر به یک‌دهم اندازه‌ی اصلی فشرده شوند باز هم دانلود هر تصویر ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. 

علاوه بر جمع‌آوری داده‌ها و اندازه‌گیری‌های دیگر، افق‌های نو تصاویر بسیار زیادی گرفته است که اگر بخواهد از شبکه‌ی فضایی ژرف ناسا (NASA’s Deep Space Network) برای برقراری ارتباط استفاده کند، در حدود سه ماه طول خواهد کشید تا همه‌ی داده‌ها را به زمین انتقال بدهد (شبکه‌ی فضایی ژرف ناسا، مجموعه‌ای از تلسکوپ‌های رادیویی است که برای برقراری ارتباط با کاوش‌گرهای فضایی از آن‌ها استفاده می‌شود).

اما در نظر بگیرید که این شبکه باید با کاوش‌گرهای دیگر نیز ارتباط برقرار کند، بنابراین نزدیک به ۱۶ ماه طول خواهد کشید تا دست دانشمندان به همه‌ی داده‌هایی برسد که افق‌های‌ نو از گذر این هفته جمع کرده است.

پس مثل ما صبورانه منتظر بقیه‌ی تصاویر پلوتو در این گذر باشید و مطمئن باشید که دانشمندان همکار این پروژه،‌ مانند همه‌ی ما شاید حتی بیشتر، مشتاقند تا این تصاویر زودتر در اختیار عموم قرار بگیرند.

 

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

 • Hamooni

  با سلام
  تشکر می کنم بابت سایت و مطالب علمی و جذابتون .
  اگر با موضوع سایتتون منافاتی نداره دستاورد های جدید و فرضیه هایی را که در مورد شاخه علم آینده پژوهی وجود دارد را انغکاس بدهید. در باره این علم مطالعاتی دارم. 
  حدس می زنم می تواند بین این شاخه از علم و شاخه فیزیک کوآنتم ارتباطی وجود داشته باشد !
  منتظر پاسختان هستم
  در پناه خداوند باشید
  ممنونم

  • تحریریه‌ی کانوت

   ممنون از پیشنهاد خوبی که دادید. اگر مطالب مناسبی از ترکیب آینده‌پژوهی و نجوم به دستمون برسه حتماً منتشر می‌کنیم.

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress