نخستین تصاویر پلوتو و کارن پس از گذر منتشر شد

CJ-ombIUAAAFKqr

امتیاز تصویر: NASA-JHUAPL-SwRIn

 تصویر بالا از پلوتو، نخستین تصویری است که پس از گذر افق‌های نو از این سیاره‌ی کوتوله منتشر شده است. این تصویر باعث تعجب بسیاری از ستاره‌شناسان شده است چراکه کوه‌های جوانی را بر پلوتو نشان می‌دهد که کم‌تر از ۱۰۰ میلیون سال پیش شکل گرفته‌اند و با سن منظومه‌ی شمسی که تقریباً ۴/۵۶ میلیارد سال تخمین زده می‌شود، بسیار متفاوت است. این کوه‌های جوان با ارتفاع ۳۵۰۰ متر بالاتر از سطح یخی پلوتو قرار گرفته‌اند.

سطح پلوتو تا امروز جوان‌ترین سطح منظومه‌ی شمسی شناخته شده است و به نظر می‌رسد که بسیار فعال و بدون دهانه‌های برخوردی زیادی باشد که پیش از این انتظار می‌رفت. 

دانشمندان حدس می‌زنند که این کوه‌ها از یخ‌آب تشکیل شده‌اند زیرا یخ‌های نیتروژن و متان آن‌قدر قدرتمند نیستند که چنین ساختارهایی ایجاد کنند؛ اما در دمای پلوتو یخ‌آب مانند صخره‌ و سنگ عمل می‌کنند. 

 تصویر بالا یک ساعت و نیم بعد از گذر فضاپیمای افق‌های نو از کنار پلوتو در فاصله‌ی ۷۷۰ هزار کیلومتری از سطح آن گرفته شده است. تصویر پایین نیزتصویر کارن (شارن)- بزرگ‌ترین قمر پلوتو- پس از گذر و از فاصله‌ی ۴۶۶ هزار کیلومتری است. در تصویر کارن ردیفی از صخره‌ها از چپ به راست، تقریباً به طول ۱۰۰۰ کیلومتر دیده می‌شوند که نشان از فعالیت‌های داخلی پوسته‌ی کارن دارند. 

CJ-qMMtWwAALNI0 (1)

درباره نویسنده

166مطلب نوشته است .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress