ال‌اچ‌سی (LHC) در جست‌وجوی ریزسیاه‌چاله‌ها

wormhole

دنیای چندگانه به آن شکلی که ما تصور می‌کنیم سالیان سال است که موضوع کتاب‌ها و فیلم‌های علمی‌تخیلی است. اما آن‌چه فیزیک‌دانان به عنوان دنیایی چندگانه می‌شناسند و در جست‌وجوی آنند شاید با ذهنیت ما متفاوت باشد. فیزیک‌دانان در جست‌وجوی دنیایی حقیقی با چند بُعد هستند، یا شاید بهتر باشد بگوییم در جست‌وجوی ابعاد دیگر همین دنیایی هستند که در آن زندگی می‌کنیم.

به‌تازگی گروهی از دانشمندان دانشگاه واترلو پیشنهاد کرده‌اند که برخورددهنده‌ی بزرگ هادرونی/ال‌اچ‌سی (LHC) می‌تواند با استفاده از بیشنیه‌ی انرژی‌اش، ریزسیاه‌چاله‌هایی را ایجاد کند. البته ایده‌ی یافتن ریزسیاه‌چاله‌ها چندان هم جدید نیست اما نکته این‌جا است که تا به‌حال در برخورد‌دهنده برای ایجاد چنین پدیده‌ای از انرژی در حدود ۵/۳ تراالکترون‌ولت استفاده می‌شد در حالی‌که این مقدار انرژی بسیار اندک است.

دانشمندان براساس نظریه‌ی جدید «رنگین‌کمان گرانشی، Rainbow Gravity» تخمین می‌زنند که سیاه‌چاله‌ها در دنیایی شش بُعدی با انرژی نزدیک به ۹/۵ تراالکترون‌ولت، در دنیایی ۱۰ بُعدی با انرژی نزدیک به ۱۱/۹ تراالکترون‌ولت شکل می‌گیرند. در حالی‌که در دنیایی با چهار بُعد انرژی لازم چیزی بیشتر از ۱۰ به توان ۱۹ گیگاالکترون‌ولت که بسیار بسیار بسیار فراتر از بیشینه‌ی انرژی برخورد‌دهنده‌ی هادرونی – ۱۴ تراالکترون‌ولت – است. تأمین انرژی ۱۱/۹ تراالکترون‌ولت برای برخورد‌دهنده‌ی هادرونی ممکن است و اگر در این برخورد‌دهنده این ریزسیاه‌چاله‌ها شکل بگیرند نشانی قطعی بر وجود ابعاد بیشتر از چهار بُعد هستند علاوه بر این‌که تأییدی بر نظریه‌ی ریسمان‌ها، دنیاهای موازی و البته خود نظریه‌ی رنگین‌کمان گرانشی هستند.

نظریه‌‌ی جدید «رنگین‌کمان گرانشی» نظریه‌ی جدیدی درباره‌ی گرانش است به این امید که فاصله‌ی میان نظریه‌ی نسبیت عام اینشتین و نظریه‌ی کوانتوم را پُر کند. در نسبیت عام، گرانش می‌تواند انحنایی از فضا و زمان درنظر گرفته شود اما در مقیاس‌های بسیار کوچک در حد مقیاس پلانک گرانش بسیار متفاوت‌ است. نظریه‌ی رنگین‌کمان، گرانش را در همین مقیاس پلانک توضیح می‌دهد، و ریزسیاه‌چاله‌ها در همین مقیاس می‌توانند وجود داشته باشند. این نظریه پیشنهاد می‌دهد که عالم آغازی ندارد و گرانش بر امواج الکترومغناطیس به گونه‌های متفاوت اثرگذار است، مانند نور که پس از گذر از منشور، رنگین‌کمان ایجاد می‌کند. این اثرگذاری در مقیاس‌های بزرگ بی‌اهمیت است اما در مقیاس‌های بسیار کوچک مهم می‌شود و می‌توان آن را آشکار کرد.

 

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress