جدیدترین تصاویر نیکس و هیدرا

تصویر راست: هیدرا (هایدرا) - تصویر چپ: نیکس

تصویر راست: هیدرا (هایدرا) – تصویر چپ: نیکس

مترجم: رضا مفضلی

تصاویر جدید فضاپیمای «افق‌های نو،New Horizons » در گذر تاریخی آن در ۱۴ جولای/۲۳ تیر از کنار پلوتو، جزییات جذابی از نیکس  و هایدرا (هیدرا)، دو قمر از پنج قمر این سیاره‌ی کوتوله را به نمایش درآورده است. مثلاً مشخص شده که نیکس شبیه پاستیل خرسی با یک لکه‌ی سرخ است در حالی که هایدرا   شبیهِ دستکش است!

طبق نظر محققان، منطقه‌ی سرخ رنگ روی نیکس – که مانند مرکز هدف به نظر می آید – احتمالاً دهانه‌ی برخوردی است. «کارلی هاوت، Carley Howett» یکی از دانشمندان مأموریت افق‌های نو می‌گوید: «اکنون در حال بررسی و ترکیب اطلاعات رسیده از نیکس هستیم. این بررسی‌ها به ما خواهند گفت که چرا این ناحیه‌ سرخ‌تر از مناطق اطرافش است. مشاهدات بسیار وسوسه انگیزند و انتظار برای دریافت اطلاعات بیشتر از این قمر دشوار است».

فضاپیما تصویر نیکس را از فاصله‌ی ۱۶۵ هزار کیلومتری آن گرفته است و این تصویر نشان می‌دهد که این قمر حدوداً ۴۲ کیلومتر طول و ۳۶ کیلومتر عرض دارد. اما هیدرا، مطابق با تصویری که افق‌های نو از فاصله‌ی ۲۳۱ هزار کیلومتری آن ثبت کرده، مقداری بزرگ‌تر است و ابعاد آن حدود ۵۵ در ۴۰ کیلومتر است.

در تصویر هیدرا دو دهانه‌ی برخوردی روی سطح آن مشخص است و همچنین به‌نظر می‌آید حداقل روی سطح دو بخش بالا و پایین قمر از مواد متفاوتی تشکیل شده باشند. «تِد استریک (استرایک)، Ted Stryk» یکی دیگر از دانشمندان این پروژه می‌گوید: «یک هفته‌ی پیش، هیدرا فقط نقطه‌ی نورانی ضعیفی بود و این تجربه‌ی جالبی است که الان به مکانی واقعی تبدیل شده و ما می‌توانیم شکل آن‌را ببینیم و برای نخستین بار عوارض سطحی آن را تشخیص بدهیم».

قمر های شناخته شده دیگر پلوتو : کارن (شارن)، کربروس و استیکس هستند. درفاصله‌ی ۱۲۰۷ کیلومتری پلوتو بزرگ‌ترین قمر آن یعنی با قطری بیشتر از نصف خود پلوتو ،در حال گردش به دور آن است. این ابعاد بسیاری از محققان را به این سمت سوق می‌دهد که پلوتو-کارن را منظومه‌ای دوگانه بنامند.دیگر قمرهای پلوتو بسیار کوچک‌ترند.

در اواسط ماه اکتبر، افق‌های نو تصاویری را از کربروس و استیکس به زمین ارسال خواهد کرد که ۲۳ تیر هنگام گذر از کنار پلوتو گرفته است. بررسی منظومه‌ی پلوتو، زمان زیادی را از دانشمندان گرفته چرا که فاصله‌ی آن تا خورشید، حدود ۳۹ برابر بیشتر از فاصله‌ی زمین تا خورشید است. پلوتو در سال۱۳۰۹/ ۱۹۳۰ کشف شد و تا ۳۷ سال پیش کسی از وجود کارن خبر نداشت و تلسکوپ فضایی هابل بقیه‌ی قمرها را بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ (۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱)‌ کشف کرد. 

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2017 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress