سیاره‌ی زمین‌مانندِ جدید کپلر

طرحی خیالی برای مقایسه‌ی زمین با سیاره‌ی کپلر-452b. امتیاز تصویر: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle

طرحی خیالی برای مقایسه‌ی زمین با سیاره‌ی کپلر-۴۵۲b. امتیاز تصویر: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle

تلسکوپ فضایی کپلر سیاره‌ای شبیه به زمین در منطقه‌‌ای سکونت‌پذیر یافته است. سیاره‌ی جدید کپلر-۴۵۲b، کوچک‌ترین سیاره‌ای است که تا به حال در منطقه‌ی سکونت‌پذیر کشف شده است. این سیاره دور ستاره‌ای از رده‌ی طیفی G2 – یعنی ستاره‌ای شبیه به خورشید خودمان – می‌گردد. با تأیید کشف این سیاره، تعداد سیاره‌های کشف‌شده به ۱۰۳۰ رسید.

سیاره‌ی کپلر-۴۵۲b تقریباً ۶۰ درصد بزرگ‌تر از زمین است و در واقع در دسته‌ی سیاره‌های اَبَرزمین‌ قرار می‌گیرد. البته هنوز دانشمندان جرم وترکیبات آن را تشخیص نداده‌اند ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد که سیاره‌ای به این اندازه به احتمال بسیار زیاد سنگی است. این سیاره‌ با این‌که از زمین بزرگ‌تر است اما دوره‌ی مداری آن ۳۸۵ روز، یعنی فقط پنج درصد طولانی‌تر از دوره‌ی گردش زمین به دور خورشید است. منظومه‌ی کپلر-۴۵۲ در فاصله‌ی ۱۴۰۰ سال نوری از ما در صورت فلکی قو قرار دارد. 

ستاره‌ی این منظومه شش میلیارد ساله (۱/۵ میلیارد سال پیرتر از خورشید) با دمایی مشابه با دمای خورشید، اندکی درخشان‌تر و قطر آن ۱۰ درصد از قطر خورشید بزرگ‌تر است. دانشمندان به این سیاره به چشم عموزاده‌ی زمین نگاه می‌کنند، عموزاده‌ای بزرگ‌تر و پیرتر که فرصت تولد حیات در آن مهیا بوده است. البته برای تأیید یافته‌های جدید تلسکوپ فضایی کپلر اکنون دانشمندان رو به رصدخانه‌های زمینی آورده‌اند؛ رصدخانه‌هایی مانند: استن مک‌دونالدِ دانشگاه تکزاس، فِرِد لورنس ویپل در آریزونا و رصدخانه‌ی کِک در هاوایی.  

از میان یافته‌های تلسکوپ کپلر ۴۶۹۶ سیاره‌ی احتمالی وجود دارند که هنوز سیاره بودنشان تأیید نشده است، ۱۲تا از این سیارات جدید قطر یک تا دو برابر زمین دارند و در منطقه‌ی سکونت‌پذیر دور ستاره‌شان می‌گردند، و نُه تای آن‌ها ستاره‌هایی مشابه به خورشید از لحاظ اندازه و دما دارند. 

در تصویر پایین منظومه‌ی شمسی را در قیاس با منظومه‌ی کپلر-۱۸۶ و منظومه‌ی کپلر-۴۵۲ می‌بینید. منظومه‌ی کپلر-۱۸۶ بسیار کوچک است و کلِ آن در مدار سیاره‌ی تیر قرار می‌گیرد.

452b_system_comparison

درباره نویسنده

179مطلب نوشته است .

[email protected]

تمام حقوق این سایت برای © 2018 كانوت. محفوظ است.
Powered by Persian Wordpress